Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa inteleg ca ai facut 18.000 km in mai putin de 1 an sau 18.000 km facuti in X ani ?

    Comment


    • Le cam amesteci.
      Daca astepti ca vreun producator de uleiuri sau blender, ma rog, sa-ti garanteze un anumit numar de km, atunci ramai cu reviziile neefectuate.
      Recomandarea e una, garantarea e alta.

      Cat despre alte discutii legate de ulei recomand continuarea discutiilor pe topicul dedicat.

      Totul despre intretinerea Daciei Loganr. Uleiuri logan, filtre logan, placute de frana logan,consumabile logan etc.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • 18000 în mai puțin de un an, anul îl fac în septembrie.

        Originally posted by IancuMIC View Post
        Le cam amesteci.
        Daca astepti ca vreun producator de uleiuri sau blender, ma rog, sa-ti garanteze un anumit numar de km, atunci ramai cu reviziile neefectuate.
        Recomandarea e una, garantarea e alta.

        Cat despre alte discutii legate de ulei recomand continuarea discutiilor pe topicul dedicat.

        http://www.loganclub.ro/forum/ce_tip...48#post1722148
        No offence dar așteptările noastre trebuie să fie mari mai ales atunci când sunt contra cost. Suntem aici o comunitate care încearcă găsirea unor răspunsuri cât mai aproape de adevăr și cât mai departe de marketing. Mulțumesc de înțelegere.
        Last edited by momo_ovi; 20 July 2016, 19:10. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Cum ar putea vreun producator de ulei sa-ti garanteze asa ceva? De unde stie el in ce conditii exploatezi tu autovehiculul?

          Pe masina ai OCS (software) care te trimite la service chiar mai devreme de 1 an/20k km in functie de anumiti parametri.

          Comment


          • D4F(1,2 16v) nu are OCS activat,deci pică...
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Ca muritor de rand am experimentat pe o durata cuprinsa intre 8 si 10 ani urmatoarele uleiuri: castrol edge 0w30 si valvoline 10w40. Uleiurile eu fost cumparate de la magazine de specialitate cu istoric in domeniu sau de la reprezentanta, dupa caz. La peste 100 de mii de kilometri rulati in tara si strainatate motoarele servisate cu uleiurile de mai sus nu au nici un fel de problema. Nu stiu cati ani si kilometri o sa va tineti masinile dar eu cred ca se exagereaza foarte mult. Elf pare a fi un ulei bun pentru dacia. Il folosesc de vreo trei ani fara probleme. Insa daca totusi aflati de vreo conspiratie a producatorilor de uleiuri auto pentru a distruge Dacia (marca de succes totusi) va rog sa ma anuntati si pe mine.
              Last edited by razvanCC; 21 July 2016, 21:11.

              Comment


              • Stie cineva ce ulei are L2 din fabrica? Elf sau Dacia oil, 5w30 sau 10w40? Am observat ca nu mai scrie pe noile logane "elf". Ca doar n-or fi facut economie si la abtibilduri.
                P.S. Am vazut intr-un timp ca era o reclama la petrom, ceva de genul "familia reno (sau dacia, nu-mi amintesc exact) recomanda combustibili petrom.
                Last edited by Fanez; 21 July 2016, 22:43.

                Comment


                • si dacia oil si elf se folosesc in reprezentantele dacia. din moment ce dacia imprumuta in totalitate motoarele renault... e la mintea cocosului ca cele 2 uleiuri sunt identice, unu dintre ele suferind o rebranduire, respectiv dacia oil

                  sa nu te mire ca nu au mai pus abtibilde din ratiuni economice, (asta e un lucru absolut minor si neglijabil) pe mine unu nu m-ar deranja sa am masina ”curata” fara tot felu de porcarii de marketing pe ea

                  legat de parteneriatu intre petrom si dacia... mie nu mi-a placut cum a mers masina cu benzina petrom. de vreo 3 ani bag exclusiv de la mol, de la aceiasi pompa, foarte rar de la alta. o singura data am bagat de la rompetrol pt ca se deschisese benzinaria asta la 30 de m de mol si am zis ca fiind nou deschisa au rezervoarele curate si sa bag un plin de acolo. o fi avut ei rezervoarele curate dar diferenta am simtit-o imediat si nu mi-a placut cum a mers cu efix, chiar de sunt laudati. a mers mai rau. am revenit la mol si totu a revenit la normal
                  Last edited by cristi....; 21 July 2016, 23:03.

                  Comment


                  • Originally posted by cristi.... View Post
                    si dacia oil si elf se folosesc in reprezentantele dacia....
                    Asta e logic. Voiam sa aflu de care am eu in masina, din fabrica, unul sau celalalt, elf sau d.o., 5w30 sau 10w40.



                    via Tapatalk

                    Comment


                    • Cred ca numai cei de la unzina stie ce este in motor
                      Probabil un ulei calitativ mai bun
                      Banuiesc


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      sigpic

                      Comment


                      • Poate sa fie si Mobil1 0w40...

                        Comment


                        • da eu nu inteleg de unde si pana unde in uzina se pune ulei nu stiu de care dupa care nu mai gasesti ulei ca ala din uzina

                          cel mai probabil, 99.9% e d.o 5w30. din moment ce si pe bidon scrie ca uleiul asta e recomandat de constructor, cum sa puna constructoru altceva ca prima umplere? )

                          10w40 nu are cum sa fie. e un ulei prea slab, nu se mai foloseste de 10 ani ca ulei de prima umplere. ca se mai pune la reprezentanta la revizii, asta e partea a2a, e pt cei care nu au tangenta cu domeniul/ nu-i intereseaza sau o varianta de buget

                          in plus, un ulei mai slab, de genu celui 10w40 nu prea se impaca cu normele e6 de poluare, n-ar mai fi in parametrii noxele

                          de ex in usa, in ford explorer 2016 (un ford edge european mai mare), motor de 3.5l, v6, ecoboost se pune ulei 5w20
                          Last edited by cristi....; 22 July 2016, 17:32.

                          Comment


                          • Ford explorer stiu cum e, ford edge nu stiu cum arata. De ce nu scrie nicaieri ce ulei ai in motor? La alte marci e o eticheta la motor pe care scrie.

                            via Tapatalk

                            Comment


                            • Prima revizie la 10.000 KM la Meridian Nord Pipera. 250 Ron cu piesele si uleiul meu + montaj carenaje spate. Sunt foarte multumit ce cei de la Service care s-au comportat excelent. Recomand ++++.

                              Ps . Nu fac reclama dar chiar mi-au placut cum au lucrat si cum s-au purtat cu mine si cu masina

                              Acestea sunt filtrele si uleiul pe care le-am inlocuit :

                              Acest produs inlocuieste fostul ELF Solaris FE 5W30. Elf Evolution FullTech FE 5W30 - 5 Litri, este un ulei de motor full sintetic cu performante superioare, conceput mai ales pentru autoturismele Renault Diesel echipate cu filtre de particule DPF. Este un ulei de motor cu interval de schimbare a uleiului de pana la 30.000 km. Specificatii si certificari: RENAULT RN0720 ACEA C4, Level C3 Diesel Particulate Filter protection Environmentally friendly

                              Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.

                              Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.

                              Cod piesa - fp22011. Cauta piesa dorita dupa codul original si obtii toate echivalentele aftermarket. Cuatarea se poate face dupa codul OE, codul piesei sau un cod echivalent al acesteia.

                              Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.


                              1.5 DCI Euro.6 DPF

                              Su filtrul de habitaclu : http://www.epiesa.ro/filtru-aer-habi...sa-1175317.htm
                              Last edited by SCORPION21; 23 July 2016, 16:44. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • pune te rog poze cu carenajele......am incercat si eu sa le montez......sunt curios la tine cum "se aseaza"....pe mine cei din BV m-au refuzat.....nu au vrut nici macar sa incerce sa le monteze 'ca nu sunt piese de origine'

                                ps:acum am vazut si pozele

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google