Schimb De Difuzoare Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • carit in boxe

    Salut colegii,
    Am si eu o intrebare, poate e off topic / am o problema cu instalatia audio. Configuratia ce o am este CD Player Apline , boxe pe fata powerbasse de 16 cu tweetere iar pe spate boxe Crounch de 13 ( slabute rau ). Problema ce o am la unele melodi sau ... habar nu am se aude un carait in boxe, iar daca dau volumul mai tare cateodata dispare. Se intampla si daca ascult radio si CD si Stick.
    Aveti idee ce ar putea fi??

    Comment


    • Carit in boxe=boxe uzate,obosite,ca urmare a subdimensionarii.Disparitia volumului=autoprotectie...

      Comment


      • Am terminat astazi de decupat inelele de mdf si urmeaza ca sambata viitoare sa montez si difuzoarele.
        Am citit toate posturile din acest thread si am observat ca au fost persoane care au folosit adaptoare pentru conectarea difuzoarelor.
        Am nevoie si de aceste adaptoare? Nu se pot conecta difuzoarele in acelasi mod in care sunt si cele stock conectate?!

        Difuzoarele inca nu le-am luat, urmeaza sa le achizitionez saptamana asta.
        Ce parere aveti de urmatoarea configuratie: fata + spate ?

        Comment


        • Ideea e să nu tai/rupi firele sau mufele originale.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Ms pt clarificare. Am revazut cateva fotografii postate anterior si am inteles de ce am nevoie de acel adaptor.

            Comment


            • Vopseste bine inelele inainte!

              Comment


              • Salut,

                Am gasit si un tutorial video pentru montare difuzoare pe noul Logan. Din ce vad, cred ca e vorba de versiunea Access.

                Tutorial

                Din nefericire e in germana.

                P.S. Sper ca nu a mai fost postat

                Comment


                • Prima grija cand ajunge masina este sa ii schimb boxele spate (apoi fata ..) , nu prea as vrea sa depasesca 300lei , ce imi recomandati ? Am sa trec pe 16,5 .. Multumesc anticipat

                  Comment


                  • 16.5 are pe fata din fabrica si 13 pe spate.

                    Comment


                    • Stiu ca are pe 13 in spate , dar nu este o problema . Se trece usor la 16,5 . Doar ca nu prea le am eu cu difuzoarele ... ce este mai bun ce nu . Este un domeniu mai sensibil , decat pare .

                      Eu vreu sa antifonez si usile cu aluban si fononim .. Am lucrare mare

                      Comment


                      • Am inlocuit boxele stoc pe un Sandero Stepway 2 , cu Medianav:
                        - am insonorizat usile cu STP Anticor, atat pe tabla exterioara cat si integral pe fata interioara de tabla, unde am acoperit in intregime toate decupajele si gaurile;
                        - am folosit inele adaptoare de mdf de 165mm diametru, si inaltime de 15 mm, montate pe tabla interioara, peste care s-a venit cu folia insonorizanta si am decupat numai golul de difuzor;
                        - pe usile fata am montat boxe sistem Hertz Dieci DSK 165.3, cu crossover si tweeter montat ingropat in capacele interioare de la oglinzile laterale, care s-a integrat perfect;
                        - pe usile din spate am montat boxe coaxiale Hertz Dieci DCX 165.3 .
                        - nu am montat amplificare, semnalul este dat numai de Medianav .
                        Sunetul este DEMENTIAL, umple masina: fidelitate maxima, bass, crestere volum fara distorsiuni.
                        Nu credeam sa fie in stare Medianav-ul de asemenea performante . Initial doream sa montez si amplificator, dar dupa ce am auzim sunetul cu difuzoarele, doar din Medianav, am renuntat , nemaifiind necesar .

                        Comment


                        • Detalii despre instalarea materialului insonorizant ne poti da? Cat a costat? Cat a durat instalarea? Sunt sigur ca sunt si altii interesati.
                          Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                          Comment


                          • Originally posted by sebi.vas View Post
                            Am inlocuit boxele stoc pe un Sandero Stepway 2 , cu Medianav:
                            - am insonorizat usile cu STP Anticor, atat pe tabla exterioara cat si integral pe fata interioara de tabla, unde am acoperit in intregime toate decupajele si gaurile;
                            - am folosit inele adaptoare de mdf de 165mm diametru, si inaltime de 15 mm, montate pe tabla interioara, peste care s-a venit cu folia insonorizanta si am decupat numai golul de difuzor;
                            - pe usile fata am montat boxe sistem Hertz Dieci DSK 165.3, cu crossover si tweeter montat ingropat in capacele interioare de la oglinzile laterale, care s-a integrat perfect;
                            - pe usile din spate am montat boxe coaxiale Hertz Dieci DCX 165.3 .
                            - nu am montat amplificare, semnalul este dat numai de Medianav .
                            Sunetul este DEMENTIAL, umple masina: fidelitate maxima, bass, crestere volum fara distorsiuni.
                            Nu credeam sa fie in stare Medianav-ul de asemenea performante . Initial doream sa montez si amplificator, dar dupa ce am auzim sunetul cu difuzoarele, doar din Medianav, am renuntat , nemaifiind necesar .
                            Asadar:
                            Nu mai insist pe demontarea si montarea panourilor de usi, ca s-a discutat...
                            In cazul meu, pentru insonorizarea usilor s-a folosit STP anticor, care are un pret decent si ofera si protectie anticoroziva.
                            Foaia de STP Anticor are 500mm x 700 mm si costa in jur de 40 lei/buc.
                            Pentru fiecare usa se folosesc 2 bucati , una pe tabla interioara si cealalta pentru tabla exterioara.
                            Dupa demontarea panourilor se se dezlipeste membrana alba pusa de fabrica pentru acoperirea decupajului din tabla interioara .
                            Se curata foarte bine interiorul usii de praf sau umiditate.
                            Se monteaza intai folia insonorizanta pe tabla exterioara. Aceasta se taie in bucati , astfel incat sa se poata introduce prin decupaj si sa se poata lipi pe tabla. dupa ce se acopera toata suprafata , se preseaseaza cu un obiect dur, ceva ... o bucata de lemn...
                            Dupa acoperirea tablei exterioare, se monteaza pe tabla interioara inelul distantier pentru difuzor.
                            Dupa aceasta se monteaza folia insonorizanta pe tabla catre interior, dintr-o singura bucata astfel incat sa acopere toata suprafata peste care se aseaza panoul de plastic al usii .
                            Atentie , sa se decupeze in folie, o fanta prin care se scoate in exteriorul foliei tija pentru deschidere, sa nu o lipiti peste..
                            Se decupeaza in folia insonorizata locurile unde prind clipsurile panoului.
                            Se preseaza din nou cu un obiect dur, astfel incat sa ia forma tuturor profilelor, inclusiv in jurul inelului distantier .
                            Se decupeaza in folia asezata peste inel , gaura pentru boxa .
                            De aici stiti voi...
                            Timp de lucru 3, 5 ore, o persoana , inclusiv cu montajul boxelor si a tweeter-elor.

                            Comment


                            • Ai reusit sa faci si ceva poze in timpul montajului? Poti pune 1-2 poze cu tweeterele sa vedem cum arata? Mersi

                              Comment


                              • Originally posted by killer17 View Post
                                Ai reusit sa faci si ceva poze in timpul montajului? Poti pune 1-2 poze cu tweeterele sa vedem cum arata? Mersi


                                Trimis de pe al meu ASUS_Z00LD folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google