Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dadan View Post
    Salutare, vineri am facut si eu revizia de un an la stepway - pretul mi se pare decent avand in vedere ca include schimbatul si depozitarea anvelopelor.
    Cu ocazia asta am incercat si activarea HSA din clip - tipul care se ocupa cu diagnoza a gasit functia, avea si instructiunile de activare , a activat functia insa nu stiu daca chiar functioneaza caci la o panta mica la un semafor tot curgea la vale masina(in treapta 1 ), o sa incerc sa gasesc o panta mai mare... la campie e mai greu de testat functia asta
    La care reprezentata ai facut revizia?
    Vad ca ai reducere de 30% la majoritatea reperelor. Cum ai obtinut-o?

    Am trimis vineri e-mail la vreo 10-15 reprezentante de la noi din judet (Timis) + judetele vecine si am primit raspuns doar de la 4. Am solicitat pret revizie pentru revizia de 1 an/20000 km, pret final care sa includa reducerea de -25% de primavara si reducerea de -10% pentru cont MyDacia.

    -cei de la Drobeta Turnu Severin mi-au dat un pret de 675 lei, dar sunt cam departe
    -cei de la Verbita Arad mi-au dat 895 lei (la care pot scadea -10% cont MyDacia). Dupa ei reducerea de -25% de primavara se aplica doar la masinile iesite din garantie.
    -cei de la Auto Europa Timisoara (Str. Miresei) mi-au dat un pret de 702 lei

    Atasez oferta celor de la Auto Europa Timisoara in care se vad piesele si cum au fost aplicate reducerile de -10% si -25%. Cum vi se pare? N-ar trebui sa fie -35% la toate sau deja ma intind?

    F?r? titlu.jpg
    Last edited by epuru; 19 April 2015, 11:14.
    Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

    Comment


    • @Ampt:

      Oare?
      Pe fișa de întreținere(care e mai importantă) scrie 5w30,


      pe mydacia 10w40.
      Attached Files
      Last edited by t0rquemada; 19 April 2015, 11:19.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Numai la noi găseşti din surse oficiale, două informaţii diferite.
        Pentru cei care nu sunt la fel de pasionaţi ca noi de maşină (şi sunt o sumedenie, pe care nu-i găseşti pe forum, decât atunci când au o problemă), reprezentanţa este cea care "face legea".

        Comment


        • @Epuru - la Auto europa de pe miresei - initial mi-au zis un pret aprox de 600 doar revizia insa probabil dupa ce au aplicat reducerile a iesit mai putin
          RTFM

          Comment


          • Originally posted by Ampt View Post
            Interesant este că reprezentanţele sunt cele care dau "tonul la cântec", în ceea ce priveşte folosirea uleiului 10W40 în motorul 0,9 TCe.
            si la mine pe my dacia imi scrie ca mi se recomanda uleiul 10w40, la altii apare 5w30 - la aceeasi motorizare. interesant.

            LICHIDE: Respectaţi cu atenţie recomandările Constructorului


            Normă
            ACEA A3/B4 Constructorul recomandă: elf

            Capacitate medie motor:
            4.1 Litri
            Grade de utilizare conform temperaturii exterioare::

            Peste:
            -20°C 10W40


            LICHID DE FRÂNĂ


            Tip
            DOT 4+, ISO CLASS 6, NORME RENAULT: 03-50-006

            LICHID DE RĂCIRE


            Tip
            GLACEOL RX type D

            Comment


            • Ce scrie in acea fisa pe care ai primit de la dealer in momentul ridicarii masinii?
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by epuru View Post
                La care reprezentata ai facut revizia?
                Vad ca ai reducere de 30% la majoritatea reperelor. Cum ai obtinut-o?

                Am trimis vineri e-mail la vreo 10-15 reprezentante de la noi din judet (Timis) + judetele vecine si am primit raspuns doar de la 4. Am solicitat pret revizie pentru revizia de 1 an/20000 km, pret final care sa includa reducerea de -25% de primavara si reducerea de -10% pentru cont MyDacia.

                -cei de la Drobeta Turnu Severin mi-au dat un pret de 675 lei, dar sunt cam departe
                -cei de la Verbita Arad mi-au dat 895 lei (la care pot scadea -10% cont MyDacia). Dupa ei reducerea de -25% de primavara se aplica doar la masinile iesite din garantie.
                -cei de la Auto Europa Timisoara (Str. Miresei) mi-au dat un pret de 702 lei

                Atasez oferta celor de la Auto Europa Timisoara in care se vad piesele si cum au fost aplicate reducerile de -10% si -25%. Cum vi se pare? N-ar trebui sa fie -35% la toate sau deja ma intind?

                [ATTACH]500138[/ATTACH]

                poti sa-mi trimiti si mie oferta pe care ai primit-o de la VERBITA Arad ? Multumesc.

                Originally posted by stoicanu View Post
                Ce scrie in acea fisa pe care ai primit de la dealer in momentul ridicarii masinii?
                stai ca am fost pana jos la masina sa ma uit.
                e identica cu cea pe care a pus-o Torquemada la postul 1307.
                Last edited by pippen; 19 April 2015, 20:33. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Deci e la alegerea uleiul
                  Ce este la -25 merge 5w30 sau 5w40
                  Ce este la -20 merge 10w30 sau 5w30
                  Eu acum merg pe 5w40 ca a venit vara
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by pippen View Post
                    poti sa-mi trimiti si mie oferta pe care ai primit-o de la VERBITA Arad ? Multumesc.
                    Ti-am trimis PM cu oferta pe care am primit-o pentru 1.5 dci. Vad ca tu ai 0.9 tce. Cu placere!

                    L-a Timisoara am primit oferta pentru revizie 702 lei.
                    La Deva am primit oferta pentru revizie 545 lei + drumul 75 lei= 620 lei, deci cu 82 lei mai ieftin decat la Timisoara.

                    Voi unde ati merge in locul meu?

                    La* Timisoara.
                    Last edited by epuru; 20 April 2015, 10:54. Reason: Automerged Doublepost
                    Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

                    Comment


                    • Eu vorbesc din experienta proprie: la prima revizie am pus 5W-40 (LM) si dupa 300 km l-am dat jos si am revenit la 5W-30. Crescuse consumul si nici nu se mai infigea ca-nainte. Cred ca merge pus ori din fabrica, ori mai incolo, dupa ce se rodeaza .

                      Comment


                      • Originally posted by epuru View Post
                        Ti-am trimis PM cu oferta pe care am primit-o pentru 1.5 dci. Vad ca tu ai 0.9 tce. Cu placere!

                        L-a Timisoara am primit oferta pentru revizie 702 lei.
                        La Deva am primit oferta pentru revizie 545 lei + drumul 75 lei= 620 lei, deci cu 82 lei mai ieftin decat la Timisoara.

                        Voi unde ati merge in locul meu?

                        La* Timisoara.
                        eu sunt hotarat sa-mi cumpar eu consumabilele(originale bineinteles).
                        Voi intreba azi sau maine la reprezentanta daca o sa le accepte.
                        Stiu ca s-a mai discutat ca pretul/ora manopera e diferit daca duci tu sau nu consumabilele , dar tot cred ca ies mai ieftin.

                        EX:

                        preturi de pe forum - originale(aceeasi persoana) -

                        - filtru ulei -40 lei
                        - filtru aer-60 lei
                        - filtru habitaclu-50 lei
                        - iar eu fac rost de la furnizor ulei elf 5w30 - 5L - 120 lei

                        Total : 270 lei

                        La care mai adaugam manopera - cat poate sa fie 200 ron ?
                        Si astfel ies la un pret de 470 lei - bun zic eu.

                        Comment


                        • Sa ai factura la toate produsele cumparate de tine!

                          Comment


                          • Şi pe factură să se menţioneze că piesele au fost montate într-un service autorizat - reprezentanţă Dacia (semnătură şi ştampilă).

                            Comment


                            • @pippen: ai PM.
                              Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

                              Comment


                              • M-am programat si eu la revizie, cum nu prea am de ales, eu ma duc la Automoldova, sper ca de data asta sa fie mai bine, nu vreau sa ma plimb 60-130km, am cerut deviz si pun o poza cu acesta, am cerut ulei elf evo 5W40 si au spus ca nu intra in reducere, imi vor comunica pretul uleiului, daca pretul este nesimtit si ma duc cu uleiul meu voi proceda cum au zis colegii mai sus....
                                Attached Files
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google