Schimb De Difuzoare Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu am idee...astept masina sa soseasca! Si ma gandeam sa-i montez cantatoare si difuzoare! Daca nu are cablajul tras cred ca e deranj mare sa-l traga si mi-e ca deranjeaza alea pe acolo si vor scartai!
    Keep walking...

    Comment


    • #17
      Oameni buni, stie cineva daca vinde cineva pe forum inelele pdf indicate in linkul lui t0rquameda pentru boxe ?

      Comment


      • #18
        Gata, am comis-o.
        Pe fata mi-am comandat boxele JBL GTO 609c, adica astea

        si pe spate JBL GTO 629,adica astea


        Multumesc mult de tot lui T0rqamanda pentru linkul din acest post la fabricarea inelelor de MDF.
        Am reusit sa fac schemele, am o placa de MDF acasa, ma voi apuca de bricolage.
        In poze sunt schemele pentru inelele de MDF, deocamdata pe hartie.

        Vroiam sa amplific boxele,dar deocamdata nu am banii necesari pentru manopera,care este extrem de scumpa, cel putin la cei la care am sunat eu sa intreb. Daca modelatorii imi dau voie, voi scrie si la cine. Sunt extrem de buni si profi, am mai facut lucrari la ei la fostul logan, dar scumpi. Normal.
        Attached Files

        Comment


        • #19
          wow 90 de wati .. bucata ... meserie eu am pus de 45 boxe si casu de 52 ... si tre sa mi le schimb eu ..... cand voi avea banuti dispponibili sa iau ceva de minim 60 .... da mai astept :P

          Comment


          • #20
            Boxele sunt belea..... ideea e ca spate o sa am 60W, iar fata 90W. Reali. Deci, trebuie amplificare. Acum imi fac calcule peste calcule, pentru ca manopera sa amplifici boxele este astronomica.....

            Comment


            • #21
              faza proasta e ca tre sa dai fetele la usi jos de fiecare data cand schimbi boxele si nu au fire trase pe spate, in ciuda faptului ca mansonul este, il pot strange usor la mana si te convingi singur :P

              Comment


              • #22
                Colegul budaipmihai are echipare Laureate, ma indoiesc ca nu are cablaj in usile spate. La celelalte echipari poate e valabila afirmatia, desi Dacia nu ar fi pus un burduf gol.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • #23
                  Crede-ma eu la acces aveam burduful gol ... acuma am doar firele de la centralizata !
                  Ca am vrut sa vad daca e cablaj pe ele si nu ma tzapaiuesc astia de la dacia la montaj si intradevar erau goale . TESTAT pe fata si pe SPATE si aveam numa buruduful sau mansonul de protectie

                  Comment


                  • #24
                    Sunt laureate, am boxe si cablaj spate.

                    Poate cineva sa-mi spuna la mufa de la boxe care e plus si care e minus ? Maine ma apuc de ele.
                    Last edited by budaipmihai; 9 December 2013, 00:08. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #25
                      La boxe .... nu are importanta .... nu are plus si minus .....poate or avea vreun rol de acustica ...dar in nici un caz plus si minus ! ... merg si asa si asa

                      Comment


                      • #26
                        o merge si asa si asa, insa e diferenta dupa cum merge
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • #27
                          Conteaza, dar sa zicem ca prea putin. Macar cableaza-le la fel in toate portierele, adica sa nu fie 3 montate intr-un fel si al 4-lea cu firele pe invers.

                          Comment


                          • #28
                            Multumesc frumos pentru info.

                            Comment


                            • #29
                              Ai reusit ceva pana acum domnu MIhai?
                              Cat despre polaritate (sau mai bine spus faza si antifaza) toate difuzoarele redau frecvente . Difuzoarele si iesirile amplificatoarelor sunt notate cu + si - din considerente de faza.
                              Daca inversezi legaturile la TOATE difuzoarele dintr-un sistem, nu se intimpla nimic.
                              Deci cel mai bine ar fi sa demontezi si media navul sa vezi cum pleaca de acolo.
                              In anumite cazuri o inversare de genul asta poate duce la redarea anormale sa anumitor frecvente (difuzorul reda mai mult bass decat inalte etc)
                              sigpic
                              This is My Ride!
                              !Visit and enjoy!

                              Comment


                              • #30
                                Azi am inceput schimbul de difuzoare pe usile din spate, dupa planul din linkul lui t0ruameda.

                                Poza 1.
                                Usa cu fata de usa data jos. 2 torxuri, unul in manerul de deschidere, unul in buzunarul mic de pe usa. Restul - clipsuri.

                                Poza 2.
                                Boxa stock.

                                Poza 3.
                                Am intrat cu un burghiu de metal de 6 in nituri, si am dat in ele pana s-au facut bucati. Evident, am mai alunecat si pe usa. Ups....

                                Poza 4.
                                Spatiul dupa indepartarea boxei, care apropos, este o petarda.

                                Poza 5.
                                Izolatie bituminoasa Ilbruck.

                                Poza 6.
                                Aplicarea membranei bituminoase atat pe interiorul usii, cat mi-a permis mana si frigul, si sub inelul de mdf, pentru a preveni vibratiile nedorite.

                                Poza 7.
                                Aplicarea inelului departator de centrare. Poza este facuta inainte sa strang suruburile, iar pe interior am pus piulita cu saiba grover, ca sa nu se deschida la vibratii. Inelul s-a potrivit perfect, iar schema dupa care este facut este tot din link-ul lui t0rquameda. Deci, cel putin pe spate, schema este corecta. Puteti sa o folositi cu incredere.

                                Aici m-am oprit, pentru ca inghetasem afara, si pe langa asta am omis sa cumpar papuci pentru a-i pune pe fire dupa ce tai mufa.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google