Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post
    @prometeus
    Golire ulei si filtru de aer a fost 27,4 ron, fiindca a avut reducere si timpul a fost fractionat.
    Iar filtru de aer a fost tot asa putin, 14,6 ron.
    Arata-mi si mie pe foile alea cum ai dedus tu preturile astea.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • E ora de manopera inmultita cu timpul 73.16 cu tva x0.2timp rezulta 14.63 lei .Cititi bine formularul si nu va mai ambalati asa.

      Comment


      • Cateodata e bine sa citim si cu atentie, apoi sa criticam pe ceilalti. O zi placuta!
        Attached Files

        Comment


        • Vezi ce am incercuit cu albastru, respectiv cu rosu.
          Attached Files

          Comment


          • Asa mai merge dar per total tot mi se pare pretul destul de umflat.(340 lei)
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Mai ieftin oricum nu gasesti, decat sa faci singur operatiunea.

              Comment


              • Salut! Tot astazi m-am hotarat sa fac si eu, dupa cum v-am spus mai sus, a doua revizie, la 15600 km. Iata factura atasata.
                Desi i-am spus d-lui de acolo ca in motor trebuie pus 4.1 litri, el mi-a spus ca nivelul uleiului la aceasta cantitate este fix la jumatatea dintre cele doua teșituri (min-max) ale jojei, insa el (firma) imi recomanda sa mai puna inca 300-400 ml. Ii zic: dar nu creeaza presiune? N-o sa tasneasca uleiul pe la semeringuri? Zice: Nu exista semeringuri, ci doar un snur de pasta (am retinut ca e rosie), iar vaporii care se creeaza, presiunea de asemenea sunt eliminate prin diferite valve, canale, etc. Ii zic: inainte am avut o dacia 1310 careia ii sarea capacul de la ulei de-mi umplea toata capota si motorul cu ulei. Zice: nu e cazul in aceasta situatie; eu nu va oblig sa faceti cum va spun, e conform si cu 4,1 litri, dar daca vreti sa fie treaba si mai buna, faceti cum va sugerez, nu cred ca e vorba doar de 33 lei/litru (cu reducere) pe care il veti folosi, jumatate) si la anul... Si am acceptat.
                Ce parere aveti?
                Attached Files

                Comment


                • Da, ar trebui Dacia sa ne dea bani sa mergem sa ne facem reviziile acolo...daca 340 lei e scump.

                  Comment


                  • @ shutulica Este un pret bun, mai ales ca ti-au facut reducere 25% la toate piesele de origine (ulei+filtre). Apropo, la revizia asta ti-au curatat si aerul conditionat?
                    Last edited by aris86; 24 April 2015, 14:32.

                    Comment


                    • Nu stiu, cum as putea afla? (fara sa le mai dau telefon)

                      Comment


                      • Corect, la revizia de 2 ani trebuie curatat si sistemul de ac
                        Am auzit ca este mai mult decat necesara aceasta operatiune, dar vad ca daca nu le zici tu, cei din service nu efectueaza aceasta revizie a ac ului

                        Comment


                        • Mecanicii lui pește prăjit... "pasta" e gri la TCe (H4B)

                          La TCe fișa de întreținere zice 4,1L, dialogys zice 4,2L.

                          Nivelul maxim de ulei pe jojă e: maxim, nivelul nimim pe jojă e: maxim-5mm.
                          Last edited by t0rquemada; 24 April 2015, 15:04.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Originally posted by GuGu21
                            De acord !
                            Oti, in locul tau as mai da 7 mailuri si 20 de telefoane la VC si as reclarama service'ul la toate institutiile posibile ale statului si i-as da si-n judecata, asta dupa ce m-as duce sa ma isterizez la ei in service unpic !
                            Actiune !!!
                            O iau drept gluma....manopera pana in 100 lei/h (cu TVA) este ceva normal la nivelul anului 2015, cand o sa ajunga salariile pe la 1500euro o sa vedem manopera 100euro/h, eu nu m-am isterizat, daca va uitati in ordinul de reparatie o sa vedeti trecut filtrul de polen, iar masina este trecuta Sandero Laureat, sper ca va imaginati de ce nu au ajuns si in factura........
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Am facut si eu azi prima revizie la Stepway II Diesel la AutoGlobus 2000 din Timisoara.

                              Sunt foarte multumit. Am stat in permanenta langa masina, mi s-a explicat tot ce am vrut. Pe langa schimbul de ulei si filtre, s-au verificat multe elemente si gresat unde era cazul (lumini, stergatoare, claxon, balamale, incuietori, presiune anvelope, etc). S-au verificat si restul lichidelor, inclusiv la cutia de viteza. Desprafuire si curatare compartiment motor. Aspirare interior de frunzele de la filtrul de habitaclu.

                              Am facut si o diagnoza rapida, eram curios de starea DFP: 0 regenerari esuate.
                              Mi s-a etansat cu un silicon "transpiratia" de vapori de ulei de la conducta de admisie turbo. Ramane sub observatie, au facut poze, iar daca reapare pata se va schimba.
                              IMG_20150424_154653.jpg

                              N-am reusit sa activam HSA. Baiatul de la diagnoza nu mai facuse astfel de activari si nu am gasit optiunea. Posibil sa fi fost cam vechi soft-ul de la Clip ca zicea ca trebuie sa fie schimbata aparatura de pe acolo.
                              Last edited by epuru; 24 April 2015, 16:17.
                              Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

                              Comment


                              • Observ ca doar lui Oti i-a dat cea mai mica reducere. Probabil in functie pe ce lista esti trecut in service.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google