Scaun Supape 1.2 16 Valve

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Oricum, ma gandesc ca o sa imi crape in orice clipa , am ramas cu frica.
    De masina, ce-i drept, m-am atasat. Oare ar fi prea complicat sa inlocuiesc motorul cu un 1.4/1.6? S-ar merita bataia de cap sau mai bine vanzare.
    sigpic
    !

    Comment


    • #32
      La asta m-am gandit si eu , dar pe moment n-am probleme cu consumul de ulei asa ca deocamdata stau relax.

      EU ma gandeam sa fac un swap cu un 1.6 16 v K4M ca asta banuiesc ca il pot omologa la RAR fara probleme din moment ce fabrica a pus pe Logan asa ceva, DAR.....problema cea mai mare este ca va trebui pe langa motor sa cumpar si cutia de viteze aferenta lui (posibil planetarele sa fie ok, cele de la cutia de D4F) + alt ECU , alte anexe motor (alternator-compresor-pompa servodirectie) + alta evacuare + alte discuri de frana inclusiv alte etriere posibil si alte arcuri /amortizoare.

      Nu stiu daca se merita... asa o vand si cumpar direct Logan cu 1.6 16v.

      Singurul avantaj la un asemenea swap ar fi ca imi cunosc caroseria , am ingrijit-o tot timpul , n-am rugina pe ea, ceara inserata prin praguri etc.
      Last edited by prometheus; 29 April 2017, 23:09.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • #33
        Al meu nu vede forje la greu, câteodată în depășiri la 120 km/h sau pe autostrada 130-140 km/h și la munte 3000-3500 rot/min. E slab motorul, e clar, îl mai țin cat mai este în garanție, după care ma gândesc sa-l marit.

        În 2013, m-am gândit sa cumpăr și diesel, dar am zis ca e prea scump, etc.... următoarea opțiune pe benzina va fi sigur de la Ford, ca la dacia/renault clio nu prea ai ce sa alegi. Păcat de mașină, ca arata o idee mai bine, dar e javra motorul de 1,2. Am văzut ca pe clio n-au pus 1,0 SCE, probabil au vânzări mai mici de 1,2 și garanție cu costuri minime.
        Last edited by aris86; 29 April 2017, 23:13. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #34
          Am avut un coleg de munca cu un symbol,1.2 16v,are peste 600.000 km fara nicio problema la motor,merge DOAR la consum,cred ca da a 5-a la 40 km/h,facea taximetrie pirat in timpul liber de cand a luat-o de noua,acum face non stop ca-i pensionar.Era f incantat de masina.
          KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

          Comment


          • #35
            Eu in aproape 70.000km n-am avut nici o problema, am tras de el si a vazut si 6000rpm, si deobicei 3-4000rpm, nu inteleg cum puteti sa aveti probleme. Eu am luat dacia pt fiabilitate, daca avea probleme ii dadeam foc de nervi.
            Sunt curios 1.0sce cum o sa se comporte.

            Singurul minus notabil la masina mea, este ca dupa ce ii dau de la 3-4000rpm in sus, pe cand ajung acasa cu ea miroase a canalizare dupa ea...

            Comment


            • #36
              Raritati de care eu unul personal n-am vazut ! din auzite , da ,multi fac jdemii de km cu el!

              Eu n-am probleme cu el pana acum , dar analizand situatia in perspectiva viitorului ,imaginea nu pare roz avand in vedere ca sunt destul de multi care reclama diverse probleme la D4F in principal problema cu papatul uleiului in esenta de la scaunul distrus de supape , ma face sa cred ca exista probabilitatea(destul de mare) ca si eu sa am exact aceleasi probleme oricat de des as schimba uleiul si oricat de gentil as fi cu el, ca de motoriciul este facut de aceeasi "mama".
              Last edited by prometheus; 30 April 2017, 00:00.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • #37
                Nu stiu ce sa zic, 70mii km nu mi se par deloc multi, dar n-am avut astfel de probleme si nu pot sa zic ca am menajat-o.
                Mentionez ca primul schimb de ulei l-a primit in reprezentanta "dacia oil", apoi am renuntat sa fac reviziile la ei si am folosit numai castrol.
                Sa fie de vina uleiul dacia oil ? 1.2 (unele motorizari , din fericire al meu nu) pe l1 ph2 a avut rechemare.

                Comment


                • #38
                  Mai tine si de noroc, poate daca nu puneam gaz pe el, rezista mult si bine, si asa a tinut destul si mai ducea pana sa isi dea sfarsitul
                  Ciudat e ca nu halea ulei deloc si nici in prezent nu haleste
                  sigpic
                  !

                  Comment


                  • #39
                    Ai 170.000km si zici ca n-ai probleme + ca e pe gpl... daca te mai tine pana la 250.000km fara sa umbli in el (in afara de interventia la 140.000km) poti sa te declari multumit )

                    Comment


                    • #40
                      Dacia Oil mi-au zis și mie în Alexandria ca e slab și dacă țin la motor sa fac schimbul de ulei la 10000 km și sa pun ceva calitativ, minim elf 5w40.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by ManGreek View Post
                        Ai 170.000km si zici ca n-ai probleme + ca e pe gpl... daca te mai tine pana la 250.000km fara sa umbli in el (in afara de interventia la 140.000km) poti sa te declari multumit )
                        Multumit pe jumatate . Cand vad vechile mpi-uri si cu 500.000 km ma apuca ciuda . Sincer, nu cred ca va duce pana in 250.000 . Cel putin, in afara de motor, sunt foarte multumit de masina,, mai ales intretinerea fff ieftina.
                        Ce chestie, gasesc pe net motoare complete si la 200€, si pentru saracia asta mica doar chiuloasa la mana a doua e cam 500 €. Mai bine inlocuiam de atunci motorul, cred ca tot aceeasi bani cheltuiam .
                        sigpic
                        !

                        Comment


                        • #42
                          Trebuie sa fi putin sado ... sa folosesti un logan 500.000km, totusi te plictisesti de el. Nu e o masina de care sa zici ca te bucuri sau ca iti place sa fi la volanul ei.
                          Aceeasi intretinere ieftina o ai si la orice alta masina care are un motor aspirat cu injectie multipunct.
                          L-as vinde atunci si as lua un 1.6 16v direct si nu iesi in pierdere tare mare.

                          Comment


                          • #43
                            "Asta-i culmea ! Asa zici tu, ca au pus chiulasa veche pe masina si pe cea noua au trimis-o la fabrica inapoi ?! Permite-mi pentru ca sa rad copios. "

                            La skoda fabia din 2003, am fost la un mecanic prieten de familie, am resegmentat motorul, schimbat axa cu came, tacheti, etc. omul a spalat toate piesele cu spray de frane si diluant, aratau ca noi. Daca o piesa sclipeste inseamna ca e noua? "Permite-mi pentru ca sa rad copios"

                            "E asa greu sa arunci un ochi si sa vezi ca e noua? Roaga un prieten, daca tu nu te pricepi."

                            Sunt inginer, nu iti dai seama ca e noua din exterior, trebuie desfacut ca sa iti dai seama si daca o desfac pierd garantia.

                            "Radioul : serios????!?? Te deranjeaza faptul ca sunt alte posturi? Te doare mana sa le reglezi? Da, ca sa umbli la un motor (implica deconectare de senzori, mase, etc), este nevoie sa decuplezi bateria. Nu spun eu (un nepriceput de altfel) ci o spune manualul de reparatie.
                            Codul? Nici o problema, doar ai fost la un reprezentant, e normal sa-l afle."

                            Da, ma deranjeaza, ce treaba aveau ei cu radioul? Daca sotia ta se duce cu o mana rupta la doctor si el ii umbla la organul reproducator, pe tine sa inteleg ca nu te deranjeaza? Daca deconectau bateria si se pierdeau posturile asta e, dar ca au stat ei si au bagat manual 6 posturi de radio, imi vine greu sa cred ca ar fii asa de amabili.

                            "Eu zic ca pur si simplu nu ai stiut sa comunici cu reprezentantii service-ului."

                            Am vorbit cu ei politicos tot timpul, nici macar nu am ridicat tonul, am argumentat tot. Am aflat care a fost faza de la prieten, ca a vb cu inginerul "Stiti, noi tinem cu fabrica, vroiam sa iasa mai ieftin pentru noi". Poate ca trebuia sa comunic tipand, injurand si amenintand poate asa rezolvau. Imi cer scuze ca sunt bine crescut.



                            "Nu lucrez la ... si nu iau apararea service-ului in cauza.

                            Te plangi ca ai dat 11000 pe un morman de fiare?

                            Stai sa-i vezi pe ai mei clienti cu masini de 40 000 euro la achizitie, cu turbine stricate la 5000 km, cu arbore cotit rupt, samd.
                            Chestiunile astea se rezolva, insa totul tine de profesionalism si de comunicare."

                            Sa inteleg ca esti vanzator de masini, tipic. Nu ma plang ca am dat 11000euro pe un morman de fiare, ca a fost decizia mea. Dar cand dau un ban vreau sa fie bun si daca am probleme sa se rezolve conform garantiei, iar in garantie se specifica ca se inlocuieste. Iti urez sa patesti la fel si sa se cace unu pe tine ca vrea sa faca economie pentru fabrica si sa ti-o carpeasca.

                            Originally posted by prometheus View Post
                            Raritati de care eu unul personal n-am vazut ! din auzite , da ,multi fac jdemii de km cu el!

                            Eu n-am probleme cu el pana acum , dar analizand situatia in perspectiva viitorului ,imaginea nu pare roz avand in vedere ca sunt destul de multi care reclama diverse probleme la D4F in principal problema cu papatul uleiului in esenta de la scaunul distrus de supape , ma face sa cred ca exista probabilitatea(destul de mare) ca si eu sa am exact aceleasi probleme oricat de des as schimba uleiul si oricat de gentil as fi cu el, ca de motoriciul este facut de aceeasi "mama".
                            Din ce am patit si din postarile celorlalti membrii de forum, sunt aproape sigur ca e o problema de asigurarea calitatii. Ca din cate stiu eu, Dacia si Renault fac foarte mult outsourcing, daca o piesa iese mai ieftin cu 1 euro cent in india or sa inceapa sa o fabrice acolo daca producatorul respectiv trece de un barem minim. Si uite asa apar piesele care tin 20000km. Asta o stiu prima mana, ca am fost la un interviu pentru un job de proiectare pentru Dacia, de la o firma oarecare. La intrebarea ce o sa fac, raspunsul a venit proiectare de piese pentru logan, la care intrebarea mea logica de ce sa proiectez piese care exista deja, de fapt era adaptarea pieselor pentru a putea fii produse la alti producatori. Adica pana si proiectarea e facuta outsourcing. Si nu am acceptat pentru ca oferau un salariu de mizerie.
                            Last edited by Razvan.B; 2 May 2017, 13:39. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #44
                              26 mii si-i gata ?
                              Excelent motor.
                              Nu totul tine de profesionalism si de comunicare, tine de bani mai degraba. Unii considera ca-i profesional sa ai grija de clienti, altii considera ca-i mai ieftin sa nu ai grija de clienti.

                              Comment


                              • #45
                                Da example de o masina din aia de 40mii cu arborele cotit rupt. La turbo conteaza si cum o exploatezi...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google