Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revizia de 2 ani.
    Cost total aproape 500 lei.
    Consumabile cumparate de mine:
    Ulei Elf 5W30/ 5L
    Filtru habitaclu
    Filtru aer motor
    Filtru motorina
    Spray curatare climatizare.
    Total 315 lei.

    De la service
    Filtru ulei motor.
    Spray curatare.
    Plus manopera.
    Total 180 lei

    Pe langa asta am descoperit o pierdere de ulei la servodirectie.
    dupa ce am facut poze si eu si inginerul de la service s-a curatat zona cu spray pentru a vedea in cateva zile de unde apare pierderea.
    Attached Files
    Captain of the black pearl

    Comment


    • Este posibil sa nu fie ulei
      Poate fi acea ceara care se da pe sub masina
      sigpic

      Comment


      • Ce-au mai degripat aia acolo, cu 300 ml de spray, nu s-au zgarcit deloc pe banii tai! ;)

        Comment


        • Nu au degripat au curatat toata zona aia plina cu ulei sa vada peste cateva zile cand am sa ma duc la ITP daca se mai umezeste si pe unde.
          Captain of the black pearl

          Comment


          • Costul degresantului ar fi trebuit acoperit de ei dar fiind faptul că problema este reclamată pentru a fi rezolvată în condițiile garanției.

            Comment


            • Am facut vineri revizia de 2 ani, au schimbat uleiul-au pus 5w40 elf, filtrul ulei, filtrul aer, filtrul de polen il aveam pe al meu dar am montat de la ei- mi au recomandat calduros, plus igienizarea ac cu spray mannol- s au mirat de acest spray, au chemat si alti mecanici sa vada de care este, ma intrebau de unde l am cumparat, a fost foarte ok acest spray, foarte eficient, si foarte multa spuma din ce ziceau ei si am vazut si eu, plus mirosea fain dar nu a chimical
              A costat 388,56 lei revizia cu totul, plus 24 lei cat am dat pe sprayul de ac, deci undeva la 412 lei cu totul, iar daca foloseam filtrul meu de polen ieseam undeva la 370 lei cu totul
              Au verificat placutele si pe la 30000 km au zis ca mai tin un an lejer, adica pe la 45000-50000 km schimb placutele prima oara, asa ca si la logan 2 tin placutele destul de mult
              Voi reveni si cu poze

              Comment


              • Un pret foarte bun, la ce reprezentata ai facut revizia? Restul pieselor au fost ale tale, inafara de filtru polen?

                Comment


                • Pe stampila din deviz se vede. Dacoserv.

                  Comment


                  • Toate filtrele, inclusiv de polen, plus uleiul le am cumparat de la ei, doar sprayul de ac a fost cumparat din alta parte
                    Am ramas cu un filtru cumparat din alt magazin pt a il monta data viitoare
                    Am facut revizia la alexandria, daca tot am avut drum acolo, a fost mai ieftina revizia acolo, cu toate ca au pus elf 5w40, care este full sintetic zic ei
                    Am vazut cum arata uleiul dupa 16000 km, si mi am promis ca urmatorul schimb il fac peste 10000 km, chiar este pacat de masina sa nu il schimb mai des-plus asta am auzit de la multi mecanici si ingineri, producatorii auto zic un anumit nr de km intre schimburi in conditii ideale, la drum lung etc, plus acestia trebuie sa mai vanda masini si peste cativa ani
                    Last edited by panselin4; 6 March 2016, 23:37.

                    Comment


                    • Bravo Florin. Ma bucur ca ai descoperit bucuria de a face revizia la un preț corect și totodată sa te bucuri de garanția oferita de producător. Următoarea revizie o voi face la 10000 km, mi-a mai zis un vecin mecanic la dacia sa nu las uleiul prea mult în motor. Mi-a mai zis ca cureaua de distribuție tine 100-120000 km și e recomandat sa o schimb la 4 ani. Apropo, în Alexandria, o aripa îndreptată, reparata și vopsita costa 300 ron, pe când în Bucuresti de cel puțin 2,5x mai scump.

                      Comment


                      • Originally posted by ZFMFLORIN View Post
                        cred ca se mai adauga si pretul uleiului
                        Da,asa este se adauga uleiul.Maine ridic masina si fac o poza dupa factura.
                        Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                        Comment


                        • Adica te dai dupa factura si faci o poza? Sau cum vine asta...dupa factura?!


                          Sent from mobile
                          Keep walking...

                          Comment


                          • )) ma ascund in spatele ei si fac un selfie.M-am exprimat aiurea,fac o poza facturii, maine
                            Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                            Comment


                            • Iata si factura,nu ma asteptam sa fie asa scump ELF mult mai scump ca in orice magazin.Stergatoarele le-am vrut noi pentru ca am schimbat si parbrizul din pacate nu am putut monta modelul nou de stergatoare pentru ca nu am brate drepte ci cu carlig,arata f bine stergatoarele astea mai noi.
                              Attached Files
                              Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                              Comment


                              • Ai schimbat parbrizul? Ai avut probleme cu el?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google