Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu nu latru, latru numai la scoruri de 900-1000 de lei pt o revizie la logan

    de banii astia cred ca merge sa faci o revizie la un seria 5 de ex

    pana la 5-600 de lei maxim zic ca e ok o revizie la reprezentanta. peste mi se pare ca nu se justifica prin nimic. practic, ce se folosea la logan 1 se foloseste si la logan 2 in materie de revizie: acelasi ulei, aceleasi filtre dar la alte dimensiuni, etc

    daca la logan 1 pot sa fac o revizie cu 300-400 de lei maxim, nu vad de ce as da de 2 ori , de 2 ori jumătate mai mult pt aceeasi chestie practic la logan 2

    ce treaba au dotarile cu revizia totusi?

    revizia se face la motor, nu la dotari. ex concret: ai masina x de 10 mii de euro, ii mai pui dotari de 10 mii a.i pretu final e de 20 de mii. crezi ca te costa mai mult revizia la aceeasi masina cu dotari in plus de 10 mii decat pe unu cu aceeasi masina fara nici o dotare suplimentara?

    ori ca ai logan prestige 1.2 ori ca ai logan acces sau cel mai chelios tot de 1.2, revizia te costa la fel
    Last edited by cristi....; 5 February 2016, 15:22.

    Comment


    • Sa ridice mana care lucreaza la dacia dintre aparatorii plini de verva ai reprezentantelor mioritice d'aici..

      Macar sa stim cu cine avem de-a face, nu d-alta
      Last edited by maddogg; 5 February 2016, 15:39. Reason: typo

      Comment


      • Pai nu prea costa la fel, ca la cel cu AC te costa si verificarea/incarcarea instalatiei!!!

        Eu nu cred ca-i vreunu pe forum care apara vreo reprezentanta Dacia !

        Ca fapt divers un amic cu un Fluence 1.5 dci , a cerut un deviz pentru o revizie banala pentru schimb ulei si filtre , pret 950 lei la Meridian SUD Bucuresti(reprezentanta) , in conditiile in care la orice alt service (nu reprezentanta Renault) l-ar fi ajuns 550 lei.
        Last edited by prometheus; 5 February 2016, 15:42.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • ce treaba au dotarile cu revizia totusi?
          Era o constatare generala, din ce observ pe forum si oricum anuntata ca OFF TOPIC.

          Mai pe romaneste; masini cu dotari si pret mic nu prea gasesti; iar romanii asta vor. Dar n-au bani de revizii.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post

            OFF. Vechea problema.
            Dorim masini cu multiple dotari, iar cand vine vorba de revizii, ne dam seama ca ceva ne lipseste.
            Nu inteleg la ce te referi. Din moment ce a existat si optiunea de a veni cu piesele cumparate de mine (pt care am platit 250 lei si nu 450 lei cum cereau in reprezentanta), nu imi dau seama ce anume lipseste. Poate faptul ca n-am vrut sa le dau acea diferenta de 200 lei (600 lei cat voiau ei - 400 lei cat am dat eu) cu care am reusit sa imi iau becuri mai bune, un covoras, folie de protectie si leduri pt marsarier. Si am si revizie facuta si "dotari multiple"
            Last edited by Crs. Sandel; 5 February 2016, 15:41.

            Comment


            • Eu am făcut 3 revizii la cobălcescu, așă că scriu în cunoștință de cauză.

              Estimarea e întotdeuna mai mare, dacă te duci cu temele făcute(tabelul de revizii) știi exact cât trebuie să plătești.
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Nu e de rau; exemplul tau e unul de urmat, dar daca n-ai inteles...las-o asa.

                Nu incurajez mersul mersul la revizii ca mielul la ...taiat; orice banut conteaza, daca l-ai castigat cinstit.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by t0rquemada View Post
                  Eu am făcut 3 revizii la cobălcescu, așă că scriu în cunoștință de cauză.

                  Estimarea e întotdeuna mai mare, dacă te duci cu temele făcute(tabelul de revizii) știi exact cât trebuie să plătești.
                  Pai si cum adica? Te-ai dus cu tabelul la ei si le-ai zis uite tata ce scrie in tabelul asta, atat trebuie sa ma coste pe mine revizia?(nu iti dau niciun ban in plus sau in minus). Mie mi-au facut acel deviz la Meridian Sud pe care l-am postat si aici, si chiar atat am achitat revizia pe care am facut-o la 2 zile dupa ce am primit acel deviz.

                  Comment


                  • În cazul meu fișa de întreținere se pupă cu tabelul, e în tabel - ok, nu e - stai să vedem ce zic specificațiile

                    Gen:
                    Știți s-au uzat plăcuțele.
                    Serios?
                    Da, mai au 14mm!
                    Oare, în specificații scrie 17,5mm noi, 7,5mm minim !
                    A... păi... trebuie schimbate discurile
                    Serios?
                    Da..
                    Hai să vedem, subler... 21,8mm
                    În specificații scrie 22mm noi și minim 19,8mm
                    Păi veți mai veni o dată...
                    Așa.. și ?!

                    Trebuie să schimbați cureaua de distribuție...
                    Are lanț, că e TCe
                    Păi... nu știam

                    Testul CLiP e inclus în prețul reviziei, dar ei îl taxează încă o dată.

                    Și exemplele pot continua
                    Last edited by t0rquemada; 5 February 2016, 17:12.
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Interesant ce spui. Asa ar trebui sa facă toți și sa le arate tabelul ca sa nu mai profite de bunavointa/naivitatea oamenilor.

                      Comment


                      • Nu numai tabelul, trebuie sa fi si informat, citit forumul, altfel esti ca mielul la taiat, nici un miau nu se aude.

                        trimis de pe mobil
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Originally posted by t0rquemada View Post
                          În cazul meu fișa de întreținere se pupă cu tabelul, e în tabel - ok, nu e - stai să vedem ce zic specificațiile

                          Gen:
                          Știți s-au uzat plăcuțele.
                          Serios?
                          Da, mai au 14mm!
                          Oare, în specificații scrie 17,5mm noi, 7,5mm minim !
                          A... păi... trebuie schimbate discurile
                          Serios?
                          Da..
                          Hai să vedem, subler... 21,8mm
                          În specificații scrie 22mm noi și minim 19,8mm
                          Păi veți mai veni o dată...
                          Așa.. și ?!

                          Trebuie să schimbați cureaua de distribuție...
                          Are lanț, că e TCe
                          Păi... nu știam

                          Testul CLiP e inclus în prețul reviziei, dar ei îl taxează încă o dată.

                          Și exemplele pot continua

                          asa da, acesta este un exemplu de urmat, este important sa fii informat
                          chiar am sa imi notez cifrele la placute si la discuri, si la urmatoarele revizii le voi avea notate

                          cine vrea sa invete are multe lucruri interesante de aflat de pe forum, noroc cu anumiti colegi care ne impartasesc multe informatii

                          Comment


                          • In iulie trebuie sa fac prima revizie la Logan 2, 1.2, 16v, 2015. Are idee cineva cat costa prima revizie la reprezentanta, ma refer la filtre+ulei+manopera? Multumesc.
                            Last edited by andreir23; 9 February 2016, 11:48.

                            Comment


                            • - 600 lei cu piesele luate de la reprezentanta (ulei Dacia Oil 5w30 - nu recomand)
                              - 400 lei cu piesele luate din magazin/ magazine si platit la reprezentanta doar manopera (ulei Elf 5w40 - recomand)
                              Acestea sunt preturile aproximative pentru capitala

                              Comment


                              • Multumesc pentru raspuns. Pierd garantia daca iau alte piese after market de la alte magazine sau trebuie sa iau piesele originale de la magazine?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google