Schimbare Culoare BORD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • -altfel vezi pe negativ chiar si cu acea culoare aleasa de tine
    -pui rgb-uri?

    Comment


    • nu cred ca stiu ce reprezinta "rgb". sorry dar nu pot sa raspund la intrebarea ta

      Comment


      • un led rgb are 3 catozi cu 3 culori disctincte rosu,verde,albastru toate intr-o singura capsula
        aprinderea lui este facuta cu un controler special
        gasesti mai multe pe google
        poate ti-am starnit interesul un pic

        Comment


        • cel mai tare bord de logan .. cred http://www.youtube.com/watch?v=N8Flb...el_video_title

          http://www.youtube.com/watch?v=Obx3s...el_video_title chiar frumos
          Last edited by motorulro; 11 July 2011, 05:35. Reason: Automerged Doublepost
          Vand toba sport/subwoofer+statie/senzori de parcare si altele
          http://www.loganclub.ro/forum/showpo...56&postcount=1

          Comment


          • vreau sa stiu si eu ,poze daca aveti cum pot ilumina acele separat,de unde trag lumina,si sum pot face sa ilumineza turometrul ,mi-am schimbat la minemi-am pus ledurialbastre si nu se vede deloc zona rosie

            Originally posted by cosmindan View Post
            Cam asa a iesit bordul meu.

            Are 2 leduri rosii doar pentru ace si 1 pentru zona rosie de turatii.
            cum ai prelungit sau cum ai pus ledurile rosii pentru ace? le-ai folosit pe cele 3 care sunt pe placa? necesitasi alte inlocuir???
            Last edited by bodyn; 1 August 2011, 22:05. Reason: Automerged Doublepost
            sigpic
            astra h 1,7 cdTI

            Comment


            • Ma chinui de 3 ore sa gasesc o modalitate simpla si rapida de iluminare a acelor,am tot citit forumul de 2 ori dar nu gasesc greseala mea.

              1.Am ales sa alimetez separat acel led SMD pe care am sa il folosesc la ace,din cate am citit pe forum trebuie sa trag fire de la pin 7 si pin 10 si 11(un fir la ambele pinuri? sau la 1 pin la alegere?)Poza 1A.
              2.Ce rezistenta se monteaza este deajuns una de 390 omni?
              3.Eu vreau sa realizez circuitul din poza 2A,placa mea fiind 1B (am desenat schema pe ea)

              A mai realizat cineva asa ceva?Ma poate ajuta si pe mine cu informatii si detaliii?
              Astept un raspuns urgent sau o alta metoda de lucru,realizare a iluminarii acelor.
              Attached Files
              sigpic
              astra h 1,7 cdTI

              Comment


              • In primul rand se trage fir de la pinul 11 (+12V pozitie) pentru ca acul sa fie luminat atunci cand pui pozitia. Daca iei de la pinul 10 o sa fie luminat tot timpul cat ai contactul pus.
                Pinul 7 este masa.
                Rezistenta nu se pune asa cum ai desenat tu, deoarece ar insema sa ai 2 leduri absolut identice, ceea ce e aproape imposibil. Rezistenta pui pentru fiecare led, separat.
                390 ohmi e prea putin, pune 680 - 820 ohmi pentru fiecare led. Daca le vrei rosii, alege valoarea mai mare, daca sunt albe sau albastre - valoarea mai mica.
                GL-22-TOF

                Comment


                • Originally posted by danielliviu View Post
                  In primul rand se trage fir de la pinul 11 (+12V pozitie) pentru ca acul sa fie luminat atunci cand pui pozitia. Daca iei de la pinul 10 o sa fie luminat tot timpul cat ai contactul pus.
                  Pinul 7 este masa.
                  Rezistenta nu se pune asa cum ai desenat tu, deoarece ar insema sa ai 2 leduri absolut identice, ceea ce e aproape imposibil. Rezistenta pui pentru fiecare led, separat.
                  390 ohmi e prea putin, pune 680 - 820 ohmi pentru fiecare led. Daca le vrei rosii, alege valoarea mai mare, daca sunt albe sau albastre - valoarea mai mica.
                  Am inteles,maine trag fire asa cum mi-ai spus,rezistenta o pun pe pozitiv? Daca e mica se arde ledul nu? Poate reusesc maine sa fac asta si revin daca am reusit cu detalii. Mai trebuie safiu atent la ceva?
                  sigpic
                  astra h 1,7 cdTI

                  Comment


                  • rezistenta se pune pe + la tine pe firul care l.ai tras de la 10 sau 11
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by nicu_rcn View Post
                      rezistenta se pune pe + la tine pe firul care l.ai tras de la 10 sau 11
                      am inteles merci,maine trag fire si impart pentru 2 leduri,si pun pe pozitiv rezistenta pentru fiecare led,am ales rosu,pun maitarziu o schema sau daka poate sa faca cineva.Sper sa ma descurc.
                      sigpic
                      astra h 1,7 cdTI

                      Comment


                      • Originally posted by bodyn View Post
                        am inteles merci,maine trag fire si impart pentru 2 leduri,si pun pe pozitiv rezistenta pentru fiecare led,am ales rosu,pun maitarziu o schema sau daka poate sa faca cineva.Sper sa ma descurc.
                        Schema aceasta de montaj este ok?
                        Attached Files
                        sigpic
                        astra h 1,7 cdTI

                        Comment


                        • Da, e bine.
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • Originally posted by danielliviu View Post
                            Da, e bine.
                            am reusit sa le schimb exact ca in schema,la izolarea acelor am pus furtun pe care am lipit folie de aluminiu sa reflecte lumina.furtun cu diametrul gaurii de la ace,aveam prin casa dar nu este scump 15 lei/m .in rest nu au fost probleme.
                            Last edited by bodyn; 9 August 2011, 22:41.
                            sigpic
                            astra h 1,7 cdTI

                            Comment


                            • Asta a iesit la mine. Desi am display-ul pe negativ si leduri albe, ziua se vede foarte bine si atunci cand am farurile aprinse.
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google