Sarcina Pe Carlig De Remorcare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sarcina Pe Carlig De Remorcare

    Salut, ma intereseaza cam cat este sarcina pe care o poate trage dacia logan preference model 2009. As putea sa conectez platforma dupa ea sa incerc un PFA cu tractari auto?

  • #2
    Pai uita-te pe site la dacia sau pe talon ce mase maxime ai voie sa tractezi , cu/fara sistem franare etc.

    Comment


    • #3
      Am cautat pe site la dacia si nu gasesc informatia respectiva. Pai oare nu poate sa traga dupa ea o platforma cu dispozitiv de franare? asa slab o fi motoru
      Ce am eu e Preference motor de 1.6 MPI
      Last edited by MDshell; 13 September 2010, 13:47.

      Comment


      • #4
        pct 11 in talon : mase- cu dispozitiv de franare 1100 kg.in fct de carlig sarcina max. este 50-75 kg . nu poti sa tractezi masini pe platforma dupa logan pentru ca legea spune ca greutatea remorcii nu trebuie sa depaseasca greutatea vehicolului tragator
        ubi concordia ibi victoria

        Comment


        • #5
          Da am vazut si eu, am dracului masina nu poti face nimic cu ea, numa sa platesti ratele dupa ea X-(

          Comment


          • #6
            Am vazut wv golf cu platforma si nu sughita deloc , bine nu stiu ce putea motorasul ala , da... !
            Si eu am tras remorca mult timp cu 1.4'ul meu si nu simtea nimic, bine sarcina nu depasea 6-700 kg , in shimb la franare ma cam impingea din spate , remorcuta nu avea dispozitiv de franare !
            ''Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm'' Mark Twain.

            Comment


            • #7
              eu zic ca loganul nu e facut sa legi platforma dupa
              eu am de 1.4 dar si asa merge cum merge ,ce sa mai zic daca mai tragi pe platforma o masina de 1000 kg + grutatea platformei
              eu zic ca mai mult de o remoca usoara de 450-500 kg nu cred ca ar duce

              Comment


              • #8
                am facut Vaslui-Brasov cu 1200 de kg de struguri + 3 persoane, motor de 1.4 remapat si am urcat Oituzu cu a3a mai mult nu am vrut sa-i dau. am remorca Malumet de 750kg cu dispozitiv de franare prin inertie.
                Am tot cautat ocazia de tracta o platforma cu un autoturism pe ea, dar n-am gasit
                Dupa parerea mea cred ca motoru ar trage, dar ambreiaju se duce repede
                sigpic

                Comment


                • #9
                  am pus 500 kg pe remorca si 800kg pe masina sa lasat pe tamburi ,am facut cam 1000km fara probleme,mai mult nu mas risca ,,,dar sincer sa comportat foarte bine chiar si la viteze de 120 la ora ...cred ca ma crede ti nebun

                  Comment


                  • #10
                    Eu nu te cred deloc nebun, si eu as face la fel!
                    Attached Files
                    ''Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm'' Mark Twain.

                    Comment


                    • #11
                      Ca sa nu mai deschid vreun subiect nou pun si eu aici o intrebare care ma cam framanta de ceva vreme:

                      In cartea de identitate a masinii(DCi) scrie asa:
                      *masa proprie 1170kg
                      *total maxim autorizat 1540
                      *sarcina utila max. autorizat 370kg

                      Deci sa inteleg ca in masina +portbagaj nu e bine sa depasesti 370kg? Adica daca merg 5 persoane mai solide( sa zicem 5x80kg=400kg) exista pericolul de a atinge arcurile in aripi sau sa se deformeze puntile? sau orice alta combinatie? Eu cand merg cu inca 4 persoane in masina am mereu senzatia ca nu se comporta deloc bine masina din suspensii. In afara de faptul ca se simte greutatea vibreaza la orce damb si zici ca mergi cu pana

                      Comment


                      • #12
                        da, aia 370kg sunt tot ce poti pune in ea, oameni plus bagaje. daca pui mai mult si se rupe la o groapa, nu poti face scandal, ca nu despagubeste asigurarea, nici garantia, ca ai depasit masa maxima autorizata. la fel daca Doamne fereste faci accident si aia din masina lovita zic ca ai avut 500 de kile in masina si de-aia n-au prins franele...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by lord_wader View Post
                          Ca sa nu mai deschid vreun subiect nou pun si eu aici o intrebare care ma cam framanta de ceva vreme:

                          In cartea de identitate a masinii(DCi) scrie asa:
                          *masa proprie 1170kg
                          *total maxim autorizat 1540
                          *sarcina utila max. autorizat 370kg

                          Deci sa inteleg ca in masina +portbagaj nu e bine sa depasesti 370kg? Adica daca merg 5 persoane mai solide( sa zicem 5x80kg=400kg) exista pericolul de a atinge arcurile in aripi sau sa se deformeze puntile? sau orice alta combinatie? Eu cand merg cu inca 4 persoane in masina am mereu senzatia ca nu se comporta deloc bine masina din suspensii. In afara de faptul ca se simte greutatea vibreaza la orce damb si zici ca mergi cu pana
                          Nu cred ca o sa iti atinga arcurile in aripi sau sa se deformeze puntea pentru ca la sectiunea 'Maxima autorizata pe axe' scrie Fată: 850, Spate 880.
                          Last edited by Adybase; 15 March 2011, 10:35.

                          Comment


                          • #14
                            Oricum la acest capitol loganul nu sta tocmai perfect, mi se pare putin 370Kg. Nu stiu la alte masini cum e.

                            Comment


                            • #15
                              cea mai mai mare sarcina am avut-o pe logan 1.4 ~550 kg . duce fara probleme

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google