Schimbare Curea Accesorii !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare Curea Accesorii !!!

    Vreau si eu sa imi schimb cureaua de la accesorii si nu prea stiu cum . Am 105.000 km si nu am schimbat-o daca se rupe ce se poate intampla ? Mentionez ca am un logan 1.6 MPI Ambition 2007
    Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

  • #2
    pai daca se rupe se intampla cam asa -nu mai incarca bateria pt ca nu se mai invarte alternatorul nu mai functioneaza servodirectia si nici compesorul de A.C.

    Comment


    • #3
      deci nu pica multe daca nu schimbi cureaua...
      dar de ce sa te incurci pentru 30-50 lei?
      sigpic

      Comment


      • #4
        imi place sa umblu eu la masina ...
        Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

        Comment


        • #5
          ma refeream la pretul curelei dar rola intindere curea accesorii nu o schimbi?
          sigpic

          Comment


          • #6
            cureaua am cumparat-o ...dar nu stiu sa o schimb ...intinzatorul l-am schimbat la 80.000km cand am facut si distriutia!
            Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

            Comment


            • #7
              Eu am schimbato la un dci,cred ca e dif intre ele,dar daca te pot ajuta cu ceva da-mi un pm
              Last edited by uratzelul; 27 April 2010, 22:14.

              Comment


              • #8
                Referitor la acest subiect, ce se poate intampla grav daca sa zicem ca am ghinionul sa se rupa in mers cureau de accesorii? Am patit la vechea dacie si a crescut temp. la apa f tare, fiind vara, pana a aruncat-o din borcanel.
                Aici la logan am citit ca bateria ar ramane neancarcata, deci nici o problema mare, dar servodirectia? se poate bloca din mers, sau strica pompa de servo?

                Comment


                • #9
                  Pai cand ai schimbat distributia nu ti-a schimbat si cureaua de accesorii ?
                  Eu cand am schimbat distributia la 60.000 km mi-a schimbat tot (inclusiv acea curea cu intinzator cu tot) . Acum am 103.000 km si schimb distributia la 120.000 km cu tot ce include : curele, intinzator,etc......

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by lord_wader View Post
                    Referitor la acest subiect, ce se poate intampla grav daca sa zicem ca am ghinionul sa se rupa in mers cureau de accesorii? Am patit la vechea dacie si a crescut temp. la apa f tare, fiind vara, pana a aruncat-o din borcanel.
                    Aici la logan am citit ca bateria ar ramane neancarcata, deci nici o problema mare, dar servodirectia? se poate bloca din mers, sau strica pompa de servo?
                    la logan nu creste temp. la apa din cauza ca pompa de apa este antrenata de cureaua de distributie,dar ramane fara incarcare si fara servo.dupa cate stiu eu nu se blocheaza si nici nu se strica pompa servo ci are un senzor care intrerupe curentul de la servo daca nu ai incarcare,ca pompa servo comsuma destul de mult curent

                    Comment


                    • #11
                      salut! de unde se slabeste cureaua k sa o schimb cu role cu tot?
                      NU APASA ACCELERATIA MAI MULT DECAT POATE DUCE INGERUL TAU

                      Comment


                      • #12
                        Am avut probleme la alternator ...Si ca sa-l scot am demontat cureaua de accesorii .Nu e greu... Trebuie sa demontezi roata din dreapta apoi comprimi arcul de la intinzator cu o cheie de 17-19 si scoti cureaua.... Sa te uiti bine cum e bagata pe dupa toate rolele ca sa o pui tot asa la loc...Spor la treaba...

                        Comment


                        • #13
                          am si eu o intrebare! trebuie sa schimb cureaua accesorii la un 1.4 cu ac. nu prea am incredere in mecanici, si voiam sa stiu daca e mare filozofie. adica trebuie masurata intinderea ca la distributie? sau pur si simplu cureaua o sa fie ca si intinsa in momentul in care e pusa?
                          fara

                          Comment


                          • #14
                            Are intinzator cu arc,deci nu trebuie sa-ti faci griji de intindere,ca face el toata treaba.Ai nevoie de o cheie combinata de 13,ceva indeminare si grija multa(te poti alege cu rani nasoale daca iti scapa cheia de pe intinzator.Atentie la pozitionarea curelei.Trebuie pusa pe exterior la toate fuliile(servo,alternator,compresor) si verifica si fulia de pe alternator.Daca vi la intilnirea Logan Club Sibiu,miine la ora 17 in spate la Cabana Valea Aurie,o sa-ti rezolv eu problema(moca) si data viitoare faci singur.Daca nu ai curea...am eu .
                            Last edited by huffy; 11 June 2011, 01:18.
                            Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

                            Comment


                            • #15
                              Cureaua de accesorii trebuie intinsa dupa specificatii, nu dupa ureche.
                              Intinzatorul tine cureaua tensionata la valoarea la care a fost intinsa.

                              Ca si idee, se intinde la valoare mai mare decat cureaua de distributie.

                              Nu va prostiti pentru o manopera de 20-30 lei.
                              Multi vin in service dupa juma de an ca le fluiera cureaua de alternator...

                              PS: daca e asa cum spuneti voi ca intinzatorul face tot, inseamna ca si la distrubutie o putem pune dupa urechea muzicala (cum fac multi mesteri).
                              Fals total.
                              Ce putem face acasa facem ( un ulei, un filtru, placute, bujii etc) dar daca nu avem toate sculele/aparatura necesara, chiar n-are rost sa ne zgarcim la cativa zeci de lei.
                              Sunt convins ca multi ne pricepem, dar dupa ureche nu merge chiar tot facut.
                              Last edited by Octavian; 11 June 2011, 09:56.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google