Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da din cauza asta... anticipare, eu cu inca un prieten am avut amandoi logan ph 2 i el in 60 k a schimbat 2 seturi de plcute, pt ca el ii ddea talpa si apoi frana brusc. In schimb eu pana la 60k nu schimbasem nici macar un set...abia dup ce am schimbat distributia am schimbat si placutele...deci anticiparea salveaza placutele

    Comment


    • Originally posted by hasserro View Post
      Mi se pare foarte amuzant, la mine urmeaza al 6-lea set la 120 de mii
      Si eu tot ca tine Hasserro, doar ca eu sunt nou posesor de logan mcv 2 si am schimbat primul set de placute la 20.000 km cand am facut prima revizie ( m-a ajuns vreo 760 lei toata treaba-filtre-ulei-placute). M-a intrebat mecanicul de acolo ca imi place sa merg mai sportiv cu ea de le-am tocit asa de repede. Tin sa precizez ca vreo 10.000 km au fost pe exterior facuti. Acum am 32.000 km si sunt sigur ca la urmatoarea revizie le schimb din nou. Poate am noroc si discurile de frana sunt bune si nu ma pun sa le schimb si pe alea. Poate avem noi ghinion sau nu stim sa conducem o masina. Apropo vin de pe o Dacia Break an 2000 luata de noua , schimbat 2 seturi de discuri de frana in 16 ani, si placutele de frana le schimbam la cel putin 2 ani de zile.
      Last edited by marian008; 2 February 2017, 23:52.

      Comment


      • Originally posted by t0rquemada View Post
        Pentru că anticipare(adică frână de motor* când se poate) trafic = 0 (zero)

        *ridicarea piciorului de pe pedala de accelerație e tot frână de motor
        Stiu foarte bine ce inseamna frana de motor si anticipare in trafic, nu asta e problema, daca intelegi.
        Cel mai mult m-a tinut ultimul set, are 30 de mii, cel mai putin 13.000.
        Ce mi-a placut la franele de pe logan, si cand sunt incinse foarte tare, inca tin, la majoritatea masinilor pe care le am condus, daca s-au incins nu mai tin deloc.(ex. A6 c6, a4 b6, rav4, a180, etc)

        Comment


        • La vechiul logan am schimbat primul set de placute la 75.000 km...al doillea la 140k (cand preventiv am schimbat si discuriile de frana...chit ca mai mergeau ). Urma sa pus si setul Nr 3...dar am casat masina. fac cam 8000 km/an in oras (adica zilnic).
          Cu asta de 0.9 probabil am sa le schimb mai repede (motorul de 0.9 nu are asa frana de motor ca 1.4mpi)

          Comment


          • Am facut si eu revizia de 3 ani la 0.9tce - cost total 890 ron, pret in care au intrat si bujiile. Am reclamat problema cu scaunul ce are joc pe cea mai joasa pozitie de reglaj si se va schimba pe garantie senzor arbore cu came pentru ca scapa putin ulei.

            Comment


            • Am efectuat revizia la un Sandero Stepway 1.5 DCI:

              Costuri piese (cumpărate de mine) :
              1. Ulei motor Elf Evolution Fulltech FE, 5W30, 5L - 138.99 Lei
              2. Filtru aer PURFLUX A1569 - 43.43 Lei
              3. Filtru aer habitaclu FILTRON K1321A - 36.55 Lei
              4. Filtru ulei PURFLUX LS946 - 29.53 Lei
              5. filtru combustibil MAHLE ORIGINAL KX 338/26D - 40.96 Lei

              Cost manoperă 89.20 lei în reprezentanţă cu excepţia filtrului de aer şi habitaclu pe care le-am schimbat personal.

              Uzura plăcuţelor de frână la 45400 km era de 40-45 %.

              Comment


              • Bogdan_cj, pe unde e senzorul ala si unde ti-a aparut uleiul, ajungea pe scut cumva?
                O poza ar fi super.

                Multumesc

                Comment


                • Senzorul e sus pe blocul motor, langa a 3-a bobina, inspre baterie. Cel incercuit cu albastru.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Ăla e responsabil și de mersul în 2 cilindri(reclamat de unii posesori), iar de curs pe acolo cam greu dar nu imposibil.
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Tot senzorul e umed cu ulei. Voi face o poza cand ajung la masina.

                      Comment


                      • Adică cel încercuit cu roșu
                        Attached Files
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Da, cel incercuit cu rosu e cu problema.

                          Comment


                          • Originally posted by bogdan_cj View Post
                            Am facut si eu revizia de 3 ani la 0.9tce - cost total 890 ron, pret in care au intrat si bujiile. Am reclamat problema cu scaunul ce are joc pe cea mai joasa pozitie de reglaj si se va schimba pe garantie senzor arbore cu came pentru ca scapa putin ulei.
                            Imi pare destul de mare pretul pt o revizie, adica este o diferenta maricica intre o revizie la un motor de 1.2 , care costa cu toate cele luate din reprezentanta in jur de 500-600 lei,( dar recunosc nu stiu exact cat costa bujiile pt 1.2, mie mi au zis ca mai tin lejer) , si motorul de 0.9 cu 890 de lei

                            Comment


                            • panselin4 revizia de 3 ani...sau 60.000 km

                              Comment


                              • 81 ron 1 bujie la TCe
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google