Schimb ulei.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimb ulei.

    In cazul in care masina e noua primul schimb de ulei, am inteles se face la 15000 km. In cazul in care doresc sa fac schimbul mai repede si mduc masina la reprezentanta de unde am cumparat-o se face si revizia atunci? sau fac pur si simplu doar schimbul de ulei? Dar daca fac schimbul intr-un alt servcie, exista posibilitatea de a pierde garantia? Multumesc

  • #2
    Da, exista aceasta posibilitate. Dacia recomanda k cel putin primul schimb sa se faca la 7500 km. Daca tu vrei sa faci acest schimb, mergi intr-un service autorizat ca sa fii sigur.

    Comment


    • #3
      Schimb ulei

      Ok. Multumesc pentru raspuns. Dar ce am intrebat mai sus, iti fac si reviza atunci chiar sau iti face doar schimbul de ulei, filtru, etc... Intreb asta pentru a stii cat va costa. Ca sincer se aduna, tinand cont ca masina e luata in rate.
      Merci inca odata!
      Originally posted by iulian_vis
      Da, exista aceasta posibilitate. Dacia recomanda k cel putin primul schimb sa se faca la 7500 km. Daca tu vrei sa faci acest schimb, mergi intr-un service autorizat ca sa fii sigur.

      Comment


      • #4
        Nu, nu iti fac toata revizia, iti schimba doar uleiul(+ filtrul de ulei). Ai grija sa specifici asta cand mergi la ei.

        Comment


        • #5
          Poti face schimbul de ulei (+filtru, ai grija sa fie de origine) de la 7500 km si la un alt service, pentru ca n-au cum sa-si dea seama cei de la Dacia ca a fost schimbat uleiul.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Corect. Asa am sa fac si eu (am 7000) la 7500-8000. M-am bagat sub ea sa vad ce tip de cheie trebuie pentru buson, sunt traditionali baietii, a ramas acelasi surub cu gaura patrata )

            Comment


            • #7
              ma apropii si eu de prima revizie si vreau sa bag un ulei mai bun, un castrol. cum sa procedez astfel incat baietii de la service sa nu ma smechereasca si sa imi ia uleiul pt ei si mie sa imi puna ceva mai slab?
              ma gandeam sa duc eu uleiul si sa incerc, pe cat posibil, sa stau langa ei in hala, dar asta e putin probabil ca voi avea permisiunea la cobalcescu, unde intentionez sa merg, sau ma mai gandeam sa risc vreo 3-4 schimburi cu ulei de la ei ca sa nu pierd garantia de 3 ani si apoi sa imi pun eu acasa ulei bun(imi fac singur schimbul de ulei).
              daca e cineva care a mai avut o astfel de experienta, va rog frumos sa imi dati si mie un raspuns.
              multumesc mult.
              Last edited by cioby; 7 December 2007, 21:38.

              Comment


              • #8
                Toti s-au ingramadit..
                Deci du-te linistit cu uleiul tau (Castrol) ca nu pierzi nici o garantie. Eu la 7500 am bagat Mobil si n-au comentat nimic, doar ca in viitor sa merg pe acelasi ulei.
                Nu te smecheresc, iti pun uleiu' tau.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by cioby
                  ma apropii si eu de prima revizie si vreau sa bag un ulei mai bun, un castrol. cum sa procedez astfel incat baietii de la service sa nu ma smechereasca si sa imi ia uleiul pt ei si mie sa imi puna ceva mai slab?
                  ma gandeam sa duc eu uleiul si sa incerc, pe cat posibil, sa stau langa ei in hala, dar asta e putin probabil ca voi avea permisiunea la cobalcescu, unde intentionez sa merg, sau ma mai gandeam sa risc vreo 3-4 schimburi cu ulei de la ei ca sa nu pierd garantia de 3 ani si apoi sa imi pun eu acasa ulei bun(imi fac singur schimbul de ulei).
                  daca e cineva care a mai avut o astfel de experienta, va rog frumos sa imi dati si mie un raspuns.
                  multumesc mult.
                  Vad ca esti din Buc. Poti merge la ADRAS (Militari) ca ei te lasa sa stai langa masina.

                  Comment


                  • #10
                    De asemenea am observat de curand ca la benzinariile OMV (de exemplu la unitatea de la Cosbuc am vazut) se poate face schimbul de ulei si de filtru.

                    Comment


                    • #11
                      Cu masina de la firma merg la fiecare 7500 km sa imi schimbe uleiul la service (Meridian Vest). La fiecare 15000 se face si revizia, care mi se pare o pierdere de vreme si de bani in acelasi timp. Eu unu' stiu exact cum merge masina si nu am nevoie de unu' care sa vina sa se uite la ea si sa-mi spuna ca e buna.
                      La a mea i-am schimbat singur uleiul la 7500. Mi-am cumparat cheie de filtru de ulei si de la busonul de la baia de ulei si in 20 min nu am avut ce face.
                      Acum cand o sa ma duc la revizia de un an o sa vb cu mecanicu' sa imi dea uleiul pe care trebuie sa-l schimb cum zic ei, si o sa mi-l schimb iar singur la 15000km. Deci platesc revizia degeaba ca sa pastrez garantia (ma aleg cu uleiul).
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • #12
                        mai stiu si eu pe cineva care schimba uleiul la masina din 5 in 5 mii km aia ziceau k uleiul e bun si nu se merita shimbat dar il schimbau nu aveau de ales pai si eu voiam la fel sa schimb din 5 in 5 miikm dar o sa schimb normal si o sai bag un superduralube 1.5 dci
                        ym! dorinu2005@yahoo.com
                        BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

                        Comment


                        • #13
                          aditivi de ulei se recomanda pt. motoare uzate de la 70.000 km. in sus, cel putin asa stiu eu.

                          Comment


                          • #14
                            Doru, schimba-l la 10 000km si nu baga nici un fel de aditiv in ulei.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • #15
                              ok ms
                              ym! dorinu2005@yahoo.com
                              BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google