Schimb De Difuzoare Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Niste poze la difuzoarele originale, eventual dimensiuni (diametru, adâncime, ohmi, wati)?
    P.S. Astept mielul.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #32
      Vine mielu'. Diametru 13 cm, adancime 2 cm de la fata usii la capu magnetului (partea care intra in usa), adancime totala dif - 5.5 cm. Magnetu e o gluma, membrana la fel. In fata nu am desfacut inca, fac cate o usa odata, pentru ca nu am garaj si e frigut... dar din cate am inteles pe fata sunt de 16,5 cm.
      Attached Files

      Comment


      • #33
        PS - nu scrie nicaieri de cati ohmi sau wati sunt.

        Comment


        • #34
          Dupa codul 281444271R, costa cam 53 euro.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • #35
            Sincer, mai mult de 100 Ron n-as da pe o pereche, decat fortat de imprejurari.
            Apropos de imprejurari, n-am mai avut rabdare si am probat unul din difurile de spate, sa vad daca bate in geam, si m-am floscait instant. In geam nu-mi bate, dar magnetul este prea aproape de usa, si simt cum mi-l atrage usa. Deci trebuie sa refac inelele, de la 1 cm sa le fac de 2 cm grosime. Iar soricel, iar desene, iar munca. Sper sa apuc sa le fac in seara asta. Deci, la o adancime de montaj a difurilor de 50 mm, (JBL GTO 629), distantierul trebuie sa aiba 2 cm. Ca sa nu o pateasca si altii...

            Comment


            • #36
              Suportul de plastic în care e prinsă boxa nu se poate scoate sa-l refolosești pentru noile boxe ? Sau e corp comun?

              Comment


              • #37
                E corp comun (cred).
                Francezul zicea ceva de adâncime maxima 59mm(din fata de usa pana in geam). (parcă)
                Pentru prindere surub, saiba plata, inele mdf, tabla, saiba plata, saiba grower, piulita autoblocare, sigur nu se mai desface.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • #38
                  La Logan 1 a fost simplu: am scos difuzoarele vechi din suportul de plastic si le-am băgat pe cele noi. Singura modificare a fost la mufa de la fire.
                  La Logan 2 pare prea complicat. Cred că mă las la mâna mea la cât e de muncă.

                  Comment


                  • #39
                    Chiar daca se poate scoate (si nu cred), nu am de ce pentru ca trec si pe spate pe boxe de 16,5. E complicat la prima vedere, dar ce am facut aici in poze mi-a luat 30 min, si daca aveam inelele facute corect si papucii pentru fire imi mai lua maxim inca 10 min. Eu zic ca o sa merite.

                    Am rezolvat cu polaritatile. Am facut testul cu bateria. Se leaga o baterie de 1,5 V la fire. Daca este corect pusa, membrana se misca in exteriorul difului. faca bateria este pusa pe dos (plus la minus) membrana se misca in interior.
                    Deci plusu e pe verde.
                    Last edited by budaipmihai; 11 December 2013, 15:14. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #40
                      Am montat diful pe spate stanga, dar nu am facut poza, pentru ca am lucrat la 11 noaptea. O sa fac la usa de pe dreapta.
                      Din setarile medianavului am dat sunetul doar pe boxa noua, si diferenta este clara, dar din pacate peste volum 22 apar in continuare distorsiuni... Deci e clar ca medianavul atata poate.
                      Am mai umblat prin setari, si pentru mine cel putin setarile optime la care am ajuns sunt cele din poze, in conditiile in care am bass in portbagaj.
                      Speram sincer ca HU sa poata sustine volum maxim, dar, e clar, trebuie amplificare daca vrei sa scoti ceva ca lumea...
                      O sa pun poze si cu celelalte usi. Sper sa ajute pe cineva.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #41
                        Astazi daca tot nu am avut treaba la munca am terminat de schimbat difurile.
                        Pe fata plusul e albastru.
                        Primele 2 poze sunt usa pe spate, urmatoarele 3 sunt cu usa fata.

                        O sa revin asupra a ceea ce am zis mai devreme. Medianavul cu boxe decente se aude IMPECABIL cu volumul in blana. Ma mai gandesc daca le mai amplific sau nu.
                        Am oprit wooferul, si am mers pe inalte la -1, medii si joase la 0 pe egalizator. Cu boxele astea nu am mai simtit nevoia de el. Oameni buni, efortul merita.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #42
                          Ala este Aluband ? Montajul l-ai facut la Mihai ?

                          Comment


                          • #43
                            Nu, pentru ca nu am reusit sa ma sincronizez cu Mihai la program, asa ca am facut lucrarea singur. Cate putin in fiecare zi, la servici, cand mai aveam cate o fereastra.

                            Comment


                            • #44
                              Foarte frumoasa treaba ... eu sunt curios cum suna twiterele. Le-ai montat si pe astea?
                              sigpic
                              This is My Ride!
                              !Visit and enjoy!

                              Comment


                              • #45
                                Da, o sa fac maine poze la twitere, azi am uitat. Sunetul in masina e demential. La prima intalnire o sa vezi. Promit ca maine pin poze si cu ele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google