Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa-ti dau poze, iar? "

    Cauta mai in spate si ai sa vezi. Cand mi-a spus asta d-nul X de la reprezentanta Dacia, responsabil tinichigerie, am crezut ca rade de mine, nu cu mine. In urma cu ani, cand nu aveam ciupituri in vopsea.

    Acum...am portiuni belite la pasajele rotilor, portiunile de inceput a pragurilor, spre roata...

    Cat despre tabla, ca si furnizor, conteaza pretul final dar si calitatea acesteia.
    Am exemple cand un fabricant serios achizitioneaza produse laminate din export (Cehia, Turcia R Moldova...)desi poate sa ia de la cateva sute de metri.

    Motivul ?!? Calitatea precara, daaaar, mai ales pretul. Pare Incredibil, nu? Va asigur ca nu sunt povesti

    P.S. Vorbim de sute de tone, nu kg!
    Last edited by 77sky; 29 May 2014, 08:43.
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • ala e "un fabricant serios". si, in niciun caz, dacia nu duce tabla din cehia pana in maroc. eu sunt destul de sigur ca iau din apropiere. n-or fi "cateva sute de metri", dar nici de pe alt continent.

      Comment


      • Baietii din Marea Britanie au gasit urmatorul articol:

        This is a lift from a new item in late 2009 related to a US Steel Serbia being approached to provide cheap steel at a premium;

        "We entered this project in 2007, at the request of "Dacia". We knew that we were unable to get the role of serious manufacturer of sheet metal for automobile industry if we did not have the certificate. There were some indications that Italian "Fiat" would take over "Zastava", and that we would have a very serious buyer close to us – Brian McGregor, the General Manager, said in the interview for the factory’s magazine "Steel Monthly".

        Although the largest steel manufacturer in Serbia has the advantage since this certificate has not been granted to any other company in the region, it still needs to work hard to conquer the market with the quality of the product.

        - We have met only one of the criteria for entrance to the list of manufacturers of materials for automobile industry. We still need to organize production and to prove our willingness to satisfy the special needs of large manufacturers because our status in this market will depend on their evaluation. Our current customers are "Dacia" from Romania, "Magneto" and GKN from Italy and "Zastava", that is, Italian "Fiat" – says Brian McGregor.
        Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
        "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

        Comment


        • nu tabla e proasta, tratamentul aplicat e unul precar
          poti sa folosesti cea mai buna tabla ca daca o lasi nevopsita tot o ia rugina
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Totusi, zic si eu, Kia nu pune tabla zincata si cu toate astea nu rugineste ca Loganul.

            Comment


            • la noi au vrut sa pastreze traditia de la 1300 incoace

              Comment


              • Normal, ca daca n-ar mai rugini ca proasta singura nu s-ar mai numi Dacia si ar trebui sa plateasca bani grei sa gasesca alt nume.

                Comment


                • Originally posted by 827sam View Post
                  nu tabla e proasta, tratamentul aplicat e unul precar
                  poti sa folosesti cea mai buna tabla ca daca o lasi nevopsita tot o ia rugina
                  De aceeaşi părere sunt şi eu.

                  Comment


                  • depinde... daca ar avea un continut mai ridicat de carbon, n-ar mai rugini asa de repede.
                    nu e chiar asa... ca, orice tabla ar fi, rugineste la fel.

                    Comment


                    • va salut! dupa aproape 7 ani in care n-am avut pic de rugina am gasit intr-un loc in care nu m-as fi asteptat: pe interiorul portierei stanga fata, in dreptul gaurii in care se prinde surubul ce tine banda aceea neagra de plastic. s-a umflat vopseaua fara a se exterioriza rugina (fara urme) dar se vede afectarea functiei - s-a slabit surubul si banda aceea neagra nu mai sta lipita de caroserie. cum pot evita intinderea ruginei in acest caz sau cum pot repara problema?

                      Comment


                      • o vinzi si-ti cumperi o masina. altfel, nu cred ca mai exista cale de intoarcere.
                        bucura-te ca a tinut 7 ani fara. nu multi pot spune asta.

                        Comment


                        • Incearca sa dai jos bandoul de pe portiera si curata bine locul afectat, daca acel loc nu mai prezinta siguranta sa strangi inapoi surubul, incearca sa lipesti bandoul cu banda adeziva si ultima varianta daca iti permiti, vinde-o si ia-ti altceva, dar nu Dacie. Bafta!

                          Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                          Comment


                          • Sau, mergi cu ea asa pana o sa devina o reala problema si atunci schimbi usa.
                            Sa vinzi o masina norocoasa doar pentru un punct de rugina nu se merita pentru ca oricum nu iti iei mare branza pe ea.

                            Comment


                            • Daca merge e pacat sa o vinzi pent6ru ca au aparut cateva punte de rugina sau cateva gauri.Sunt colegi pe forum care au schimbat portiere si alte repere si nu au vandut masina.Asta este ..mergem inainte,cu retusuri cu inlocuiri etc.
                              Welcome to the Club, We Have Jackets !

                              Comment


                              • Colegul @tudorel92 a întrebat cum poate repara zona cu probleme şi dacă există vreun remediu împotriva extinderii ruginei. Alţii au venit cu varianta: "Vinde-o şi cumpără-ţi alta"

                                P.S Adevărul este că cel mai bun tratament împotriva ruginei la Logan tot acesta rămâne: "Vinde-o şi cumpără-ţi alta" (bineînţeles dacă ai posibilitatea)
                                Oricum la tine problema nu este aşa de gravă, astfel că o poţi rezolva uşor cu costuri minime.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google