Schimbare Adresa C.I.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare Adresa C.I.

    In primul rand vreau sa va salut...am si eu o mica nelamurire ...schimbandu-mi adresa de pe buletin este nevoie sa schimb si restul de acte(permis,talon etc.)?Va multumesc anticipat.
    Sa nu-ti fie frica de opozitie.Aminteste-ti ca un zmeu se inalta impotriva vantului ,nu impreuna cu el.

  • #2
    da si inca 8 caractere.

    Comment


    • #3
      Adica...???Nu inteleg la ce te referi bosss....
      Sa nu-ti fie frica de opozitie.Aminteste-ti ca un zmeu se inalta impotriva vantului ,nu impreuna cu el.

      Comment


      • #4
        Doar certificatul de inmatriculare; nu este obligatoriu sa-ti schimbi si permisul de conducere.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #5
          Hmmm...mersi boss...
          Sa nu-ti fie frica de opozitie.Aminteste-ti ca un zmeu se inalta impotriva vantului ,nu impreuna cu el.

          Comment


          • #6
            Scuze, da' nu-mi plac deloc astfel de apelative.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              Originally posted by IancuMIC View Post
              Doar certificatul de inmatriculare; nu este obligatoriu sa-ti schimbi si permisul de conducere.
              Daca detine permis de conducere, pe care, la litera 3 este specificata adresa de domiciliu, trebuie schimbat si ala.
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • #8
                la cel vechi ma refeream si eu pe cel nou nu mai scrie.

                Comment


                • #9
                  Nu este obligatoriu sa schimbi si permisul de conducere in cazul in care iti schimbi domiciliul. Acest lucru ramane la alegerea ta, diferenta este ca vei ramane in continuare in evidentele Serviciului Rutier din localitatea care a emis acel permis de conducere.
                  Last edited by IancuMIC; 21 September 2014, 10:54.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #10
                    E cam cu dus-intors.
                    Noul cod rutier a intrat in vigoare dupa schimbarea vechilor modele de permise de conducere, cu cele de tip "european", asadar, textul legii se refera indirect la noul tip de permis, in care nu este trecuta adresa de domiciuliu a detinatorului.
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • #11
                      Eu spun ca "aia" de acolo chiar stiu cum stau treburile, in astfel de situatii.
                      Am urmarit multe discutii acolo, ca sa-mi dau seama ca stiu ce vorbesc (politistii).
                      Daca ai schimbat domiciliul va trebui sa preschimbi si certificatul de inmatriculare al autoturismului
                      Art. 199 din r\oug 195\02
                      – (1) Atunci când poliţistul rutier sau poliţistul de frontieră constată că autovehiculul este condus de proprietar sau de deţinătorul mandatat şi datele privind numele, prenumele, domiciliul sau reşedinţa înscrise în certificatul de înmatriculare ori de înregistrare nu coincid cu cele din documentul de identitate, agentul constatator reţine certificatul de înmatriculare sau de înregistrare eliberând titularului dovadă înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru 15 zile.
                      (2) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare se trimite autorităţii competente care l-a eliberat, împreună cu raportul de reţinere.
                      Last edited by IancuMIC; 21 September 2014, 11:57.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #12
                        Bo$, daca ti-ai schimbat adresa de domiciliu de pe C.I., e deajuns sa schimbi doar permisu', fara talon.
                        Io am mers, pe burta ani la rand (talon + permis pe adresa veche si bolentin p-aia noua)
                        Asta pana cand mi-au atras atentia 2 militieni rutieristi (m-au oprit ptr. alta abatere) spunandu-mi (prieteneste la mom. respectiv) sa ma duc de urgenta sa schimb permisu' dupa noua adresa din C.I., altfel sunt pasibil de amenda.
                        Ceea ce am si facut.
                        Talonul a ramas in schimb pe vechea adresa si niciodata n-au avut nimic de obiectat. 9de obicei acolo se uita la numele detinatorului - sa bata cu restu' actelor, nr de inmatriculare si ITP)
                        Asadar si prin urmare , una-i in teorie, alta-i prcatica curenta

                        Singuru' inconvenient e ca daca schimbi si talonu', e ca e mai greu la instrainarea masinii, ai de umblat mai mult cu actele pe la admin financiare, pe la ambele sectoare (in cazu' meu), etc.

                        Ideea e ca pe organili statului, le intereseaza sa coincida cele 2 adrese (buletin + permis) ca nu cumva sa rateze vreun PV trimis prin posta, daca e cazu'. In rest, impozit tot platesti la inceputu' anului pe masina, la oricare din locatii.
                        Last edited by Kojak; 21 September 2014, 16:43.

                        Comment


                        • #13
                          Eu prefer o discutie pe baza OUG 195 actualizata; adica dupa "biblie". Orice discutie pe langa e pur si simplu o interpretare dupa cum îi sade cașcheta fiecarui militian.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #14
                            Nu stiu ce drac sa spun...din ce stiam treaba de acum 8-9 ani ...nu mai era obligatoriu sa bata adresele...oricum...maine am sa intreb un militian...revin maine cu raspunsul...Sa aveti o seara faina...
                            Sa nu-ti fie frica de opozitie.Aminteste-ti ca un zmeu se inalta impotriva vantului ,nu impreuna cu el.

                            Comment


                            • #15
                              Intradevar... trebuie schimbat doar talonul...la permis nu e problema...
                              Sa nu-ti fie frica de opozitie.Aminteste-ti ca un zmeu se inalta impotriva vantului ,nu impreuna cu el.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google