Schimb Logan 1.5dci Cu Bmw 318i

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimb Logan 1.5dci Cu Bmw 318i

    buna domnilor
    as avea nevoie de un sfat.
    am un logan 1.5dci din 2008 abs plus.am cu el 93000km si ma mananca sa il schimb cu un bmw 318i din 99 - 2001. mentionez ca nu am avut deloc probleme cu el dar in ultima vreme circul foarte rar cu el si nu mai merita sa il tin.
    va rog sa imi dati niste sfaturi daca merita schimbul respectiv. va multumesc anticipat
    o zi buna si drumuri fara peripetii!

  • #2
    tie ti se pare ok sa o schimbi cu masina mai veche cu 10 ani?

    Comment


    • #3
      Si eu am o dilema asemanatoare, si cred ca cel mai bine este sa pui in balanta avantaje si dezavantaje.. apoi iei decizia care te avantajeaza..

      Comment


      • #4
        Detalii mai multe despre ambele masini,ca sa ne putem orienta.
        Cati km are bmw,dotari,etc..
        My Ride ! B - 29 - TmT

        Comment


        • #5
          Starea generala a masinii si detaliile sunt foarte importante. Ma amuz un pic... imi amintesc acum vreo 7 - 8 ani, cand existenta AC-ul devenise un criteriu important in achizitia masinilor sh, gaseai foarte multe anunturi sh de genul: "... are aer conditionat (nu functioneaza, dar poate fi reparat)"

          Comment


          • #6
            Originally posted by edee View Post
            tie ti se pare ok sa o schimbi cu masina mai veche cu 10 ani?
            pai nu stiu ce sa zic.
            dupa 10 ani loganul tot are mai putine chestii pe el fata de bmw.
            nu zic ca nu e bun. sunt ff multumit de al meu. si chiar am mare grija de el.
            acuma daca m-as uita la consum bmw 318i consuma afara undeva in jur de 6, 1 - 6,3, iar loganul 5,3/100km. nu e mare diferenta. dar e mai mare siguranta la bmw.
            poate vorbesc prostii. sincer as vrea sa incerc si eu mai multi caluti. e adevarat ca trage ff bine pina undeva in 3000 de ture dci-ul dar dupa aceea se chinuie.

            Originally posted by Andrei.TMT View Post
            Detalii mai multe despre ambele masini,ca sa ne putem orienta.
            Cati km are bmw,dotari,etc..
            eu ma gandesc daca merita si de aceea va intrebam. clar ca la valoarea loganului meu nu cred ca as gasi ceva mai nou de 2002 si cu km putini. ma gandeam la un 318i pentru ca stiu 2 posesori de bmw care le lauda . cum ca nu ar consuma mai mult de 10 in oras daca mergi frumos cu el si 6 in afara.
            iar de alea de 1.6 numa de rau am auzit si la consum si la fiabilitate.
            iar la dotari ce sa zic: macar ce are si "nacazul" meu, geamuri electrice, ac, abs, eventual esp,etc nu multe ca se strica )

            Originally posted by Andrei.TMT View Post
            Detalii mai multe despre ambele masini,ca sa ne putem orienta.
            Cati km are bmw,dotari,etc..
            loganul meu:
            1.5dci 70 cp din 03/2008 93000km.
            model preferance abs plus
            are geamuri electrice fata, full servo, ac, alarma(chiar si senzor de proximitate i-am instalat), halogene ceata.
            singura ei problema e ca acu 2 ierni mi-s cazut de pe scoala unde lucrez un morman de zapada si mi-a indoit plafonul.
            i-am vopsit partile laterale din nou pentru ca am avut o "prietena buna" care imi zgaria masina de cate ori avea ocazia si nu s-a linistit decat la politie. asta e.
            si tot atunci m-a apucat sa-mi vopsesc capota cu negru si sa-mi pun in bord lumina alb neon in loc de portocaliu.
            cam asta e loganul meu.
            Last edited by calin profu'; 12 May 2013, 20:58. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #7
              Nu stiu de unde le scot prietenii aia ai tai daca in datele oficiale un 318i consuma in oras 11l/100km... In plus, are motor de 1900 cmc de fapt, deci vei avea "surprize" la asigurare, impozit, etc si nici performantele nu sunt din cele mai grozave. Mai bine te gandesti la alta motorizare.

              BMW E46 3 Series 318i Technical Specs 1998,1999,2000,2001: 118 PS (116 hp), Petrol, Fuel consumption:7.9 l/100km (36 MPG), Dimensions: Length: 176.02 in (447.1 cm), Width: 68.46 in (173.9 cm), Height: 55.71 in (141.5 cm)

              Comment


              • #8
                Pai crezi ca ei degeaba vor sa schimbe beemer-ul cu un logan?
                Mai ales la ce basini au unii din astia cu "masini straine" in cap vis-a-vis de logan......
                O lauda pana faci schimbul si dupa aia........TEAPA!!!!
                Din punctul meu de vedere, nu as face niciodata schimbul cu o masina mai veche decat a mea, mai ales la solicitarea celuilalt. Ceva e putred la mijloc de vrea sa scape de masina.

                Comment


                • #9
                  ai ceva poze sa ne arati cu bmw-ul ? sa o vedem si noi....

                  Comment


                  • #10
                    Cel putim bmw sunt forjate la maxim,crezi ca de buna o da?sunt putine cazuri care le vand ca au nevoie de bani,eu unu nu as schimba loganul cun bmw mai vechi.

                    Comment


                    • #11
                      Totul depinde de bugetul tau. Adica de cati bani ai de intretinere. In primul rand NU te baza pe consum de 6 in afara. 6 nu ia decat daca mergi cu 60-70 TOT DRUMUL. La un mers 90-100 (deci un mers normal, nici vorba de sportiv) ia undeva spre 6.8-7.
                      dar intr-adevar eu in Bucuresti la mers noprmal scot cam 10 cu ea, dar consumul asta de 10 este consum mediu, adica merg si in weekend cand e foarte liber, noaptea dar si ziua in aglomeratie( si cu loganul scot sub cifra data de producator in oras). Cred ca intr-un oras mic sau daca ai multe drumuri scurte poate consuma lejer 12-13, masina imi lasa impresia ca consuma f mult cand e rece motorul. De fapt si mie in Bucuresti cred ca mi-ar lua 12 daca as merge DOAR ziua in aglomeratie. Sincer e posibil sa ai un soc venind de pe 1.5dci pe 318i. Deci fa un calcul cati km faci pe luna, un consum mediu realist si vezi daca chiar iti permiti cosnumul ala. Daca zici ca 1.5dci iti ia tie 5.3 afara (mi se pare destul de mult) inseamna ca mergi ceva mai tare, deci la bmw gandeste te la 7.5 la acelasi stil de mers!

                      Daca ai noroc la achizitie poti lua ceva care sa nu iti dea batai de cap majore. Dar chiar si asa trebuie sa ai niste bani pe dreapta.Ca batai de cap minore tot iti va da. Chiar si cu bani pe dreapta la bmwurile astea sunt multe piese care nu prea iti permiti sa le iei noi si vei fi obligat sa le iei din dezmembrari. Motorul chiar daca e aspirat are multi senzori si e destul de complicat deci sunt destule care sa se strice.
                      318i desi nu da pe afara de sportivitate are performante decente, 10.4s 0-100, v max 205km/h.

                      Eu nu am 318, dar am 316i. Motorul e acelasi intre 316/318, difera axa cu came si softul. Ambele sunt de 1.9 cum zicea cineva mai sus. Eu am luat 316i pt ca am gasit-o si mi-a placut cum era intretinuta. 316i are cuplul foarte jos, la 2500rpm si se misca bine pe turatii mici, dar te sfatuiesc sa iei 318i daca vrei ceva mai nervos.

                      Impozitul este 2 milioane nu e de speriat. Ca sa iti faci o idee eu in ~11 luni de cand o am i-am schimbat decat 2 amortizoare fata cu tot cu flanse. Le-am luat noi cu totul cu manopera a fost 10 mil. Poti iesi si mult mai ieftin din dezmembrari sau cu amortizoare noi firma ieftina (am luat sachs), si niste garnituri de pe la motor unde scapa ulei (vreo 200lei cu totul). In rest am avut norocul sa nu pice nimic la ea.E drept am decat vreo 10 mii km cu ea ca mai merg si cu loganul. Dar la vechimea asta vezi ca toate au puncte de rugina si sa nu te astepti la o masina impecabila. Si la mine mai am mici probleme dar nu ma deranjeaza pt ca nu este si nu cred ca mai are cum sa fie vreo masina impecabila. De asta ziceam ca trebuie sa ai mereu niste bani pregatiti sa nu ajungi dupa aia sa te uiti la ea in parcare ). Ca sunt multe care se pot strica si costa mult. Un debitmetru e 8 milioane Bosch. Daca iei din ala ieftin de 3-4 mil masina NU merge bine.

                      Ca fapt divers ai MARE grija la schimburi. Mai bine iti vinzi loganul decat sa dai la schimb cu bmw. Nu de alta dar un om serios nu prea accepta schimburi direct. Cel putin asta e conceptia mea. Personal iti recomand sa iei una adusa din afara si sa ii platesti tu taxa, sau una recent inmatriculata. Multe din germania vin in stare destul de buna si destul de intretinute pt vartsa lor.
                      Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

                      Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

                      Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.
                      Attached Files
                      Last edited by bossake; 15 May 2013, 04:07.
                      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by cosmin83 View Post
                        Cel putim bmw sunt forjate la maxim,crezi ca de buna o da?sunt putine cazuri care le vand ca au nevoie de bani,eu unu nu as schimba loganul cun bmw mai vechi.
                        Lasa ca e loganul tau mai putin forjat

                        @bosake: eu cu motor de 3.4 consum 7 la 100 km/h. Un motor de 1.9 consuma la fel? Da-l in ma-sa de pe gheata...

                        Comment


                        • #13
                          Motoarele despre care vorbim sunt de generatie veche. Motorul asta de 1.9 este scos prin 1996 (motor m43). In 2001 a fost scos.
                          Un seria5 an 2010 530i are acelasi consum ca si mine urban/extraurban, spre exemplu. Cam orice motor de generatie noua consuma neasteptat de putin. Ca fapt divers un 320d pe bmw e90 lci are consum putin mai mic decat logan 1.5dci. Vb de motorul euro5. In general cam orice euro5 te va lasa masca la consum.
                          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                          Comment


                          • #14
                            Cezar eu in primul rand nu fac cu el drifturi cum fac ei saptamanal,dar fiecare cu gusturile lui,eu unu nu as da loganul pe un bmw mai vechi,daca las da as da pe unu mai nou plus diferenta,plus ca nu prea ma incanta ca au tractiunea pe spate.

                            Comment


                            • #15
                              Ceva trebuie sa fie in neregula cu BMW-ul, nimeni nu ar face un astfel de schimb daca BMW-ul ar fi in stare buna, parerea mea. Loganul il dai mult mai greu, la cate se gasesc SH.... nu vad de ce ar da BMW bun pe Logan, sigur are ceva... Eu zic sa tii Loganul sau sa il vinzi daca poti si mai pui ceva bani sa-ti iei un BMW E46 facelift dupa 2001, daca nu tine Loganul mai ales ca nu e foarte vechi, fiind din 2008 sau orienteaza-te spre altceva. Parerea mea.

                              Originally posted by cosmin83 View Post
                              daca las da as da pe unu mai nou plus diferenta,


                              Mai nou cam din ce ani? Sa zicem 2003-2004? Pai nu iti da nimeni un BMW (din 2004-2006 sa zicem) pe Logan, plus diferenta. Fiindca Loganul il va da foarte greu si chiar daca l-ar tine pentru el sa zicem, cine are bani de un BMW mai nou nu se va orienta spre Logan, sa fim realisti totusi, e o masina low-cost.
                              Last edited by Cristian100; 26 May 2013, 23:19.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google