Schimbare arcuri şi amortizoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Foarte tare.Inca ceva ce poti face singur datorita tutorialului.Iti mai trebuie timp liber si trusa de chei.Merci.

    Comment


    • #17
      Astazi mi-a fost de foarte mare folos acest tutorial.Numai ca dupa ce am schimbat telescopul de pe dreapta cel din stanga nu il mai pot desface fiindca s-a rotunjit capul de inbus .Ce as putea face?

      Comment


      • #18
        bagi unu mai mare fortat si refaci formatu, sau bagi in torx mai mare

        atentie, surubul de sus, se desface cu masina pe roata, nu cu roata ridicata
        sigpicMy ride

        Comment


        • #19
          sau daca nu ii dai de cap , te duci la o vulcanizare si iti baga pistolul de desfacut prezoane , ii da socuri si cedeaza.
          ;)

          Comment


          • #20
            Deluxe am incercat si ce spui tu.
            Cata asta am sa fac e singura cale de al desface.
            Mutumesc pentru raspunsuri!

            Comment


            • #21
              Intrebare: Vreau sa-mi pun arcuri sport si am facut rost de amortizoare modificare, adica scurtate si intarite...am auzit ceva de repozitionarea bucsilor ?!..imi poate explica cineva care si cum se fac?!

              Comment


              • #22
                - se zlabesc suruburile de la bascula
                - se baga ceva sub disc
                - se lasa masina si se strang suruburile
                Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                Comment


                • #23
                  Sper sa ma descurc..e adevarat ca mai lasa 0,5cm??

                  Comment


                  • #24
                    Cine a masurat aia 0.5 cm? Depinde de starea bucsilor poate lasa 1 cm sau la fel de bine poate sa nu lase deloc. Teoretic ele nu mai stau "stresate". Pentru linistea ta sufleteasca pot sa le repozitionezi.
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      mersik..am observat la Cristi inainte sa monteze arcurile a masurat si ii arata 66 cm?!..la mine e 68,5 cm..cred ca daca nu imi luam si amortizoare arata ca naiba..nu am prea carat cu ea si cred ca trebuia sa umblu cu saci de nisip dupa mine sa arate a masina )..astazi imi vin amortizoarele maine arcurile si sper sa-mi fac timp sa le pun(sa ma lasa vremea)..

                      Comment


                      • #26
                        La inaltimea aia mai conteaza si motorizarea si dotarile masinii am observat ca au pus astia mai multe modele de arcuri pe masini. A mea stoc langa alta masina stoc era mai inalta cu 2-3 cm. Inclusiv cantitatea de benzina din rezervor era la fel.
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          dap ..nush ce sa zic..vad eu cand vin arcurile..am luat azi amortizoarle numai ca ma tot bate la cap unu ca imi trebuie presa pentru arcuri iar eu la Cristi nu am vazut nici o presa sa comprime arcurile, deci nu cred ca imi trebuie..

                          Comment


                          • #28
                            nu ai nevoie de presa.

                            Comment


                            • #29
                              Asa cum ti-a zis si FOF, nu trebuie nici o presa, la dacia 1300 trebuia presa. Pt spate daca ai o ranga te ajuta la remontare sa ridici roata/puntea dar nu e obligtoriu poti baga amortizorul si prin lasarea cricului (fiecare monteaza cum ii vine mai usor). La McPherson nu prea stiu nici un model de masina care sa necesite presa, dar asta e alta discutie.
                              Last edited by yrman; 25 May 2011, 16:25.
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                in 2 ore cu tot cu repozitionare nu ai ce face ...

                                inelara cotita de 21 , inelara cotita de 27 , inelara 18, fixa 18 , tubulara 18 , fixa 10 , (fixa de 17 ,fixa de 13 - pentru etrier ) ...astea sunt cheile ... bafta

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google