Schimbare bec in faruri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare bec in faruri

    Am stat cam o ora privind la faruri si tot nu mi-am dat seama cum pot schimba becurile arse, nu am loc sa umblu la faruri. Cred ca este o problema pe care cei de la Renault nu si-au pus-o. Nu este normal sa nu poti schimba un bec, ce te faci daca in zona nu ai un service, ce te faci daca te opreste politia ? Daca cineva stie cum se pot scoate farurile il rog sa-mi spuna. Cu stima

  • #2
    Nu e nevoie sa scoti farul ca sa schimbi becurile...si oricum ca sa il scoti trebuie sa dai bara jos si nu cred ca vrei asta.
    Intradevar spatiu e mic dar eu m-am descurcat asa....trebuie sa te straduiesti si o reusesti....mai greu dar nu ai ce face....

    Comment


    • #3
      eu am 1.4 preferance, nu pot sa zic ca le-am schimbat lejer dar oricum nu am avut astfel de probleme, banuiesc ca depinde de model, motorizare...oricum nu cred ca se ajunge la a scoate farul...nu?

      Comment


      • #4
        eu m`am chinuit mai mult de o ora...si nu am reusit sa il bag inapoi )
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #5
          La dCi intr-adevar e o problema cu spatiul, mai ales la farul din stanga.
          Totusi, scoate bateria si o sa reusesti.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Cum se regleaza farurile pe orizontala?Care ar fi distanta intre punctele de focalizare la faruri atunci ci stai aproape de un zid ,sa zicem?

            Comment


            • #7
              Daca farurile nu au avut de suferit din punct de vedere mecanic (socuri, lovituri, spart etc) si doar ai inlocuit un bec ars si ai pus altul de acceasi calitate, poate ramane asa.
              Computer, did we bring batteries?... Computer?...

              Comment


              • #8
                Intr-adevar, locul e ingust,dar daca te chinui putin reusesti.Eu cel putin am mana mica si mi-a fost cat de cat mai usor, dar pozitia mainii nu e tocmai lejera.
                MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

                Comment


                • #9
                  Am vrut sa schimb becul la pozitia pe stg. Si m-am lasat pagubas...Se lasa cu demontat bateria..
                  stie cineva daca trebuie neaparat deconectata?Sau merge doar data la o parte?Si daca e deconectata are vreo influenta?
                  multumesc!

                  Comment


                  • #10
                    Nu trebuie sa demontezi bateria .Trebuie o mana finasi gingasa ca sa incapa pana la bec.Prinzi de dulie si rasucesti dupa care tragi afara becul.Simplu si putina chinuiala.
                    Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cmb View Post
                      Am vrut sa schimb becul la pozitia pe stg. Si m-am lasat pagubas...Se lasa cu demontat bateria..
                      stie cineva daca trebuie neaparat deconectata?Sau merge doar data la o parte?Si daca e deconectata are vreo influenta?
                      multumesc!

                      O modalitate de a schimba becul de pozitie stanga fata este pe la aparatoarea noroi fata. Se desfac d 2 suruburi cu Torx de 20, de la aparatoare inspre fata, si introduci mana printre aparatoare si bara. Asa am facut eu si a mers. SPOR LA TREABA.

                      Comment


                      • #12
                        Aveti idee unde gasesc nebunia aia de bec de pozitie. Am luat juma de magazinele de piese auto si toate benzinariile din constanta la rand....Si nu am gasit. Multumesc
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Este un simplu bec W5W. Nu are filet, se monteaza prin infigere. Este identic cu cel din plafoniera/portbagaj/torpedou/suport numar). Suportul de plastic (cu mufa) nu trebuie sa-l schimbi. Incearca la hypermarket-uri, la raioanele de bricolaj. Au sigur acolo.
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • #14
                            Ms Danielliviu ..... Stiu cum arata ca l-am scos da nu gaseam becul sa il cumpar, probabil cand ma duceam sa cer.... Nu ma faceam eu inteles sau erai aia dobitoci.....Intrebam de "bec pozitie logan"..... Acum ceva vreme celalalt bec l-am schimbat cand am fost la revizie......A fost socul meu cel mai mare de cand am golanu....2 ron becul , 12 ron manopera ......
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              @yrman - daca nu-l gasesti separat, vezi ca prin supermarket-uri au aparut seturi cu cate unul din fiecare+sigurante la aprox 40 lei. Au 1buc H4 (far), 1buc P21W (sau PY21W) pentru semnalizare, 1buc P5/21W (pozitie si frana), 1buc P5W si 1buc W5W + 3 sigurante diferite (10A; 15A si 25A parca), toate intr-o cutie transparenta. De asemenea sunt si alte "pachete" codate pe becul de far. Pentru cazuri de urgenta mi-am luat un set sa-l am in masina cand plec la drum.
                              sigpic
                              Ambition 1.5 dc

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google