schimb de ulei acasa..pierd garantia?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • schimb de ulei acasa..pierd garantia?

    de curand am facut revizia de 15.000 de km si am de gand sa-i fac un nou schimb de ulei peste 7-8000 de km. Daca il fac singur, acasa pied garantia?
    o alta intrebare..am de la service, ramas cam 1.5 l de ulei dacia oil. Pot sa completez cantitatea pana la 3 l cu alt ulei (mobil de exemplu)? are ceva daca pun amestec la masina?

  • #2
    La prima intrebare i-ti raspund tot cu o intrebare: Cine te pune sa le spui ca ai schimbat singur uleiul. Nu stii nimic nu ai vazut nimic. Totul este sa nu te dai de gol.
    Amestecarea uleiului nu stiu daca are vre-un efect dar parca nu-mi suna bine in orice caz o sa aiba proprietatile uleiului mai prost cred.
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • #3
      La fel spun si eu. Uleiul poti sa-l schimbi si intre revizii, dar sa fie de calitate si clar trebuie sa fie de acelasi tip, in nici un caz amestec din mai multe tipuri.

      Comment


      • #4
        nu amesteca uleiurile!!!

        Comment


        • #5
          Nu amesteca uleiurile ca unul e semi-sintetic si unul full-sintetic si o sa aiba o reactie chimica.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            teoretic poti amesteca uleiurile,dar sa aiba aceleasi valori..10w40,5w30

            Comment


            • #7
              Dar practic mai bine nu.
              numar secundele

              Comment


              • #8
                Originally posted by adrianixx View Post
                teoretic poti amesteca uleiurile,dar sa aiba aceleasi valori..
                Si acleasi tip, e cel mai important.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #9
                  Garantia nu o pierzi doar daca faci amestecuri imprudente si termini motorul . Iar daca vrei sa'l schimbi il dai pe cel vechi "jos", si bagi noul ulei .

                  Comment


                  • #10
                    pai chiar asta inseamna un schimb de ulei, sa il scoti pe ala vechi si sa il pui pe ala nou!
                    1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                    Comment


                    • #11
                      Uleiul !!!

                      Am LOGAN-ul de 3 ani si mi-am schimbat singur uleiul si filtrul de ulei. Cu grija si atentie, bineinteles! Cumpara exact uleiul potrivit pentru motor si cantiatea necesara si o sa vezi ca e mai usor ca la Dacia aia din anii 70. Intradevar au niste preturi la revizii de te pun pe ganduri... Succes!

                      Comment


                      • #12
                        Un schimb de ulei nu-ti ia mai mult de 30 min dai scutul jos dai drumil la ulei cu o cheie din comert (de buson baie logan) 5 lei ,desfaci filtrul de ulei la fel cu cheie tot pentru logan daca nu ai reglabila 15 lei cheia de filtru ulei si dupa aia pui ce ai cumparat... nu uitati sa puneti busonul la baie inainte de a turna uleiul bafta

                        Comment


                        • #13
                          Daca esti in garantie si schimbi singur sigur pierzi garantia dar daca pui filtru exact ca cel montat de iei si daca folosesti scule bune nu decalibrate nu au cum sa se prinda

                          http://www.loganclub.ro/forum/showth...highlight=focu

                          Comment


                          • #14
                            La benzinar nu trebuie dat jos scutul ! Asa am facut si eu, apoi cand m-am uitat mai bine am constatat ca am muncit degeaba, scutul e decupat in zona busonului de la carterul motorului cheia de desfacut busonul trebuie sa fie patrat de 8.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google