Defectiuni Aeroterma

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut.
    Am fost la cineva,cel care mi-a montat Ac-ul.
    Numai bine.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #17
      Originally posted by AG 23 YNG View Post
      Salut.
      Am fost la cineva,cel care mi-a montat Ac-ul.
      Numai bine.
      Si care ar fi prinderile principale, ca as vea si eu sa il dau jos si nu prea vreau sa faca cineva experiente pe masina mea....macar sa fiu eu acela .
      Asta daca poti....mi-ar fi de mare ajutor.

      Comment


      • #18
        Salut.
        Singur nu cred ca reusesti daca NU ai sculele necesare,trebuiesc o gramada de torx-uri.
        Sunt cred ca 12 suruburi de dat jos,+volan+air bag si mai multe mufe,eu i-ti recomand sa mergi la cineva care a mai facut treaba asta.
        Numai bine si astept un raspuns cu ce ai rezolvat.
        Un Logan----YNG-----
        Numai bine.

        Comment


        • #19
          Originally posted by AG 23 YNG View Post
          Salut.
          Singur nu cred ca reusesti daca NU ai sculele necesare,trebuiesc o gramada de torx-uri.
          Sunt cred ca 12 suruburi de dat jos,+volan+air bag si mai multe mufe,eu i-ti recomand sa mergi la cineva care a mai facut treaba asta.
          Numai bine si astept un raspuns cu ce ai rezolvat.
          de scule nu mi-e teama....ca ma ocup cu astea....tot ce tine de accesorii auto, carkit-uri, navigatii, audio-multimedia si multe altele. Chestia este ca nu am mai dat la Logan.....dar ML-uri si Touareg-uri au fost destule...crede-am ca este ceva mai important.... Te anunt cand termin treaba...

          Comment


          • #20
            Salut.
            Pai daca ai torx-uri si ceva pt. dat jos volanul, scula din aia cu aer(avea persoana)pistol.
            Cred ca te descurci,ca doar de mana de om e facuta.
            Numai bine.
            Sfat:NU mai da quote la ultimul post,poti lua warn.
            Un Logan----YNG-----
            Numai bine.

            Comment


            • #21
              Salut.
              Am revenit cu citeva poze.
              Sper sa fie pe intelesul vostru.
              Numai bine.
              Attached Files
              Last edited by Augustin-Yng; 12 October 2009, 18:50.
              Un Logan----YNG-----
              Numai bine.

              Comment


              • #22
                Cam cat te-a costat operatia ? A trebuit dat jos si partea cu volanul sau doar partea centrala unde e casetofonul, comenzile de la ventilator ...
                Mie mi se aude un tacanit de la ventilator, cred ca a intrat ceva intre pale ca are cadenta mica (cam cu turatia ventilatorului). Am dat si pe viteza mare, nu a scos-o, mai astept asa cu ea pana cedeaza ceva ori ventilatorul, ori obiectul suspect. Toate merg ok, dar e enervant zgomotul facut.

                Comment


                • #23
                  Salut.
                  Operatia care a trebuit pt. remedierea defectiuni,consta in:
                  -demontare bord complet,sa poti avea acces la ventilator.
                  -am incercat eu inainte sa desfac doar asa fara demontare bord,dar nu ai spatiu suficient,poti doar declipsa motorasul dar nu merge scos.
                  -Ma costat 80lei demontatul-montatul bordului,si reparatia a constat in reclipsarea acelei parti in care freca paletii ventilatorului.
                  Numai bine.
                  Un Logan----YNG-----
                  Numai bine.

                  Comment


                  • #24
                    Pt. 23 yng:
                    Am si eu aceeasi problema cu aeroterma: merge doar treapta 4. Piesa care zici ca e de vina are un nume? O pot gasi pe undeva? Se poate repara? O pot da jos doar pe ea fara sa dau tot bordul jos?
                    multumim pentru acuratetea pozelor.

                    Comment


                    • #25
                      Salut.
                      Aceea piesa nu stiu exact cum se numeste,se poate da jos,fara sa demontezi tot bordul.
                      Se afla in parea stg. a bordului.Mai exact sub volan,si pe aeroterma ,vei vedea 4 fire,desfaci mufa si tragi de aceea mufa alba,trebuie sa iasa.
                      Cind reusesti sa o scoti te duci cu ea la piese auto.Sau poate merge reparata la un centru de reparatii TV(nu stiu sigur daca se baga astia).
                      Daca nu reusesti,voi incerca sa fac maine niste poze mai exacte unde e localizata.
                      Numai bine.
                      ps:se vede mai bine in ultima poza.
                      in parte de jos a mufei albe,trebuie sa apesi in jos de aceea proeminenta sa poata iesi mufa.
                      Attached Files
                      Last edited by Augustin-Yng; 18 October 2009, 21:20.
                      Un Logan----YNG-----
                      Numai bine.

                      Comment


                      • #26
                        Cred ca piesa respectiva functioneaza ca un variator de tensiune ca la un feon de par cu mai multe trepte spre exemplu. Am gasit un material din care rezulta ca acea piesa ar fi o cutie de rezistente. Chiar n-a inlocuit-o nimeni pana cum?
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          Ba da eu,dar am avut o alta aeroterma si am luat de pe aceea.
                          Numai bine.
                          Un Logan----YNG-----
                          Numai bine.

                          Comment


                          • #28
                            Sper ca n-ai aruncat piesa cea veche. M-am documentat si am aflat ca de fapt se arde siguranta termica ce face legatura intre cele 2 picioruse. Am incercat s-o by-pass-ez cu o sarma litata si aeroterma merge din nou si pe treptele inferioare. Siguranta termica este de 192 grade Celsius si se gaseste la mag electronice si e 4 lei. Asadar o problema destul de suparatoare se rezolva cu 4 lei si cu f.f. mult search.

                            Comment


                            • #29
                              Salut..
                              Nu am aruncat-o, siguranta cred ca o voi face.Multumita tie.
                              Numai bine.
                              Un Logan----YNG-----
                              Numai bine.

                              Comment


                              • #30
                                aceeasi problema

                                aeroterma la logan 16 16v un an jumatate vechime nu mai functiona pe treptele 1,2 si 3.
                                dus la service autorizat.
                                dat 50 ron constatare
                                defect> rezistenta trepte aeroterma
                                cost 150 ron piesa
                                ..
                                nu aveau
                                ...
                                si am dat peste postul lui AG23YNG.
                                m-am dus sa ma uit.
                                era acolo ...pe spate, cu capul sub pedalier, in stanga pe aeroterma mufa mare alba cu una mai mica neagra cu patru fire in ea.
                                cea neagra se scoate prin apasare laterala in ambele parti (pe lungime) si iese usor.
                                cea alba..cf postului mentionat..trage ca iese....am tras de mi-au iesit ochii de nervi.
                                pe scurt...ca sa nu mai pateasca si altii...are in partea de sus un surub, se desface surubul si apoi mufa mare alba culiseaza usor in sus si se poate extrage facil.
                                la mag de electronice nu am gasit de 192 de grade (siguranta termica de 10 A)..era 2 ron (doi ron), dar nu aveau pe stoc.
                                am cumparat una de 184 grade..la 1,5 ron..si fara sa o dau jos pe cea veche am pus-o pe cea noua langa.
                                functioneaza perfect.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google