Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doar pe sectoarele de drum national din interiorul municipiilor nu ai nevoie de rovinieta.
    Un singur judet din Romania nu are nici un oras cu rang de municipiu – judetul Ilfov.
    In cazul tau, se impune rovinieta.

    Comment


    • mr.K, tind sa nu cred asta. am o gramada de prieteni care stau pe la sat si nu au nevoie de rovigneta in interiorul localitatii.
      Unul din ei are o tartacuta de Oltcit care o foloseste prin sat cand mai are de carat una-alta si un Opel Vectra la care intr-adevar are rovigneta.

      Comment


      • Nu trebuie sa ma crezi pe mine, am scris pe aici de vreo 10 ori ce prevede legea. Eu nu ma iau dupa ce fac vecinii mei.
        Original a fost postat de mr.K Vezi Post
        ......................


        ORDIN nr. 769 din 1 octombrie 2010
        Art.1
        (3) Prin exceptie de la prevederile alin. (2), tariful de utilizare nu se aplica pentru sectoarele de drumuri nationale aflate in interiorul resedintelor de judete si al municipiilor, intre indicatoarele rutiere de intrare/iesire in/din acestea.
        Last edited by mr.K; 26 February 2013, 10:41.

        Comment


        • Sincer, asa stiam si eu.
          sigpic

          Comment


          • Asa ca in lege, sau asa ca Razvy?
            Deva e municipiu resedinta de judet. Asa ca, oricum credeai, nu esti in pericol sa primesti vreo amenda cat nu iesi din oras, fara rovinieta valabila.

            Camerele fixe incep sa fie amplasate. Pe raza Moldovei vor fi 18 camere video.

            Cele 11 camere fixe sau cate erau pe toata tarase vor inmulti pana pe la 60 si ceva.
            Last edited by mr.K; 26 February 2013, 14:40.

            Comment




            • COMUNICAT
              28.02.2013
              Compania Naţională de Autostrăzi i Drumuri Naţionale din România anunţă utilizatorii reţelei dedrumuri naţionale din România că în data de 01.03.2013, în intervalul orar 00
              00.– 08.00, va fi o perioadă de oprire planificată a Sistemului de Emitere, Gestiune, Control si Monitorizare a Rovinietei, în scopul efectuării unor activităţi de upgrade si mentenanţă a sistemului.
              ÃŽn acest interval nu se vor putea elibera roviniete în niciunul din punctele de distribuţie.
              De asemenea, CNADNR-SA menţionează că, din cauza acestei perioade de oprire planificată asistemului, nu vor fi aplicate sancţiuni contravenţionale pentru utilizatorii care nu deţin rovinietă valabilă în data de 01.03.2013 în intervalul orar 00.00– 10.00.
              Liber la drum, fara rovinieta, maine dimineata.
              Last edited by mr.K; 28 February 2013, 16:02.

              Comment


              • are cineva idee pe unde sunt camerele fixe?

                Comment


                • Nu sunt informatii publice inca, cu cele peste 60 de camere.
                  Eu spun ca fiecare sa posteze unde intalneste o camera fixa.

                  Comment


                  • Eu singura camera care am vazut-o a fost una mobila la intrare in TG Mures,fixe nu!

                    Comment


                    • Pai din 2010 au fost instalate 11 camere fixe, acum se ma instaleaza inca vreo 60. Iar alea mobile erau cam 2 -3 in medie pe judet.

                      Comment


                      • Sunt camere la intrare in calugareni cum vi dinspre bucuresti . Sunt 2 , e una indreptata spre cei care ies din calugareni.

                        Comment


                        • Din partea mea sa puna peste tot....e 120 de lei pe an o rovinieta!

                          Comment


                          • si daca din greseala sau neatentie uiti ca ti-a expirat ce te FACI?











                            Nu este nevoie sa citezi postul anterior.
                            Last edited by vitriol; 18 March 2013, 12:01.

                            Comment


                            • Sau poate nu are omu bani de rovinieta si macar sa stie , sa ocoleasca .

                              Comment


                              • Originally posted by vieru7 View Post
                                si daca din greseala sau neatentie uiti ca ti-a expirat ce te FACI?
                                Daca uiti,,greseala se plateste,simplu,NU? Din greseala vezi sa nu uiti sa mai platesti si RCA-ul,ITP-ul,etc.

                                Originally posted by iulica097 View Post
                                Sau poate nu are omu bani de rovinieta si macar sa stie , sa ocoleasca .
                                Daca omul nu are 120 de lei pe an,ar trebui sa ""ocoleasca"" masina ca nu si-o permite. Pe langa aia 120 de lei dati pe 365 de zile,omul respectiv cheltuie cu muuuult mai mult pe altele.

                                Deci..morala..scoateti banii de la buzunar si platiti rovinieta ca nu mai este de gluma dupa cum vedeti! Pe langa acele camere fixe fara numar, vor fi si echipaje de politie pe acele drumuri asa zise "OCOLITOARE" si de Garcea numai scapati in mod sigur.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google