Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mersi!De ce am intrebat?Am fost pana la BricoS.Militari,venind dinspre Pacii,si am vazut acele camere fixe deasupra indicatorului A1.
    ubi concordia ibi victoria

    Comment


    • Pt ROVIGNETA sunt alea...Asa ca un drum pana la Brico sau Carrefour ala te-a costat o amenda care vine peste vreo 6 luni!!!

      Ps,,,chiar a fost un reportaj legat de camerelea alea la TV in care oamenii se plangeau ca nu pot iesi pana la Brico/Carrefour/Hornbah/etc,,ca le trebuie ROVIGNETA. Deci ai fost luat 100%....

      Comment


      • 10 camere care depisteaza lipsa rovinietei!

        On February 4, 2012
        ....




        Camerele fixe amplasate pe 10 drumuri nationale si alte 84 de echipaje mobile

        PolitiaRutiera.ro va arata zece locatii unde sunt amplasate camerele fixe care controleaza existenta rovinietei de pe drumurile nationale din Romania:

        1. Autostrada A1 la km 70 + 460 m

        2. Autostrada A2 ka km 12 450 m

        3. DN1 Bucuresti – Ploiesti la km 48 + 800 m

        4. DN2 Buzau – Rm. Sarat la km 115 + 080 m

        5. DN2A Slobozia – Constanta la km 113 + 500 m

        6. DN5 Bucuresti – Giurgiu la km 28 + 120 m

        7. DN7 Rm. Valcea – Sibiu la km 188 + 900 m

        8. DN6 Bucuresti – Alexandria la km 60 + 450 m

        9. DN7 Deva – Arad la km 411 + 865 m

        10. DN17 Vatra Dornei – Bistrita la km 85 + 380 m



        LA STIRI a zis si cind este sfirsitul !
        Last edited by ghiaurul; 25 April 2012, 15:42.

        Comment


        • am si eu o intrebare.Daca am pierdut bonul ala de la rovinieta si nici in ce luma mi'am facut'o anul trecut, cum pot afla cat mai este valabila?
          Traim intr'o tara in care pizza ajunge mai repede decat politia!

          Comment


          • am si eu o intrebare.Daca am pierdut bonul ala de la rovinieta si nici in ce luma mi'am facut'o anul trecut, cum pot afla cat mai este valabila?
            Mergi cu certificatul/cartea de identitate a masinii la un sediu al drumurilor nationale.

            Comment


            • Originally posted by B-47-KisSMe View Post
              am si eu o intrebare.Daca am pierdut bonul ala de la rovinieta si nici in ce luma mi'am facut'o anul trecut, cum pot afla cat mai este valabila?
              Daca rovinieta este achizitionata de la statiile carburant, trebuiesc desfasurate demersuri la serviciul comercial al operatorului carburant.
              Last edited by IancuMIC; 25 April 2012, 17:49.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • multumesc pentru raspunsuri acum ramane ca maine sa ma ocup de ea
                Traim intr'o tara in care pizza ajunge mai repede decat politia!

                Comment


                • Originally posted by IancuMIC View Post
                  Daca rovinieta este achizitionata de la statiile carburant, trebuiesc desfasurate demersuri la serviciul comercial al operatorului carburant.
                  Statiile de carburant sunt doar niste intermediari.
                  Sistemul rovinietei e UNIC, o statie de carburanti nu e abilitata sa ofere informatii decat in momentul cand achizitionarii rovinietei, cand identifica existenta unei roviniete pe un numar de inmatriculare.
                  Adica NU E CENTRU DE INFORMATII OFICIAL, nu raspund pentru informatiile furnizate ci doar pentru rovinietele eliberate.

                  Mare atentie cand vi se elibereaza o rovinieta, deoarece contrasemnati acea rovinieta si raspunderea va apartine pentru informatiile ce apar. Verificati inainte de a semna si notificati orice eroare la numar inmatriculare sau serie de sasiu.


                  Daca descoperiti eroarea DUPA, in termen de o ora, se poate face modificarea. Dupa 61 de minute, e tardiv.
                  Informatiile apar in regulile primite d eprice distribuitr de carburanti, cine va contrazice inseamna ca e rauvoitor si-l reclamati la seful de statie sau direct la Petrom OMV, MOL, ROMPETROL, Posta etc.

                  Angajatii de la statie NU SUNT angajatii OMV de exemplu, ci ai firmei care are concesionata statia respectiva, un SRL a unui smecher din sistem care are relatii stranse cu brandul mama.
                  Last edited by mr.K; 26 April 2012, 11:02.

                  Comment


                  • Raspunsul meu cu privire la verificarea valabilitatii rovinetei,are la baza o documentare pe forumul ACESTA..
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Iar eu am informatia originala, din normele de lucru ale statiilor OMV Petrom.
                      Un prieten uitase cat are valabilitate ala rovinieta si a trimis un mail la drumuri nationale, cu copia cartii de identitate a masinii scanata si cu cererea de informatii si a primit raspuns.
                      Te poti prezenta si personal, dar n-are rost.
                      Last edited by mr.K; 26 April 2012, 11:16.

                      Comment


                      • ...KISSME...
                        am si eu o intrebare.Daca am pierdut bonul ala de la rovinieta si nici in ce luma mi'am facut'o anul trecut, cum pot afla cat mai este valabila?
                        Eu unul am facut odata o SIMPLA PROBA...am facut o rovigneta la OMV Electromagnetica si mai tarziu dupa cateva zile am facut proba la OMV Cosbuc sa vad daca sunt deja implementat in sistem. La OMV Cosbuc am spus doar numarul de inmatriculare al masinii si aia imediat mi-au dat si raspunsul AFIRMATIV.
                        Aia de acolo au ghiseu separat pt rovigneta si doar cu numarul de inmatriculare dat am aflat in 10 secunde pe al cui nume a fost emisa si de cand si pana cand este valabila.

                        Scuze de DUBLU POST.....Pe un Blog al lui CABRAl am gasit urmatorul sfat/PONT:

                        Care-i treaba? Va dau un PONT: daca ati uitat ca nu aveti rovinieta platita si va filmeaza camerele, opriti imediat si cumparati-o (chit ca luati una de 7 zile). Datele camerelor se trimit la centru, unde se face emiterea automata a amenzilor, la 12 noaptea. Decat o amenda maricica + rovinieta, mai bine doar rovinieta, nu?
                        Cat este de adevarata treaba asta,,NU STIU,, dar merita incercat pt 13 lei cat o fi una pe 7 zile sa incerci si pontul asta.
                        Last edited by Ivan Marian; 26 April 2012, 12:34. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Am vazut ca e si un site unde se poate verifica valabilitatea rovinietei; din pacate serviciul este momentan (de cat timp o fi?) indisponibil. Era prea frumos sa fie asa.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Era prea frumos sa fie asa.
                            Ar fi char urat sa fie asa. Adica eu sa-mi pot verifica si dusmanii acolo si sa vad datele masinii? Cu ce drept? Accesul e limitat din motive de securitate lesne de inteles, asa oricine vede un numar in parcare, se apuca de verificat.

                            Cat este de adevarata treaba asta,,NU STIU,, dar merita incercat pt 13 lei cat o fi una pe 7 zile sa incerci si pontul asta.
                            Nu e adevarat. Pe PV apare data si ora contraventiei, la fel si pe rovinieta, apare data eliberarii. Daca data de pe PV si ora < decat data si ora eliberare rovinieta, ai muscat-o.
                            Unii oameni inca au o probleme cu intelesul notiunii de on-line.
                            Last edited by mr.K; 26 April 2012, 12:47.

                            Comment


                            • Situ-ul ala iti cere sa trimiti MESAJE text contracost,,si drept urmare deaia este si indisponibil si disponibil doar cu 0,90 euro + TVA de pe telefon. Marketing pur romanesc ca sa platesti vreo 5 lei pt informatie.

                              Comment


                              • Eu am zis varianta gratis mai sus.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google