Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sunt curios daca exista o implementare speciala pentru Romania, cu module in soft pentru stabilizarea imaginii, cand le joaca numerele in fata camerei - de la gropi

    Comment


    • eu cred ca is militieni infiltrati printre noi care ne iau nrle de la masini si ne adauga la baza de date ca rau platnici
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by sinx View Post
        mi-a fost frica! Dupa ce am vazut la tv daca ai calcat pe dn1 fara rovinieta ai automat amenda... asa au zis... de la vorbe pana la fapte e drum lung...
        Cand "vine" amenzile, ca eu am fost luni la Ploiesti...?
        Daca vine vreo amenda va anunt, insa pana nu vine, eu nu dau 96 de Euro pe an pentru un pickup, care toceste la fel drumul (eventual mai putin decat un MCV, ca e mai usor) ca un autoturism. Astept prima amenda, oricum sunt in castig pentru ca la 2 autoturisme si 2 utilitare = 248 Euro pe an > 500lei.

        Comment


        • detail pickup-ul intra la autoutilitare... deci alta mancare de peste... Degeaba ne batem noi cu pumnii in piept aici ca daca ne opreste vreunu si ne cere rovinieta nu avem ce face decat sa incasam amenda... deci pana una alta cred ca cel mai bine este sa o achitati si sa nu incercati sa va impotriviti singuri sistemului... daca ar fi ceva organizat atunci lucrurile ar sta mai bine.
          Anul trecut am platit in mai pe un an de zile. La 2 saptamani mi-au spart masina s mi-au luat actele... inclusv rovinieta. Am fost la benzinarie si baiatul de acolo, amabil, mi-a dat bonul nefiscal duplicat stampilat pe spate. Peste 2-3 luni ma opreste un politist la Tancabesti si-mi cere rovinieta. Ii dau eu bonul, dovada de la politie in care era specificat clar de rovinieta si abia abia am scapat de amenda... cand am zis ca o sa ajunga la proces pentru treaba asta. Deci daca vor sa ne faca un rau, legea nu ii retine, din contra, ii sprijina.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by boris View Post
            eu cred ca is militieni infiltrati printre noi care ne iau nrle de la masini si ne adauga la baza de date ca rau platnici
            ...teoria conspiratiei...
            ...eu unul nu ma risc si o platesc sa fie acolo...cu toate ca in 2 ani de zile nu am fost niciodata oprit de politie...adik odata cand a trebuit sa le imprumut si carnetul o luna...ca nu aveau

            Comment


            • dragi colegi, am si eu o intrebare:
              ati auzit de asa ceva, sa recuperezi restul de bani daca vei casa rabla?
              imi dau si eu rabla draga pe un logan nou (cat de curand) si doresc sa imi recuperez restul de bani de pe rovinieta.
              am cumparat-o pe un an in febr si in iulie casez dacia.

              merci!!

              Comment


              • Asta e.
                Ai pierdut banii.
                Daca stiai ca o dai la casat trebuia sa nu mai platesti rovigneta pe 1 an.

                Comment


                • Nu cunosc exact cazul, dar nu cred ca se poate. Oricum poti suna si intreba la CNADNR.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • La RCA am auzit, dar la Rovigneta nu.

                    Comment


                    • Originally posted by Ivan Marian View Post
                      Asta e.
                      Ai pierdut banii.
                      Daca stiai ca o dai la casat trebuia sa nu mai platesti rovigneta pe 1 an.
                      asta e

                      nu intentionam sa o dau la rabla asa de curand, dar "mi-a ajuns" oarecum

                      Comment


                      • Pai pe un an eu am platit 100 ron sau 110 parca,asa ca pt. restul de 50-60lei mai mare daraua ca ocaua(benzina consumata,telefoane,dracii pe care tii faci inevitabil,si nu in primul rand timpul tau).
                        Asa ca tu sa fii sanatos si sa reusesti sa iei masina,ca oricum belelele ..curg..(adica astia din parlament) se tin de capul nostru ca raia cu tot felul de taxe si suprataxe cand o sa inmatriculezi noua ta masina.

                        Comment


                        • Este adevart ca nu pot sa-mi dea amenda daca nu am prostia de rovignieta lipita pe parbriz. Eu am luat pe 1 an si am lipito insa am auzit ca este valabila doar daca arat chitanta prin care am achitat aceasta taxa.

                          Comment


                          • Originally posted by ParuLuScorilo View Post
                            sunt curios daca exista o implementare speciala pentru Romania, cu module in soft pentru stabilizarea imaginii, cand le joaca numerele in fata camerei - de la gropi

                            Dar radarele fixe cat si cele mobile cum te iau???
                            Oare alea nu au stabilizator de imagine???
                            Sa fim noi sanatosi ca sigur aduc niste camere performante care sa ne ia si fizionomia fetei si nu numai numerele de inmatriculare.
                            Eu unul am vazut pe radarul unui echipaj filmarea masinii mele(ma luat intro comuna cu 76 la ora,si unul dintre ei a zis ca aveam 71 si celalalt 76,si le-am cerut filmarea ca sa o vad pe tema asta), cum arata si vreau sa zic ca are o claritate foarte,foarte,foarte buna.
                            Ma luat de la vreo 800 de metri cu masina,apoi zoom pe fata mea(se vedea clar fata mea si daca aveam centura sau nu),apoi nr de inmatriculare si cu asta basta,am platit amenda.
                            Pe camera lor se afisa intr-un colt distanta de la care tea luat.

                            Comment


                            • @ivan marian cam asa e , ai dreptate , si eu mi-am vazut masina filmata ) si se vede bine
                              Its just a car ...

                              Comment


                              • Originally posted by raduprov View Post
                                fara rovigneta doar in localitate se poate circula nu ? in rest oriunde si pe orice drum ai fii daca esti in afara localitatii te poate amenda nu ?



                                gata am aflat
                                Doar in localitate poti fara rovigneta , in rest peste tot ai nevoie de ea ...
                                Pe drumurile judetene nu este nevoie de rovigneta.

                                L.E.
                                Daca se intampla ceva si trebuie sa schimbati parbrizul ce faceti?
                                Last edited by Cromatic; 28 June 2009, 22:10.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google