S-au Rupt Amandoua Curelele

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • S-au Rupt Amandoua Curelele

    Am 146k si ceva de km si azi mi s-au rupt amandoua curelele (accesorii+distributie) odata in mers. M-am dus la servis-ul unde mi-am facut distributia (la 120.k) cu garantie si mi-au zis ca nu mi-o fac pe garantie pt ca s-a rupt initial cureaua de accesorii (era aproape noua pe original) din cauza unei role si bucati din ea s-au dus la cureua de distributie si asa mi s-a rupt si distributia. E posibil asa ceva ?
    intradevar o rola de la cureaua de altermator e ... ciupita pe o margine si merge greu. nu prea vrea sa se invarta . la 120k nu am schimbat decat kitul de distributie si pompa de apa. cureaua de accesorii am schimbat-o ulterior personal , fara sa schimb si rolele.

    Se poate rupe cureaua de distributie de la cea de accesorii?
    o/____\o
    (i)
    .........

  • #2
    Greu de spus, dar, daca nu ai lucrarile toate la service, e posibil (adica mai mult ca sigur) sa ti-o bage pe aia cu.......... nu-i la noi...!
    aham......Restul e LOGAN


    http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

    Comment


    • #3
      posibil este. acum iti dai seama ca aia care ti-au facut distributia ti-o baga ca s-a rupt de acolo indiferent daca s-a intamplat sau nu asa.
      dar ce inseamna cand ai zis de cureaua de accesorii ca "a fost aproape noua pe original"? ai pus una second hand sau ce?
      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

      Comment


      • #4
        pai e cam rau ... foarte rau daca s`au rupt in mers sa bulit si motorul ... alea trebuie schimbate din 60.000 in 60.000

        daca se rupe cureaua de la aletrnator se rupe si cea de la distributie stiu ca a mai patit cineva treaba asta ...
        Last edited by mat; 24 June 2010, 23:34.
        http://www.loganclub.ro/forum/hd_64_...-t24147p3.html

        Comment


        • #5
          nu sh. cureaua de accesorii era nou noutza pe original , dar pusa acum 2-3000 km. de la rola aia s-a rupt... era ciupita rau pe partea de interior spre motor. cred ca-i rola intinzatoare. am invartit-o cu mana , dar mergea greu

          am motor 1.6 8v ... dar nu inteleg cum ajunge la cea de distributie... pe langa fulia motor ?

          initial am crezut ca s-a rupt doar asta , am dat la automat sa ma duc la servis , dar murea.. nu invartea. apoi am cautat mai atent pe langa fulia motor si am gasit si o bucatica de curea de distributie
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • #6
            60000 de mii sau 4 ani

            Comment


            • #7
              Este recomandat a se schimba din 60 in 60k. Cum ti-e si norocul. Altul le schimba la fiecare 60k, si are probleme dupa 10-20k...altul o schimba pt prima oara la 130k -150k....deci.
              Oricum...de ai facut aceasta operatiune in cadrul unui service, care ti-a dat garantie.......nu exista vina ta. OPCul, Garda Financiara si mai stiu eu ce pe capul lor.
              Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

              Comment


              • #8
                Originally posted by cristi3775 View Post
                Este recomandat a se schimba din 60 in 60k. Cum ti-e si norocul. Altul le schimba la fiecare 60k, si are probleme dupa 10-20k...altul o schimba pt prima oara la 130k -150k....deci.
                Oricum...de ai facut aceasta operatiune in cadrul unui service, care ti-a dat garantie.......nu exista vina ta. OPCul, Garda Financiara si mai stiu eu ce pe capul lor.
                aceasta operatiune "e doua" :
                1 distributie
                2 accesorii

                1. da era in garantie ,servis autorizat. au zis ca nu de la distributie e problema.
                2. schimbasem cureaua , dar nu si rola/rolele. eu personal
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • #9
                  nasoala treaba. se verifica tot blocul motor, chiulasa - pistoane. daca s-a rupt in mers sigur pistoanele au lovit in supape si sunt toate indoite. iar cursa la pistoanele serios afectata. alt motor sau schimbat setul motor. depinde de costuri si cine plateste. succes sa rezolvi cu cat mai putini bani.

                  Comment


                  • #10
                    Nasol. Immi pare rau sa aud treaba asta.

                    Se poate rupe distributia din cauza curelei de anexe.

                    Acum eu nu vreau sa fiu rau dar asta e greseala ta pentru ca nu ai schimbat tot la ei.

                    Oricum si daca schimbai tot la ei garantia era de 1 an pentru piese.

                    Asa este in orice service.

                    In cazul tau e nasol pentru ca ai schimbat tu cureaua de anexe si nu ai schimbat si rola.

                    Colegu care spune ca exista OPC nu o sa rezolve nimic pentru ca pe factura are numai kitul de distributie nu si cel de anexe si atunci serviceul se absolva de orice vina.

                    Ce sa mai spun succes in rezolvarea problemei cu cat mai putini bani.
                    sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                    Comment


                    • #11
                      da. e clar. va mai tin la curent ...

                      PS: nu stiam ca la avioanele astea distributia poate fi afectata de cureaua de accesorii... ce panarame !
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • #12
                        nu sunt panarame , asa e la orice masina la care arborele cotit antreneaza si cureaua de distributie prin pinion si antreneaza si cureaua de accesorii prin fulia care e montata peste pinionul de distributie. Daca cureaua de accesorii in momentul ruperii e aruncata spre interior e prinsa intre fulie si blocul motor si inevitabil ajunge in spatiul alocat distributiei. Bucati din cureaua de accesorii se prind intre cureaua de distributie si pinion si cureaua sare de la loc. Ai nevoie de kit accesorii si distributie , 8 supape si garnitura de chiulasa . Pistoanele sper ca au scapat

                        apropos: iti amintesti sa fii ciupit tu rola? ca banuiesc ca de la ciupitura aia s-a uzat cureaua.
                        Last edited by EUGEN2008; 25 June 2010, 08:48. Reason: Automerged Doublepost
                        Pain brings out the truth in us all...
                        ...how much truth can you stand?

                        Comment


                        • #13
                          "kit accesorii si distributie , 8 supape si garnitura de chiulasa . Pistoanele sper ca au scapat"
                          da au scapat. , dar s-a dus si pompa de apa si capacul de la pompa de ulei(de sub pompa de apa in jurul pinionului) + rola intinzatoare de la accesorii cu tot cu mecanismul cu arc pt intindere.

                          nu am ciupit eu rola. daca o vedeam ciupita cand am schimbat cureaua de accesorii imi trecea prin cap s-o schimb ... rulmentul rolei era blocat. de la ala mi s-a tras ... scrie "koyo made in japan" pe el. era de cand masina

                          asta este...
                          Last edited by Costi-bc; 25 June 2010, 20:21.
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • #14
                            din invataturile unui mecanic auto:
                            - cand se schimba curelele la motor, se schimba in mod obligatoriu si rolele intinzatoare(chiar daca arata impecabil), deoarece pot prezenta defecte ascunse, in cazul de fata rola fiind ciupita.
                            Eu beau sigpic

                            Comment


                            • #15
                              din învăţăturile unuia care citeşte mai sus
                              rola nu a fost ciupită când s-a înlocuit cureaua ci după ce s-a blocat rulmentul rolei (gripat) după aceea s-a ciupit.
                              Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google