Sarcina Pe Carlig De Remorcare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    conform titlului threadului...sarcina pe carlig e data in actele carligului ( daca nu e din targ ) si e undeva la 70-75 kg, asta fiind greutatea maxima ce poate fi lasata pe carlig.
    conform actelor, si la mine maxima autorizata e 1540... si ammasinii e 1025...am 1.6
    dar am vazut alte taloane ale altor masini, nu stiu daca is tip vechi sau daca intr-adevar au greutatea destul de mare ( ma refer la greutatea masinii ) sau daca motoarele is puternice destul...dar dupa cum ziceam am vazut in talon trecut ceva de genul : masa maxima autorizata in autotren...
    asta mi-a explicat cineva ca este masa masinii plus o remorca...dar vad ca la logan nu intra asa ceva in discutie...
    asa ca ai voie maxim sa tragi dupa logan, conform actelor, maxim 1100 kg cu dispozitiv de franare

    pana acum a mea masina a tras numai o remorca mica, de maxim 500 kg, germania - romania si invers de nu stiu cate ori...nu a marait deloc, s-o comportat foarte bine.
    la un moment dat am avut un motor de opel 1.8 in remorca, axa spate tot opel, o pereche de jante aluminiu tot opel, si ce mai era suspensie fata/spate planetare etc...am cantarit-o inainte de a pleca din germania, sa nu-mi iau amenda pe drum , si avea fix 496 sau asemanator, in masina 3 persoane, portbagaj burdusit, cutie de bagaje sus pe plafon, si al 4-lea loc din spatele soferului cu bagaje si parbriz pentru acelasi opel
    asa ca am avut in total masina + remorca pe la 2070 kg, pusa pe cantar la o firma de acolo ce avea asa ceva
    a mers perfect masina, la regim de consum si ca era foarte incarcata...
    asa ca merge, in litera legii, respectand masele date in talon, si nu is probleme

    respect!
    Life is short...play more!
    http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

    Comment


    • #17
      un mic update
      azi, nu am avut ce face, si am luat nitel cartea de identitate la rasfoit, 2 file dar noah, tot rasfoit inseamna neuitandu-ma aproape deloc in ea
      cum o deschideti, in stanga jos, cel putin la mine asa e ), am vazut scris in patratul ala mare, "modificari ce nu afecteaza bla bla bla"...urmatoarea propozitie, scrisa de ei :
      Masa maxima in autotren 2300 kg

      asa ca de aici stiam eu ceva cu in autotren
      asta inseamna ca ansamblul de masina + remorca nu au voie sa depaseasca 2300 kg, si remorca nu are voie sa depaseasca 1100 kg ( cea cu disp de franare ) iar masina acei 1025 + o persoana, ca sa se incadreze

      asa ca daca se va vrea a se transporta o masina pe platforma, ar trebui masina respectiva sa aibe sub o tona, ca impreuna cu remorca ( platforma are parca in jur de 150-300 kg ) sa nu depaseasca acei 1100 kg, si in masina ce tracteaza acea platforma, dupa mine, ca sa se incadreze, sa nu prea care nimic decat sofer ( 1100 + 1025 = sub 2300 max in autotren )
      daca se respacta astea, autotren max 2300, remorca max 1100 si masina maxim o persoana si o geanta ceva :P, e in litera legii
      bafta
      Life is short...play more!
      http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

      Comment


      • #18
        Salut tuturor ; intentionez si eu sa-mi cumpar un logan 1.5 dci 75cp cu carlig remorca din fabrica (montat la dealer) si sunt foarte nelamurit daca suporta remorca: protapul pe care il are remorca este destul de greu si carligul de remorca din ce-am vazut eu prin poze (pe net/ strada) este foarte jos , remorca dispune de frana prin inertie .
        Este vreo diferenta de constructie a axelor spate intre benzina si motorina? Si ce greutate poate suporta pe axa spate ? Mentionez ca remorca are cam 200kg goala !!!

        Comment


        • #19
          Stai inistit!E usoara remorca la 200 kg.La 1.5 dci masa de remorcare e de 575 kg iar sarcina pe cirlig e de 75 kg.

          Comment


          • #20
            Eu intentionez sa trag cam 400-500 kg in afara de greutatea remorcii; are cineva idee cum ar fi la DUSTER???

            Comment


            • #21
              Dupa o plimbare cu masina si remorca pot spune ca sunt un pic ingrijorat din cauza remorcii ; si a drumurilor "perfect asfaltate" de la noi, in timpul mersului cu remorca incarcata se simt oarecare "socuri" in masina ; ma poate lamuri careva daca poate afecta ceva la masina ?
              P.s in cartea tehnica a masini greutate maxima admisa pe axa spate scrie 830kg.

              Comment


              • #22
                Parerea mea ar fi un mers cat mai lin, fara accelarari si franari bruste. In cazul cand nu ai cum sa eviti gropile, recomand pe cat posibil sa nu franezi, si sa accelerezi dupa ce a trecut si roata remorcii de groapa.

                Comment


                • #23
                  Ai perfecta dreptate , iti multumesc pentru sfat ; oricum am vazut acum cateva zile un DCI varianta 90 cp tragea o platforma cu o caroserie de masina pe ea fara probleme.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google