RPM - Vreo Regula ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • RPM - Vreo Regula ?

    Salut. Stateam si ma gandeam zilele trecute la turatie, pe la cat poti si este recomandat sa duci masina.

    Am instalatie de GPL pe un 1.4MPI - Logan si ma intereseaza sa stiu daca exista vreo limita gen 3000-3500RPM sau nu conteaza acest lucru, o poti duce cat vrei, atata timp cat masina trage.

    Si inca o chestie, am mai auzit la cateva persoane ca la un anumit numar de KM mers pe gaz, este recomandat sa mergi pe benzina. Nu stiu daca este adevarat si totusi daca este, la cati KM se face acest lucru ? Zicea cineva de pe forum ca are 12k mers doar pe gaz si nu a avut nicio problema. Acum nu stiu cum sta treaba cu exactitate. Ideea este ca la mine inainte sa se ridice 2 linii la temperatura pentru a face trecerea pe gaz, merge pe benzina, de fiecare data (2-3KM) depinde si de vreme.

    Multumesc anticipat.
    Last edited by ftw0w; 11 June 2016, 23:55.

  • #2
    Manualul mașinii și al instalației de gaz...ce zic manualele?
    sigpic

    Comment


    • #3
      Era mai usor sa raspunzi daca stiai si nu cred ca pateai ceva, dar e ok.

      Comment


      • #4
        Dacă e reglata bine, o duci ca pe benzina, până unde te lasa inima și buzunarul.
        Un 5% mers în ture pe benzina e ok...
        Sa se curețe injectoarele de benzina.
        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

        Comment


        • #5
          Cred ca depine de la masina la masina, in cazul meu ecu de benzina nu se da peste cap daca merg numai pe gaz.
          Cat despre turati, trebuie sa vezi ce valori ai in acei timpi de injectie, daca instalatia este reglata bine nu o sa ai probleme la turati mari. Trebuie sa vezi ce valori ai pe timpi mari de injectie si atunci cand masina intra in open loop.
          Asta este pe gaz, peste 200km/h
          Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.



          videoclip, distribuire, telefon cu cameră, videotelefon, gratuit, încarcă


          Asta este tot pe gaz, este masina veche pe care am vandut-o avea 208k km din care 45k au fost facuti de mine pe gaz, deci nu chiar tanara masina.
          videoclip, distribuire, telefon cu cameră, videotelefon, gratuit, încarcă
          Last edited by i860; 12 June 2016, 11:56.

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google