Scartaie volanul !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartaie volanul !!

    Hello all,

    Are 1200 km la bord si a inceput (de ieri) sa scartaie volanul (plus cateva vibratii prin bord, dar la circulatia din Bucuresti - tr.1 urmata de STOP nu am pretentii)

    Scartaie de zici ca e fantana cu ciutura din satul copilariei mele.
    Nu cred ca de aici o sa i se traga moartea lui Titi Mateescu, dar prea e scos din filmele de groaza (alea in care usa se deschide singura, scartaind).

    Solutii, ceva? Nu oi fi eu singurul cu asa ceva.
    Logan KissFM 1.5 dC
    B-79-MEF

  • #2
    can't believe it....
    sunt singurul cu asa problema?
    Logan KissFM 1.5 dC
    B-79-MEF

    Comment


    • #3
      Ce varianta de Logan ai? Ai cumva Ambiance-ul care nu are servo-directie?
      Logan Ambition 1.6 8V

      Comment


      • #4
        Originally posted by blanarucristi
        Ce varianta de Logan ai? Ai cumva Ambiance-ul care nu are servo-directie?
        omu' are kiss, scrie in profil
        florine, se cam pare ca da, esti singurul... ai intrebat la service ? sincer nu stiu ce sa-ti spun...decat bafta sa nu fie nimic serios !
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          oi ajunge si la service, speram sa aiba cineva dintre noi o solutie rapida.
          Logan KissFM 1.5 dC
          B-79-MEF

          Comment


          • #6
            Da, se pare ca nimanui nu i se intampla ce ti se intampla tie. Cel mai bine du-te o fuga pana la un service, desi sunt sigur ca nu este nimic grav. Totusi, uite-te la lichidul de servo si vezi la ce nivel este, si tine de planseul de dedesubtul volanului in timpul rotirii, si vezi daca mai scartaie. Bafta si sa ne tii la curent
            Logan Ambition 1.6 8V

            Comment


            • #7
              E de la frig. Gandete-te ca lubrifiantul este mai gros si patrunde mai greu intre suprafetele care trebuie unse!
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                du-te la service ca ai garantie

                Comment


                • #9
                  Originally posted by BOGDAN1709
                  du-te la service ca ai garantie
                  sigur e de la carcasa din jurul consolei volanului(freaca axul volanului undeva in carcasa de plastic nui nimic grav

                  Comment


                  • #10
                    Cam de-aia nu m-am dus la service. Dincolo de faptul ca ma apuca greata cand ma gandesc la ei.

                    Cum da caldura un pic (adica sa nu mai inghete vinul in pahar), daca tot mai face pe nebuna, bricolez la ea pana o rezolv. Sau pana dau tot bordul afara.
                    Logan KissFM 1.5 dC
                    B-79-MEF

                    Comment


                    • #11
                      nu cumva se aude doar cand e maxim virat ?
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #12
                        El cred ca zice de scartaitul volanului, nu cel al servodirectiei.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          Nu are legatura cu virarea maxima a rotilor.
                          Cand misc volanul 1 cm, se aude scartait ca de tatana neunsa
                          Logan KissFM 1.5 dC
                          B-79-MEF

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by florin_bgdn View Post
                            Nu are legatura cu virarea maxima a rotilor.
                            Cand misc volanul 1 cm, se aude scartait ca de tatana neunsa
                            de pe 19 decembrie de cind ai spus despre problema ta eu demontam toata consola si vedeam care e problema sigur e ceva banal (chiar si decupajul capacelor din jurul consolei posipil sa nu fi fost facute indeajuns si freaca de axul volanului sau nu te deranjeaza zgomotul)

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by florin_bgdn View Post
                              Cand misc volanul 1 cm, se aude scartait ca de tatana neunsa
                              Pai iti atinge volanul sau coloana de directie de ceva... baga si tu capu' pe acolo si vezi ce se intimpla...
                              Mai e si faza cu articulatiile, ca lubrifiantul nu e chiar asa de eficient pe frigurile astea, dar de ce nu ni se intimpla si noua? Poate au dat cu prea putina vaselina la articulatiile tale...
                              Oricum, daca desfaci coloana de directie da cu niste WD-40, face minuni.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google