Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mr.K: Nu am schimbat numarul. Cand a trebuit sa plec am facut rovinieta,i-am spus sa fie valabila din ziua respectiva.

    darksid3: am amenda acasa dar nu a venit ca recomandata sa semnez pentru ea...Am gasit-o la cutia de scrisori.

    Comment


    • sorin: rovinieta e valabila din ziua si de la ora emiterii, asta in cazul in care nu-i specifici ca valabilitatea sa inceapa de la o zi ulterioara.
      Daca totusi rovinieta era valabila la 16 decembrie ora cand ai fost depistat, atunci ramane varianta ca numarul de inmatriculare sa-ti fi fost introdus eronat in sistem.

      Camionagii depistati fara rovinieta valabila si-o cumpara la 15 minute dupa ce au fost opriti, de la prima benzinarie. De aia e importanta ora trecuta pe chitanta.

      Comment


      • Originally posted by sorin17 View Post

        darksid3: am amenda acasa dar nu a venit ca recomandata sa semnez pentru ea...Am gasit-o la cutia de scrisori.
        Atunci nu platesti nimic. Daca nu exista dovada ca s-a luat la cunostinta asupra PV-ului, acesta devine nul in 30 de zile de la emitere.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Pe ce drumuri s-au instalat aparate de citire a rovinietelor?
          Am mers cam 3 luni fara sa stiu ca a mea e expirata. (rad, dar nu prea e rasul meu )
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Cam pe toate drumurile principale si autostrazi. Spre exemplu, pe A2 e cam pe la iesirea din Bucuresti. Pe A1 e pe la km 20 si km70, mai este la iesirea din Militari dar acolo e cu cantec pentru ca e cam ilegala...in fine, la cate abuzuri se fac in tara asta ce mai conteaza unu in plus?
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Si pot lua mai multe amenzi in aceiasi zi?
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Asta nu stiu sigur dar cu siguranta poti lua una/zi . Oricum, daca si la tine vine tot asa, in cutia postala fara vre-o dovada ca-i primit-o, stai relax. Fac si astia ca la radarele amplasate pe DN1 de raman cu peste 80% din amenzi, neplatite. Se merge la plesneala, daca tine, tine.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Merci frumos.
                  O sa-i pun pe ai mei in tema, sa nu semneze nicio recomandata.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • @dark, un prieten a facut contestatie la un proces verbal pentru lipsa rovinieta (asta e cu capul in nori si rovinieta ii expirase de o saptamana, nu fusese rea vointa) cerand anularea lui, pe motiv ca el nu a semnat de primirea vreunui plic. In instanta la dosar a vazut poze cu afisarea procesului verbal la domiciliul lui. Si judecatorul a lasat procesul verbal ca titlu executoriu, nici vorba sa-l anuleze.
                    A refuzat sa platesca amenda iar suma figureaza acum la finante. De-acum, daca are ceva de scos de pe acolo, o sa-l puna sa plateasca.
                    Last edited by mr.K; 13 July 2011, 13:31.

                    Comment


                    • Daca i-a facut poza, e bun de plata dar ma indoiesc ca fac astia poze la toate cutiile postale sau lipiturile de PV-uri, pe usi.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Probabil ca nu, dar el a fost mai "norocos".

                        Comment


                        • Conform OG 2/2001 o sanctiune contraventionala poate fi aplicata in termen de 6 luni de la data constatarii faptei si comunicata in termen de 30 de zile de la data intocmirii procesului verbal iar contestatia se depune in termen de 15 zile.Daca a-ti primit amenda verificati aceste date si apoi faceti contestatie.
                          Contestatia se face la Judecatoria la care suntei arondat cu domiciliul vostru.Puteti face contestatie chiar daca sunt corecte datele de mai sus.Cand faceti contestatie cereti anularea procesului verbal in prima faza si in subsidiar cereti transformarea in "avertisment".Un motiv ar fi "e prima data cand am uitat sa o platesc". Nu spuneti "nu am stiut ca trebuie rovineta"!!
                          Tot conform OG 2/2001 ,contraventia poate fi sanctionata cu "avertisment" chiar daca LEGEA NU PREVEDE EXPRES ACEASTA OPTIUNE.
                          Og2/2001 estea legea pe baza careia se intocmesc procesele verbale.
                          Attached Files
                          CT-97-VIPsigpic

                          Comment


                          • Tocmai am achizitionat de la Oficiul postal rovinieta la pretul de 118ron.
                            Ca fapt divers,am vazut acum cateva zile o masina cu placuta de inmatriculare invelita intr-o carpa(noua metoda de a ''fenta'' camera),trecand pe podul de la Maracineni-BZ.

                            Comment


                            • In perioada 19 - 25 septembrie, Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) si Inspectoratul General de Politie (IGPR) organizeaza o campanie de control a rovinietelor la nivel national.

                              Comment


                              • ...asta dupa campania nationala de reabilitare a drumurilor, nu?
                                If it ain't broke, don't fix it!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google