Romanul Sa Nu-si Piarda Identitatea Si Traditiile - Indiferent De Momentele Istoriei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ba eu am crapat in mine la gogosi din grau romanesc...slava domnului. Bineinteles ca la moara ziceau ca e prost, ca e bla-bla...sa dea un pret mai mic pe el (am dus cuiva niste saci).
    Graul romanesc e prost la export dar extraordinar la import, de multe ori fiind exact acelasi grau scos din tara si cumparat in primavara. Astea sunt afacerile cu grau.
    In zona orasului meu cea mai buna paine se face cu grau din productia locala si din ce in ce mai multa lume invata sa o aprecieze.
    Dar prea multi sunt inca prostiti de acea paine "turceasca" pufoasa si fada la gust. E straina, e de la SUPERmarket-ul din Mall...

    Comment


    • @ion: Si hai la munca, ca sigur scrii in timpul serviciului.
      Daca vrei sa faci ceva pentru tara asta, nu mai scrie pe forum in timpul in care esti platit sa faci altceva!!!!!

      Comment


      • Originally posted by CeDeBe-L View Post
        @ ion_R5: haideti sa lasam marile nume si marile conspiratii....eu ma refeream la cetateanul de langa mine de pe strada care a inteles prin "democratie" ca are numai DREPTURI, mai ales cel de a fi cat mai cocalar cu putinta, si NU ARE NICI O OBLIGATIE!
        Obligatile le percepe ca INCALCARE A DREPTURILOR....si de aici in sus.
        Iar pe fondul asta prielnic se dezolta bineinteles elitele, elite in ciordit, in prostit, in marlanie. Cu astia iesim la rampa...asa mirosim.
        Iar revenim la lovitura de stat din 1989. Romanii inainte de 1989 stiau ca nu pot face diverse lucruri - evident de frica (Militie, Securitate, etc).

        De asemenea faceau unele lucruri (furtisaguri, etc) - fiindca stiau ca nu patesc nimic (organizarea intreprinderii, Militie, Securitate - care de data asta nu isi faceau treaba)

        In Decembrie 1989 si Ianuarie 1990 - cei care au orchestrat lovitura de stat, l-au omorat pe Ceausescu si au furat puterea in Romania - cu acceptul marilor Puteri - au strigat la microfoane la TVR: "Ceausescu v-a tinut in frig, in intuneric, v-a suprimat libertatea. Acum sunteti liberi, nu mai aveti nici o opreliste, puteti sa faceti ce vreti, sa va 'bcurati de libertate', etc"

        Cei care au dat lovitura de stat in 1989 cu sprijin din afara Romaniei, nu au avut nici un fel de preocupare pentru soarta Romaniei sau a poporului Roman.

        Despre asta este vorba. Haosul, lipsa de pudoare a oamenilor, acceptarea si incurajarea oricarui tip de comportament - au constituit zapaceala - propice pentru conspiratori, ca sa puna mana pe putere si sa inceapa furtul si distrugerea Romaniei - in conformitate cu planurile stabilite mai inainte pentru realizarea loviturii de stat.

        Originally posted by Cezar View Post
        @ion: Si hai la munca, ca sigur scrii in timpul serviciului.
        Daca vrei sa faci ceva pentru tara asta, nu mai scrie pe forum in timpul in care esti platit sa faci altceva!!!!!
        Tu acuma esti in timpul liber? Cine munceste in locul tau in acest moment? Nu te mai comporta ca un fariseu.
        Last edited by ion_R5; 20 February 2014, 13:42. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Ioane, facem un mic exercitiu?
          Fii atent cum iti citesc gandurile

          1. ai 41 de ani, esti in continuare muncitor pe bancile statului.
          2. esti slabut, nu foarte inalt, porti mustata.
          3. te tunzi mereu scurt si nu esti prea atent cu tine. Iti place sa te porti ca inainte de 89, pt ca atunci era "bine".
          4. nu-ti iei prea multe hainute, insa pun pariu ca esti un om curat.
          5. nu castigi foarte bine, insa suficient cat sa iti permiti sa o mai freci din cand in cand.
          6. ai ca hobby (recent) - fotografia. Ai ales-o pentru ca iti da senzatia ca poti vedea multe detalii. De aici si impresia ca iti dai seama de orice misca.
          7. ai copii, nu-i prea duci la multe activitati extrascoalare pentru ca nu sunt suficiente fonduri, recte hotii au furat tara, si nu faptul ca munca ta este supraevaluata in ochii tai.

          Mai pot continua? Sau revenim la topic si purtam o polemica ce nu tine de persoana.

          Comment


          • Graul romanesc e prost la export dar extraordinar la import, de multe ori fiind exact acelasi grau scos din tara si cumparat in primavara. Astea sunt afacerile cu grau.
            De unde rezulta ca exportul e pur statistic.
            Am dat niste grau prin zona araba si cam atat.


            Bai, da' ce liniste s-a facut aici.

            Si eu am tras cu AK47, model special, cu pat rabatabil, model pentru trupele de interventie rapida. Si cu chistolu'. De incalzire.
            Apoi am tras cu tunuri de la calibre mici pana la dita' tevoiu'. Camioane intregi de obuze.
            Asta ma face special ?
            Last edited by mr.K; 20 February 2014, 13:52.

            Comment


            • @ion: "dar ce domne, pe ala nu-l vezi ce face?"
              Sa moara capra "la" vecin:P

              Eu sunt in timpul liber, pt ca eu sunt antreprenor! Pentru mine nu lucreaza nimeni fara bani!
              Tu lucrezi pentru cineva, insa acum faci un mic furt, ca doar ce, si altii fac. Intelegi acum problema?

              Comment


              • By the way, de aia conturile de pe retelele de socializare trebuiesc restrictionate pentru publicul larg si curios.
                Ideal ar fi ca lumea sa nu posteze toata viata lor pe acele site-uri, dar...

                Comment


                • N-a zis nimeni ca "putem face orice", asta a inteles si a vrut sa inteleaga romanasu nostru. La fel si cu UE-ul, ce fericiti erau toti cu gandul la beneficiile pe care le vor avea "cetateni europeni, DREPTURI" cand aia au inceput sa zica de OBLIGATII, de reguli, de ordine.....s-au suparat romanasii, au dat cu cascheta-n pamant si se dau cu posteriorul catre rusi ca acolo e permis orice acuma.
                  Cand omul de rand nu ma mai fura ce prinde si el, nu se va mai balaci in mizerie, si nu va mai incalca orice regula prinde....atunci va sesiza si marile furaciuni, nereguli si mizerii de deaspura capului lui. Pana atunci se complace si sustine sistemul.
                  Ma retrag pentru azi. Am treaba ...si discutia tinde sa devina CHAT.
                  Last edited by CeDeBe-L; 20 February 2014, 14:02.

                  Comment


                  • Da-i prostului un mijloc prin care sa-ti arate prostia lui si vei face bani.
                    Ex: Facebook, cluburile de noapte fitzoase (insa pentru prosti), iphone s.a.
                    Partea haioasa este ca milionarii cu adevarat potenti nu prea intra, si cand intra stau la bar.
                    Ce fac milionarii de carton? Sampanii, artificii, votca si pitzipoance ieftine.
                    Ce fac milionarii? O sampanie, un artificiu si femei de buna calitate.
                    Cat platesc milionarii de carton pentru un asa serviciu? Salariul lor pe o luna?
                    Cat platesc milionarii adevarati? O cota parte foarte mica, pt ca stiu cat valoreaza de fapt serviciile.

                    Care e diferenta intre ei? De cultura, grad de informatie, grad de asimilare a informatiei, grad de impotenta morala, de nr. de sinapse s.a.m.d.
                    N-am vazut milionar fara studii!
                    Am vazut milionari de carton garla, prosti, infatuati si descurcareti.
                    Preputzul societatii, nu altceva!: )

                    @cedebel: din experienta pe care am avut-o, iti zic ca oamenii de aici sunt niste fiinte fara creier. Uite de ce.
                    Ex: ai salariu de 2000 lei. Ii iei in mana, pe toti, la timp.
                    Insa nu esti multumit.
                    Ai salariu de 1600 lei. Te las sa furi 200 lei. Esti cel mai multumit!
                    Halal!!!!!!
                    Last edited by Cezar; 20 February 2014, 14:03. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Mi-a venit o idee dupa ce s-a mai discutat pe aici: cred ca ar trebui un topic intitulat "Romania versus romani".
                      Cred ca stiti bancul in care Dumnezeu facea tarile lumii si la unele le dadea ape, la altele munti, altele campii....Romaniei ii trece si ape si munti si campii si mare si...la sfarsi t ii tranteste POPORUL.

                      @ cezar: bun exemplu cu lipsa de creier...dar din pacate se duce si mai departe: la primul exemplu patronul iese in avntaj cu 200 lei, iar omu e "multumit" in prostia lui, insa apare ceva creier care vrea 2000 dar te mai si fura de inca 5-10 si distruge afacerea. Ca astfel ramane si el fara munca...creierul nu l-a dus pana acolo.
                      Sau considera ca "se descurca".
                      Aoleo...acum trebuie sa recuperez 20 minute. Va salut.
                      Last edited by CeDeBe-L; 20 February 2014, 14:23. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • IonR5, in lumea asta tarile slabe n-au cum sa fie independente. Pot, cel mult, sa-si aleaga tutela, in acest caz intre Rusia si SUA.
                        Teoria asta cu iudeo-masoneria si imperialismul american poate o fi adevarata, dar e veche. Mai pe sleau spus, nu prea ai ce-i face. Probabil tu abia auzisi de ea si acum vii cum venea gaina cu margica-n clont, mandru de ce-ai descoperit.
                        Deocamdata, cele trei milioane de romani care au plecat sa-si faca un rost in lume se afla in occident, la imperialisti si nu in Rusia ta iubita. Ce faci cu astia, mestere, or fi chiar toti prosti si numai tu ala destept?
                        Iar daca noi o ducem rau, chiar in UE fiind, e din cauza alor nostri, politicienii nostri incompetenti si hoti. Lichelele romane ne fura, nu imperialistii americanii, nu englezii si nici francezii.
                        Last edited by PCH; 20 February 2014, 15:26.

                        Comment


                        • Deocamdata, cele trei milioane de romani care au plecat sa-si faca un rost in lume se afla in occident, la imperialisti si nu in Rusia ta iubita.
                          Pai numai un prost ar munci pe ruble.

                          Comment


                          • Se pare ca romanul a inceput sa uite ca, pe vremuri, avea la mana ceas pe care scria "USSR" sau "CCCP", ca purta caciula ruseasca, ca daca avea o lada 1200 sau, mai ales, 1500 era de rang inalt,..., tot asa cum astazi se vaita ca piata e invadata de lucruri "made in china" sau turcisme, când pe vremuri cauta cu disperare jucariile, creioanele colorate, portelanurile...chinezesti, sau blugii, dulciurile si gumele turcesti si vezi domne...nu mai munceste romanul pe ruble (cu care se ducea la rusi si de care abia facea rost), pe lire turcesti si dolari... . Pacat, mare pacat sa uitam adevarul...
                            sigpic

                            Comment


                            • Wow, ce drift de informatie.... Asa, ca sa folosim termeni auto.

                              Comment


                              • Originally posted by Cezar View Post
                                @ion: "dar ce domne, pe ala nu-l vezi ce face?"
                                Sa moara capra "la" vecin:P

                                Eu sunt in timpul liber, pt ca eu sunt antreprenor! Pentru mine nu lucreaza nimeni fara bani!
                                Tu lucrezi pentru cineva, insa acum faci un mic furt, ca doar ce, si altii fac. Intelegi acum problema?
                                Cezar, in pauza de masa - timp care pe care firma nu mi-l plateste si este eliminat zilnic in mod automat din pontaj - pot sa scriu aici. Vad ca ai capul plin de furtisaguri. Nu mai face presupuneri, crezand ca asta este realitatea.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google