Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De ce nu iti place uleiul Elf?

    Comment


    • Originally posted by m3dic911 View Post
      Multumesc pentru sugestii!
      Am sunat acum la Meridian Nord si am primit ca pret, pentru revizie cu materialele/consumabilele lor, 550 lei (TVA inclus).
      Daca vin cu materialele/consumabilele mele, doar manopera, pentru toata distractia, este 213 lei (TVA inclus). Folosind link-ul de la GuGu21, pachetul de pt revizie este 175 lei.
      Fara discutii, am gasit varianta castigatoare, diferenta fiind de 162 lei.
      Acum, ramane de vazut, daca merita, pentru un pret mai mic la manopera, sa merg la alt service. Cel putin, aici, din ce am vazut (am fost si cu masina anterioara, ultima data, tot la ei), lucreaza curat si atent.
      scump la voi in Bucuresti acolo ... Eu am platit 110lei manopera cu piesele de pe altex, dar in provincie ...

      Comment


      • Am sunat cred ca la cel mai scump service Dacia (dedicat Dacia). Am gasit si prin alte parti mai ieftin (gen Dacoserv Militari), la 190 lei manopera (daca vin cu piesele mele). Ma voi duce la Meridian Nord datorita proximitatii fata de locul de munca (fac 5 minute pana la ei) si datorita faptului ca sunt un service relativ nou (din cat am inteles au deschide vreo maxim 3 ani) si au aparatura si unelte noi si mai performate (testere, elevatoare, chestii d-astea, nu chei si surubelnite). Cel putin fata de Dacoserv Militari si Adras Militari, unde mi-am mai dus masinile. Cred ca este o chestiune de liniste psihologica, iar diferenta de pret, cel putin in Bucuresti, nu se justifica, pentru mine.
        Intr-adevar, mi se pare scump o manopera, care la orice alt service "de cartier" costa intre 50-70 lei, dar deh, e in garantie, si nu am ce face

        @danezu33: Cred ca uleiul ELF 5w-30 sau 5w-40 este foarte bun pentru motorul de 1.2.
        Sincer, un ulei mult mai bun, si deci mai scump, nu cred ca ar aduce benificii majore (fata de ELF) acestui motoras, astfel incat sa merite banii investiti in aceste uleiuri.
        Am avut Logan diesel, si 9 ani cat l-am tinut, nu a vazut decat ulei ELF, si nu a avut nicio problema, nu scotea fum, nu manca ulei, nimic.
        Evident, e doar o parere, iar pe banii tai dictezi tu
        Last edited by m3dic911; 27 January 2017, 09:49. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by danezu33 View Post
          Mai am aprox 300 km si implineste masina 30.000 km,am motorul 1.2 16V ce ar trebui verificat,inlocuit?(inafara de ulei si filtre aer,ulei?) Si ce ulei pot cumpara,ca nu imi place ala original de la ei Elf...
          Poti incerca M1 0w40 NL sau 5w30 ESP formula. Am pus M1 0w40 si este diferenta fata de elf 5w40 si in plus a disparut si spuma de la capac de umplere ulei.

          Comment


          • Originally posted by m3dic911 View Post
            Am sunat cred ca la cel mai scump service Dacia (dedicat Dacia). Am gasit si prin alte parti mai ieftin (gen Dacoserv Militari), la 190 lei manopera (daca vin cu piesele mele). Ma voi duce la Meridian Nord datorita proximitatii fata de locul de munca (fac 5 minute pana la ei) si datorita faptului ca sunt un service relativ nou (din cat am inteles au deschide vreo maxim 3 ani) si au aparatura si unelte noi si mai performate (testere, elevatoare, chestii d-astea, nu chei si surubelnite). Cel putin fata de Dacoserv Militari si Adras Militari, unde mi-am mai dus masinile. Cred ca este o chestiune de liniste psihologica, iar diferenta de pret, cel putin in Bucuresti, nu se justifica, pentru mine.
            Intr-adevar, mi se pare scump o manopera, care la orice alt service "de cartier" costa intre 50-70 lei, dar deh, e in garantie, si nu am ce face

            @danezu33: Cred ca uleiul ELF 5w-30 sau 5w-40 este foarte bun pentru motorul de 1.2.
            Sincer, un ulei mult mai bun, si deci mai scump, nu cred ca ar aduce benificii majore (fata de ELF) acestui motoras, astfel incat sa merite banii investiti in aceste uleiuri.
            Am avut Logan diesel, si 9 ani cat l-am tinut, nu a vazut decat ulei ELF, si nu a avut nicio problema, nu scotea fum, nu manca ulei, nimic.
            Evident, e doar o parere, iar pe banii tai dictezi tu
            Elf 5W40 e uleiul corect in 1.2 16V ... Am invatat si eu pe pielea mea.
            Sa te fereasca D-zeu de probleme cu garantia daca vii cu uleiul si piesele tale, mai mult ca sigur te vor scoate vinovat pentru absolut tot ... Probabil te vor acuza si de incalzirea globala ...

            Comment


            • tehnologic vorbind, motorul 1.2 este simplu, si, cel mai important, a trecut testul timpului, pe mai multe modele Renault si Dacia. Sincer, nu cred sa apara vreo problema la motor, pe toata perioada exploatarii (maxim 8-9 ani mi-a propus eu), cu atat mai putin pe perioada garantiei. Astfel ca o sa ma risc, si o sa vin cu uleiul meu. Sunt sigur ca daca se intampla ceva, in perioada garantiei, la orice alt subansamblu al masinii, ce nu are legatura cu uleiul din motor, nu imi vor anula garantia din acest motiv.

              Comment


              • Originally posted by bogdan_cj View Post
                Eu vinerea urmatoare ma duc la revizia de 60.000km(55.000 am acum). Am inteles ca trebuie sa schimb si bujiile...am cerut un cost estimativ - 1000ron. Ieftin...


                La 60.000 se efectueaza mai multe operatii si se mai schimba in plus cureaua de accesorii impreuna cu rolele (cum a spus mr.K),bujiile aproximativ 90ron/buc (ai grija sa nu scoat 4 buc din magazie cum au facut cu mine )
                Deprafuire tamburi spate
                Totusi e putin pentru toate astea



                Sent from my iPhone using Tapatalk
                sigpic

                Comment


                • Scuze daca intrebarea mea pare "prosteasca", dar de ce la 0.9, o bujie este 90lei??
                  E aproape cat o bujie incadescenta de diesel....

                  Comment


                  • Pai ca are doar 3 bujii.

                    Comment


                    • Pentru ca nu sunt bujiile clasice pe care le stie toata lume , sunt bujii iridium


                      Sent from my iPhone using Tapatalk


                      Daca nu ma înel sunt chiar astea



                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      Last edited by stoicanu; 27 January 2017, 13:16. Reason: Automerged Doublepost
                      sigpic

                      Comment


                      • originale de uzina ngk iridium ? astai au innebunit ? mai sa fie ... !

                        la cel mai loucost cele mai scumpe bujii
                        Last edited by anton.dan; 27 January 2017, 13:33.

                        Comment


                        • eu pe a mea pun d-alea de 20 de lei

                          Comment


                          • Salut Stoicanu,

                            Presupunand ca ai trecut de 200.000 km, imi raspunzi te rog la 4 intrebari?

                            1. Ambreiajul e tot cel original, sau daca nu, la cati km l-ai schimbat?
                            2. Pe partea de suspensii & directie, ce ai schimbat (bucse, telscoape, pivoti..)?

                            Referitor la bujii, le gasiti si la 34 lei/buc.(http://www.epiesa.ro/cautare-piesa/?find=ilkar7j7g) cu conditia sa nu scrie pe cutie RENAULT, producatorul fiind acelasi.
                            3. Lantul de distributie, cum se simte ? (Aici poate enervez, dar si cei de la Service mi-au povestit de inca 2 Logan-uri, care la un pic peste 100.000km au necesitat schimbare)
                            4. Referitor la placutele de frana, care producator ti se pare mai OK ?

                            Merci

                            Comment


                            • Originally posted by sorin01 View Post
                              Referitor la bujii, le gasiti si la 34 lei/buc.([url]http://www.
                              Asa mai merge...Mi-a mai venit inima la loc

                              Comment


                              • Stai sa vezi pretul la kit-ul curelei de accesorii...
                                Peste 700 lei (3 role + o curea!!!!).Cod 117207014R

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google