schimbare becuri pozitie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    rotesti un pic si scoti soclul cu bec afara

    Comment


    • #17
      Salut! Pot sa imi pun leduri in loc de becurile normale de pozitie fara nicio modificare?

      Comment


      • #18
        Da, poti sa pui, fara nici o modificare
        sigpic

        Comment


        • #19
          Salut. Baieti la becurile H4 cand se monteaza pe masina, acestea trebuie puse intr-o ordine? adica pe stanga unul dintre cele doua, care bate mai tare? sau ambele bat la fel?
          La mine pe cele vechi scrie E13, si E1, iar actualele h4 blue vision osram ambele sunt E1.
          Pe stanga din apropiere, lumina ce bate in perete pe faza scurta e mai groasa iar pe dreapta o liniuta ...
          Deci, trbeuie asezate intr-un fel? au o ordine? sau nu conteaza?

          Comment


          • #20
            Poti sa le pui cum vrei. Sunt identice doar ca farurile sunt reglate altfel.
            MY CLA

            Comment


            • #21
              Bine, dar de ce cand am in fata un zid spre exemplu, masina e parcata cu fata la o distanta de 40cm de zid, becul pe stanga pe faza scurta da o lumina pe perete sub forma unui patratel si celalalt de pe dreapta sub forma unei linii?
              O sa fac o poza si atasez diseara.
              Ele sunt blue vision, dar vad ca lumina tot galbena e, un pic mai deschisa decat cea normala...

              Comment


              • #22
                Asa vin reglate farurile din fabrica. Unu bate mai sus iar altul mai jos...
                MY CLA

                Comment


                • #23
                  Farurile sunt gandite sa te ajute in trafic dar nici sa nu ii deranjeze pe ceilalti participanti la trafic. Farul din stanga trebuie sa duca luma cat mai drept in fata ta pentru a nu bate pe sensul celalalt, cel din dreapta imprastie lumina si in lateral pentru ca de acolo nu vin masini si mereu poate fi cineva pe acostament si a il vedea, deci e normal trebuie sa le reglezi farurile pana obtii ceva in genul _/. Cauta pe google si vei vedea exact cum trebuie sa arate, daca vrei o reglare profesioanla mergi la un service si se rezolva.

                  Sper din tot sufletul meu ca nu ai cumparat philips blue vision pentru ca sunt o caruta de bani si mare jmecherie nu fac. Au o tenta de alb pur si lumineaza putin ami bine soseaua, in rest daca mergi si ziua cu farurile aprinse sa te gandesti ca in 4000-5000 km sa se arda.

                  Un bec cu halogen nu va putea egala niciodata puterea unui bec pe xenon asa ca daca vrei sa se vada in far albastru cumperi un set de lupe care au 6000K si vei avea acel albastru dorit.

                  Exista alte becuri mult mai ieftine si mult mai bune pentru a iti mari siguranta pe timp de noapte.

                  Comment


                  • #24
                    la faruri treaat storm a reusit cineva fara sa dea bara si farul jos ca eu nu )

                    Comment


                    • #25
                      exemplu osram cool blue, juma de pret...
                      MY CLA

                      Comment


                      • #26
                        Deci, am luat si am montat osram blue vision 4200k. Lumina e mai alba decat cea normala. Dar nu e acel alb, ca la led, cum credeam eu. In fine. Acum ma intereseaza sa fie reglate cum trebuie si sa nu afectez pe nimeni in trafic si sa vad si eu cum trebuie, deoarece le-am luat pentru a avea o lumina mai buna.
                        Poze cu ceea ce zic eu:
                        poza 1271 e cel din stanga si cea 1272 e din dreapta. in dreapta se vede clar ca becul ar bate mai tare, de aceea s-a creat acea lumina pe perete in forma de linie. Dar astept sa vad ce ziceti voi, si daca sunt bine puse sau nu.
                        Din masina e setat din acel buton rotativ undeva mai sus de mijloc.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          Eu de fapt le-am inlocuit pe cele vechi, osram, stock, cu 2 osram blue vision neumbland nicaieri decat, la demontarea propriu-zisa. Asta nu inseamna ca am dereglat ceva, si ar trebui sa se vada la fel, nu?

                          Comment


                          • #28
                            Daca ai schimbat doar becurile si nu ai umblat la reglaje.. atunci nu s-a dereglat nimic.

                            Comment


                            • #29
                              Si-n legatura cu pozele, sa schimb becul de pe dreapta cu cel de pe stanga, sau sa le las asa?

                              Comment


                              • #30
                                Facand si astazi o poza, am ajuns la conculzia, sa inversez becurile, cel de pe dreapta cu cel de pe stanga. Dupa cum se vede si-n poza, cel de pe dreapta ar bate le lungime mai mult si cel de pe stanga cat mai in lateral.
                                E corecT?
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google