Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Unele reprezentante accepta, semnezi cum a zis colegul mai sus dar in caz ca apare vreo problema cu ceva legat de piesa adusa de tine, nu mai ai garantie.

    Comment


    • Mie in reprezentanta mi-au bagat in cotiga Castrol 5W-30. Ma rog...sareta e vanduta.
      Keep walking...

      Comment


      • Eu vreau sa pun Castrol EDGE 5w-30 la 0.9 Tce. Ce baclavela...de semnat, semnez...si daca mi-se strica ceva la motor, gata...e de la uleiul bagat de mine. )

        Comment


        • Si mie mi-au pus ulei Castrol 5W-30 la masina cei de la Tulcea. Mi-au spus ca Elf nu aveau nici macar pe stoc. Acelasi ulei mi-au pus si la revizia facuta anul trecut tot la ei.
          Apropo de reprezentanta de la Tulcea, la ultima revizie m-au dezamagit profund: mi-au spus ca trebuie neaparat sa schimb discurile de frana impreuna cu placutele, masina mea avand doar 48200 de km la bord la data reviziei. Placutele stiam de inainte ca trebuie sa le schimb, dar mi s-a parut ciudat sa imi spuna de discuri. Prin urmare am schimbat doar filtrele si uleiul la Tulcea dupa care am fost la reprezentanta din Constanta unde am stat langa meserias cat timp mi-a lucrat la masina si mi-a aratat ca am dreptate si ca discurile de frana nu trebuiesc schimbate. Pana acum am fost foarte multumit de cei de la Tulcea, dar acum m-au dezamagit profund!

          Comment


          • Originally posted by Amiralul View Post
            ...semnez...si daca mi-se strica ceva la motor, gata...e de la uleiul bagat de mine. )
            Exact asa.

            Comment


            • castrol edge 5w30 are aprobare si rn 0700-0710, deci nu vad care ar fi problema. singura ”problema” e ca vine din afara retelei lor, semnezi si gata, dar uleiu indeplineste normele impuse de constructor

              eventual le poti ”inchide gura” daca cumperi uleiu de la o reprezentanta vag (seat/vw/skoda, ei folosesc si castrol la revizii). le arati dovada ca e luat din reprezentanta si teoretic nu mai au ce zice, ca e contrafacut bla bla

              motoru se strica si cu uleiu lor daca il schimbi dupa manual asa ca...daca e vb de 0.9tce, lant bla bla. asa ca nu au nici un drept sa spuna ceva rau de alte oloiuri , ca nici al lor nu e mai breaz

              Comment


              • Originally posted by cristi.... View Post
                castrol edge 5w30 are aprobare si rn 0700-0710, deci nu vad care ar fi problema. singura ”problema” e ca vine din afara retelei lor, semnezi si gata, dar uleiu indeplineste normele impuse de constructor

                eventual le poti ”inchide gura” daca cumperi uleiu de la o reprezentanta vag (seat/vw/skoda, ei folosesc si castrol la revizii). le arati dovada ca e luat din reprezentanta si teoretic nu mai au ce zice, ca e contrafacut
                Bun. Nu stiam asta. Deci raman la Castrol.

                Comment


                • Originally posted by cristi.... View Post
                  castrol edge 5w30 are aprobare si rn 0700-0710, deci nu vad care ar fi problema. singura ”problema” e ca vine din afara retelei lor... uleiu indeplineste normele impuse de constructor...
                  Nu e chiar asa.
                  Originally posted by Fanez View Post

                  Comment


                  • Eu pana acum in magazine n-am vazut decat Castrol Edge 5w-30 cu norma C3 si nici vorba de aprobarile Renault , stiu ca C3 e mai bun/performant decat A3/B4 dar totusi in carte scrie negru pe alb ce norme ar trebui uleiul sa aibe si slava cerului sunt atatea uleiuri bune cu norma A3/B4 si rn 0700-0710.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • S-a discutat si...rediscutat; respecti norma impusa de constructor nu recomandarea. Recomandarea trebuie luata ca atare si nu inteleasa ca fiind obligatie, chiar daca unele reprezentante, asta doresc a se intelege.
                      ...
                      LE
                      C3 e norma pentru motoare echipate cu filtru de particule. C3, A3/B4. Nu prea am vazut C3 cu A5/B5.
                      Last edited by IancuMIC; 12 October 2016, 17:38.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Am undeva la 25k km. Trebuie să fac a doua revizie în 2 decembrie. Știe cineva cuc cât timp pot să o fac mai repede? Mulțumesc
                        Prowd of my new wheels!

                        Comment


                        • Poti s-o faci la 10.000 de km diferenta de la ultima, daca nu s-a facut anul.

                          Comment




                          • din moment ce castrol edge 0w30, c3 a3/b4 are aprobare renault, nu vad de ce nu ar avea si 5w30, tot castrol, tot edge, tot c3 a3/b4, e logic ca trebuie sa aiba. doar ca nu apare scris pe bidon. in fine. poti sa pui si 0w30 in loc de 5w30, n-are nimic, e chiar mai indicat

                            cum am mai spus, nu trebuie luat de bun tot ce zice constructoru, respectata norma si atat. producatorul recomanda un ulei depasit tehnologic si mineral peste 90%, norma sl. eu pot sa-i pun cea mai recenta norma, sn, si de la cel mai renumit producator mondial de uleiuri, atata vreme cat clasa de vascozitate a aceiasi, 5w30. e f simplu

                            n-au nici un drept sa-mi bage pe gat un anume ulei, cel ”recomandat” , asta e abuz. aia e doar o recomandare, pot sa tin cont de ea sau nu, dar nu trebuie sa fiu restrictionat la garantie ca nu pun ce vor ei

                            @fanez

                            manualu e scris cu picioarele. nu ai nevoie de vascozitate asa mare la cald, mai ales la noi.. nu uita ca prin dubai si california de ex, sunt masini cu motoare mari, supraalimentate, care vin cu 0w20 si opereaza la temperaturi exterioare mult peste cele ale noastre

                            mai demult unii spuneau ca uleiurile c3 nu-s bune pt benzinare, ca astea sunt pt filtrele de particule si disel, bla bla, prostii. uite ca-s compatibile si cu norma rn

                            asta ca uleiu tre sa fie vascos la cald e deja mit, nu mai e valabil la motoarele de ultima generatie

                            http://www.4 tuning.ro/ghidul-soferului/revolutia-uleiurilor-de-motor-de-ce-sa-nu-ne-ferim-de-lubrifiantii-foarte-subtiri-32411.html
                            Last edited by cristi....; 12 October 2016, 20:36. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Edge 5w30 C3 are RN0700, RN0710, dar nu are RN0720.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • C4 e bun. C3 nu prea e pentru renault http://www.ebay.ie/itm/Castrol-Edge-...4AAOSwh2xX-iac


                                Noul ulei pentru renault http://rowe-mineraloel.com/en/2015/1...nault-rn-0720/
                                Last edited by Fanez; 12 October 2016, 21:37.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google