Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post
    Cei care au folosit filtru cu carbon activ, spun ca ar stopa mirosurile. Nu pare sa fie scump. . Probabil ca o sa-l incerc la revizia de luna viitoare.
    Eu folosesc numai cu carbon activ. Se simte diferenta fata de unul simplu.
    Hm, si cand te gadesti ca la reprezentanta filtru simplu costa 150 de ron )

    Comment


    • Originally posted by McDan View Post
      PS: ca fapt divers unde are 0.9 tce filtru de ulei "ascuns"?.... filtru habitaclu e tot la locul lui, adica sub torpedou in stanga? Sincer inca nu m-am uitat...
      Filtrul de ulei este sub motor langa baie. Este un element filtrant fixat intr-o carcasa care se infileteaza .
      Attached Files

      Comment


      • Mi-am comandat si eu pana la urma pachetul de revizie, pretul il consider mai mult decat bun, cu mentiunea ca am filtrul de habitaclu nou ramas de anu trecut ca nu l-am pus ...

        Comment


        • Originally posted by DannyMC View Post
          Filtrul de ulei este sub motor langa baie. Este un element filtrant fixat intr-o carcasa care se infileteaza .
          Merci de info ...eu il cautam din obișnuintă "deasupra"...

          Totusi a bagat cineva la revizie MO NL 0W-40?

          Comment


          • Salut. Am facut azi revizie de 2 ani la~27000 km la reprezentanta din hațeg. A costat 399 lei (filtrul habitaclu este carbon). Maine o sa pun si devizul/factura
            Prowd of my new wheels!

            Comment


            • Foarte bun pretul!

              Comment


              • nu pun devizul ca nu-mi iese poza cum trebe, dar pun ce am platit:
                garnitura buson 110265505R - 10,34 lei
                filtru aer 165461599R - 40 lei
                filtru habitaclu (carbon) 272773151R - 100 lei
                Dacia Oil Plus Premium 5W30 4l 6001999716 - 110 lei
                filtru ulei 8200257642 - 30 lei
                manopera 108 lei
                Preturile sunt cu TVA, iar cifrele reprezinta codurile elementelor. Filtrul habitaclu aparea in program cu 148 lei, dar nu stiu ce reducere mi-a facut (cred ca de adaos comercial). In motor au bagat 3,5 l, ceea ce imi pare cel putin ciudat, avand in vedere ca la prima revizie au intrat 4 l in motor.
                Prowd of my new wheels!

                Comment


                • Intra maxim 3,75 litri ulei, e mai bine ca tia pus mai putin ca sa nu dea pe la garnituri.

                  Comment


                  • foarte scump... ti-au mai pus si dacia oil 5W30, care nu respecta norma A3/B4 ... Uite aici oferta, scapai cu 175 + 100 manopera = 275 si ulei elf ...
                    Ei recomanda un ulei care nu respecta propriile lor norme
                    Attached Files

                    Comment


                    • Multumesc gugu,dar prefer garanția producătorului. Se duce motorul ca nu au pus uleiul care trebuie? Proces si am masina pana îmi dispare tribul.
                      Eu am in carte ulei elf.la vocea clientului au spus ca dacia oil trebuie sa pună. Discutia e înregistrată, asa ca nu îmi fac probleme. La pretul plătit chiar nu e problema, mai ales ca revizia este facuta in reprezentanta. Stiu din sursa sigura ca aceiasi revizie, in alte parti este aproape dubla ca pret
                      Last edited by AlexPetro; 25 November 2016, 13:48.
                      Prowd of my new wheels!

                      Comment


                      • acuma sincer, faci reviizile in reprezentanta cu gandul ca daca se duce motorul il schimba.... si daca "se duce" tot nu il schimba nimeni...dar motor acesta sigur nu "moare"

                        intelege, te rog, sa nu mai folosesti "quote/citeaza" cand raspunzi ultimului post! mersi...
                        Last edited by Seba; 25 November 2016, 22:42.
                        sigpic

                        Comment


                        • Pentru cei care iau in considerare ceea ce spun cei din reprezentante/de la Vocea Clientului referitor la ulei, poza 3 din acest post este edificatoare. Se contrazic singuri.

                          Comment


                          • Doar este un motor renault, or fi constat si ei ca sunt probleme la 0,9 TCe care folosesc Dacia Oil.

                            Comment


                            • Va salut,
                              Se apropie prima revizie la 1 an la Logan2, 1,2, 16V, 73cp, masina are 7000 km din care 2000 urban si 5000 extraurban.
                              Prima revizie si probabil si urmatoarele doua vor fi facute sigur la reprezentanta, atat timp cat masina va fi in garantie.
                              Acum intreb: La km. care ii are masina e obligatoriu schimbul filtrului de habitaclu? Ma gandesc ca nu are legatura cu garantia, cel mult cu confortul meu.
                              Daca chiar trebuie schimbat, pot cumpara un filtru mai ieftin la 50 lei (fata de 120 in reprezentanta), bineinteles cu respectarea codului 272773016R?
                              Va multumesc, o zi buna.

                              Comment


                              • Salut!

                                Filtrul de habitaclu cam trebuie schimbat. Dupa 7000 km, la mine era negru, desi am mers 6000 km doar extraurban. Eu am luat filtrul original din magazin de piese auto la 60 lei . Acum, am vazut ca cel cu carbon activ costa atat. Recomand si filtrul de aer sa il iei din magazin. Totusi, sa fie de origine ambele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google