Schimbare bec in faruri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cel mai sigur gasesti bec W5W la dealer sau in Carrefour/Bricostore/Praktiker/Metro/Selgros.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #17
      Cel mai bine pune niste leduri de la zextar si o sa fii super multumit de calitate si durata de viata inclusiv consum .
      Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

      Comment


      • #18
        Am si eu o intrebare, stiie undeva unde gasesc becuri pentru far in bucuresti(mi s-a ars faza scurta) si daca da ce recomandari aveti(firma- durata de viata-consum)???????

        Comment


        • #19
          Io m-am chinuit cam o ora sa-l schimb si dupa ce am reusit am constatat ca batea in sus...Mai bine de duci intr-un service dacia ii dai unui ggel 5 lei si ti-l pune exact.

          Comment


          • #20
            Stiati ca farurile bat incrucisat? Eu acum am aflat. Am observat asta in ceata. Se vedeau razele luminii cum se incrucisau.
            sigpic

            Comment


            • #21
              @bogdan 1984, toate sunt reglate sa aiba convergenta.
              La mine se intersectau pe directia scaunului din dreapta la aproximativ 15 m de masina, acum le-am reglat sa se intersecteze pe axul masinii la 20-25 de m.
              @ decryl Reglajul convergentei il faci cu surubelnita lata (2004-2006) sau inbus de 6 (torx 45, in functie de ce ai la indemana) la cele fabricate dupa 2006.
              In bara de deasupra farurilor ai orificiile prin care vezi capatul surubului de reglaj al convergentei.
              sigpic
              Ambition 1.5 dc

              Comment


              • #22
                La mine din fabrica se intersecteaza, pe asfalt, exact pe mijlocul masinii.
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Doar t-i se pare. Si eu am crezut la fel. E o iluzie optica.
                  faza scurta aproape ca se "uneste" dar dupa 50 m. Dar lunga nu.

                  Comment


                  • #24
                    Nu, nu mi se pare deloc. In mijloc este o pata de lumina mai puternica, mai alba, rezulta ca acolo se intersecteaza,nu?
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      H4 Tungsram Megalight

                      Are cineva becuri deastea? Merita diferenta de pret?

                      Comment


                      • #26
                        Se schimba greu becurile,mai ales alea de la pozitie,daca ai si mana mare ca a mea...E cam nasol.Dar intr-un final reusesti,zgariat tot pe maini
                        Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

                        Comment


                        • #27
                          Sa ziceti merci ca la logan e loc berechet pt schimbat becul de far .Posesorii de megane au probleme.
                          vedeti aici
                          Series 14, Episode 2: Renault Megane LightbulbsTim Shaw tackles Renault in one of the most scandalous rip-offs in motoring - being charged over £100 to chang...

                          Captain of the black pearl

                          Comment


                          • #28
                            Eu am inlocuit becurile H4 cu unele philips blue vision.De nerabdare sa le vad,m-am apucat sa le montez la 10 seara.Am inceput si cu becul din stanga de langa baterie.M-am chinuit aprox 1h sa-l scot si n-am reusit.Apoi am dat jos bateria,am reusit si le-am schimbat pe amandoua in 30min max.

                            Comment


                            • #29
                              Deci e foarte dificil,si prost gandit mecanismul asta.Pentru cei care vor sa le schimbe,ca vad ca nimeni nu a zis exact cum se procedeaza,iar eu m-am chinuit rau de tot si nu-mi dadeam seama cum au gandit astia sistemul asta.
                              1.Scoateti capacul din plastic
                              2.Scoateti mufa aia.
                              3.Scoateti cauciucul ala.
                              4.Apasati intr-o parte pe protectia aia de sarma,nu trageti de bec ca nu iese.Si se aude ca un mic clac,si dupa iese foarte usor becul.
                              5.Cand il montati la loc,sarma aia nu se pune deasupra la cuiul ala,ci intr-o parte,are un spatiu mic in care cade asta.M-am chinuit o groaza sa trag de sarma in sus sa o pun peste cui.Am crezut ca asa se face,dar se pune in lateral.Si restul se pune la loc.Primul bec mi-a luat o ora jumate.Al 2-lea,5 minute.
                              Last edited by Pacco; 14 December 2008, 16:54.
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Pacco, fata de alte masini, mi se pare foarte usor de schimbat becul (uita-te la un Focus sau la un Peugeot...) - asta daca nu faem comparatie cu Dacia 1300 care n-avea nimic acolo.
                                Prima data un pic am stat s-o ''gandesc'' apoi no problem.
                                Cauciucu ala si plasticu ala (capacu) mi se par super ok, adica chiar e protejat bine farul.
                                Prima data m-am ajutat de o oglinfa de machiaj, chiar recomand asta, ca sa vedeti clar in ce parte tre sa trageti de siguranta (si cand vedeti, trageti bine pt ca e destul de tare).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google