Scartait Dinspre Roata Fata Stanga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartait Dinspre Roata Fata Stanga

    buna; am o problema cu masina: de la o vreme incoace se aude un scartait dinspre roata fata stanga, dar nu pot sa-mi dau seama exact ce-l produce; mai exact sunetul apare dupa ce merg o perioada cu masina(20-30 min) si cand sunt cu viteza 1 si a 2-a, mai precis cand iau piciorul de pe pedala si masina se opreste din acceleratie; scartaitul nu este continuu, ci intrerupt
    va rog ajutati-ma, ma scoate din minti si nu vreau sa-mi scartaie masina
    o seara buna

  • #2
    probabil iti atinge vre-o placuta .. ia incearca sa ridici maisna pe cric si sa invarti cu mana de roata si daca scartaie inseamna ca este de la placute .. Salut !
    P.S. Poate sa fie si de la altceva dar totusi incearca, eu asta as face prima data .
    http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

    Comment


    • #3
      ns pt idee; am sa incerc sa vad daca e de la placute;
      mai e o chestie: incepe sa scartaie dupa ce merg un pic cu masina, gen 20-30 minute, parca dupa ce se incalzesc un pic motorul si angrenajele rotilor fata;
      astept si alte pareri; nu mai vreau sa scartaie!!!

      Comment


      • #4
        revin; problema persista; curand am schimbat bucsele si bieletele de la bara de torsiune, insa scartaitul persista; am verificat daca sunt de vina placutele, insa nu;
        ma dispera, scartaie ca un faiton;

        sa fac unele precizari: sunetul se aude cand sunt in treptele 1 si 2 si decelerez, cand iau piciorul de pe acceleratie; turatia maxima 3000; se aude pe miscarea fata-spate a masinii, cand se misca centrul de greutate dinspre spate catre fata
        ce e de facut/ mai dati-mi idei, poate gasesc rezolvarea
        ms anticipat

        Comment


        • #5
          Nu cumva se aude cand pui frana? Sa nu fie discurile de frana ovalizate. Se incing tare dupa cca 30 min si atunci scartaie. Verifica si discurile de frana.

          Comment


          • #6
            Trebuie sa verifici si gresarea bieletei de directie in locul de imbinare pe "nuca" - la mine asa s-a rezolvat scartiitul numai ca nu aparea chiar in aceleasi conditii descrise de tine.

            Comment


            • #7
              ce se aude la mine nu e cand pun frana;
              un sunet la franare se aude totusi, dar doar atunci cand e umed afara si se depune un strat subtire de rugina, atat!

              Comment


              • #8
                Incearca sa verifici ce-am spus eu care am avut o problema asemanatoare, 90% de-acolo e(macar consulta un mecanic in privinta asta inainte sa desfaci).

                Comment


                • #9
                  na bine, si cum verific daca e gresata bieleta directie?
                  daca ai putea pune niste imagini mi-ai fi de mare ajutor

                  Comment


                  • #10
                    Credeam ca se subintelege ca tot la un service poti verifica d-aia ti-am spus sa consulti un mecanic inainte. Eu am stat langa masina cand s-a intervenit, au ridicat masina pe elevator au miscat de roata si au vazut de unde venea scartiala(masina era in garantie). Sunt defecte care nu le poti depista pana nu demontezi sa vezi despre ce e vorba si asta nu sta la indemana oricui.

                    Comment


                    • #11
                      fratilor nu mai suport dracia asta de scartait!!!!!!! nu e de la bieleta de directie, m-am uitat si nu e; am dus-o si la service si nu are niciun kkt; fac ceva in service-urile lor de prosti, niciunul nu stie ce are; asa mecanici prosti n-am mai vazut; cum ma sa nu gaseasca sursa unui scartait?
                      io acuma stau si ma intreb daca n-o fi de la rulment?
                      hai care sunteti mai deocheati oleaca sariti si dati-va cu parerea, poate reusesc sa-i dau de cap cu ajutoru vostru si nu al mecanicilor de kkt de la noi;
                      dau o bere daca ii dati de cap

                      Comment


                      • #12
                        Hai poate ai noroc!
                        In cazul meu aparea scartaitul la viteze mici sau in curbe.
                        Am mers la Service sa schimb uleiul (nu Dacia) si dupa ce a aruncat o privire mecanicul scos cate o tablita de fixare a placutelor de la fiecare roata.
                        Oficial le cheama "Tablite culisare etrier"!
                        Ca erau ruginite si deformate ca vai de ele nu conteaza, ideea era ca atingeau discul de frana si de aici scartaitul.
                        De la operatiune au trecut 6 luni de... liniste, fara zgomot enervant.

                        Comment


                        • #13
                          Din ceea ce zici tu, nu inteleg exact dc e identic cu scartaitul pe care il aud eu la masina mea. La mine se aude scurt la fiecare miscare a motorului. Adica o data la accelerare, data la frana de motor. La mine e de la protectia de tabla a galeriei de evacuare, acolo unde iese din motor: atinge tevile si se freaca de ele la fiecare miscare.

                          Comment


                          • #14
                            Salut daca iei piciorul dupa aceleratie intre 2500 si 3000 in treapta 1 si 2 e normal sa scartie /huruie exact la fel am patit si eu credeam ca e o problema la masina dar defat nu e nu stiu sa iti explic exact de ce face cert e ca am incercat si pe un logan 1.5 dci 2006 si face lafel si la un opel astra h 2013 cumparata de 2 luni si lafel face (bine nu se aude lafel ca la noi la logan ca antifonata .... )deci nu ai de ce sa te sperii ca nu e nici o problema .

                            Comment


                            • #15
                              cum sa iei picior DUPA acceleratie ? ai asasinat limba romana
                              " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google