Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Concluzia, invatati oameni sa va faceti singuri daca mergi sa faca altu` plateste si taci !

    Comment


    • La revizie te duci cu temele făcute, nu te bagi la mecanică dar măcar anumite chestii trebuie să le știi, iar forumul e plin de informații trebuie doar căutate.

      Mură-n gură, specificații X52 ulei/antigel/bujii/frâne de tipătit și ținut în torpedou
      Attached Files
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Am uitat ceva....cat este manopera pt completat lichid spalator si schimbat stergatoarele parbriz ( nu ma refer la brate)?
        Trebuie facut-a programare, va dati seama.....sunat la VC si toate alea....
        Last edited by Oti; 22 January 2016, 13:31.
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Ce au patit stergatoarele?
          @torque multumesc frumos pentru material

          Comment


          • Reviziile uzuale (ulei, filtre, placute, poate si capete de bara, bujii) sunt destul de ușor de făcut la agregatele noastre. Doar garanția ma retine de la a face schimburile in propriul garaj...

            Comment


            • cu ce strangi filtrul de ulei in garajul tau ?
              Daca incepi sa mesteresti singur, o sa ai niste costuri deloc de neglijat, dar daca ai timp si-ti place, bafta
              Last edited by GuGu21; 22 January 2016, 17:20.

              Comment


              • Chei se găsesc:




                http://m.okazii.ro/alte-piese-auto/c...&ibid=pp_activ[166742846]

                Comment


                • Fără know-how și fără scule, da, e mai bine să te lași de meștereală (mai ales la D4F).

                  La TCe iarăși sunt probleme, spargi paharul filtrului de ulei ai o pagubă de 78euro și mașina imobilizată.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Filtrul de ulei se strane la mana. E suficient. Desfacutul e problema.

                    Bagati la cap: placutele de frana se duc foarte repede pentru ca asa e gandita treaba!
                    Luati o placuta de logan 1 cu discuri ventilate si faceti comparatie cu asta de logan 2.
                    E a 10 mia oara cand scriu pe forum asta dar nimeni nu baga la cap.
                    Nu e nicio economie de manopera pentru ca la prima revizie nu se dau jos rotile/etrierii.
                    Last edited by skd_ozenel; 22 January 2016, 18:18.

                    Comment


                    • Originally posted by t0rquemada View Post
                      Fără know-how și fără scule, da, e mai bine să te lași de meștereală (mai ales la D4F).
                      Mai ales la D4F ? de ce?

                      Pai ii scot filtrul de ulei foarte usor cu cheia asta de filtre :

                      Super simpla operatiunea de inlocuire , am facut-o pot spune de x ori la al meu pana in prezent.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Am si eu o cheie de genul asta, pe care am tot folosit-o la Solenza. Sigur se potriveste si pentru filtrul de 1.2, chiar daca acesta e mai mic in diametru comparativ cu cel destinat motoarlor de 1.4.

                        Se tot vehiculează pe aici ca motorul D4F nu e prea reușit, fara a se intra prea mult in detalii. Rămâne de văzut ce si cum, insa nu cred ca are vreun rost sa ne alarmam din cauza drobului de sare...Peste ani o sa vad cat de corecte au fost așteptările

                        In primăvara trecuta, când am comandat mașină, am ales Dacia plecand de la trei considerente principale: preț, perceptia unui nivel ridicat de fiabilitate pentru motoarele pe benzina si reviziile ieftine ce pot fi făcute ușor in regie proprie după terminarea garanției.

                        Comment


                        • D4F ul se produce de 15 ani...
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Astazi am facut prima revizie la Daperom Piesti. Am platit in total 350 de lei (am avut consumabilele mele care au costat putin peste 200 de lei).

                            Am fost foarte multumit de modul in care au lucrat cei de la reprezenranta. Mi-au lasat impresia de profesionalism si pe langa schimbul obisnuit de filtre si ulei au verificat patea mecanica, au reglat sabotii de frana, au reglat farurile, au gresat toate balamalele si au verificat presiunea la roti (inclusiv la rezerva). Dincolo de asta, personalul a fost foarte atet si receptiv la intrebarile mele.

                            Placutele de frana sunt inca in stare foarte buna, mecanicul mi-a zis ca nu sunt duae nici 25%, deci si cele de L2 pot sa tina mult si bine

                            Comment


                            • cati km ai pana acum? te intreb sa mi fac o parere asupra placutelor
                              si mie mi au zis la ultima verificare saptamana trecuta ca placutele mai duc inca odata pe atat, si am in jur de 29000 km

                              Comment


                              • ce ulei ai pus in masina fallax?eu ma gandesc in vara cand am prima revizie sa bag Elf Evolution 900 SXR,inca nu m-am hotarat daca 5w30 sau 5w40,cert e ca Dacia oil nu mai bag.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google