Schimbare Motor Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare Motor Logan

    Salutare. Am un Logan PH1 2008 Euro 4, 1.5 DCi de 50 KW.
    Motorul are deja 218.000 KM, mici probleme la injectie, dar foarte minore, motorul este foarte bun, nu papa gram de ulei, trage binisor, dar nu sunt multumit de el.
    Ma gandeam sa-i schimb motorul, as opta pentru unul de renault 1.5 DCi de 105 CP sau 1.9 DCi.
    Mi-ati putea spune daca se potriveste motorul de 1.9 DCi, si daca da, este greu de facut aceasta treaba?
    Sunt foarte hotarat sa fac acest pas.
    My ride IS 96 YCA - http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...19#post1661119

  • #2
    Crezi ca se merita ?
    Mai bine cumpara un renault megan si ai rezolvat problema .
    Acelas motor il am si eu si sunt foarte multumit de el ,consum ,intretinere ,demaraj .....,problema loganului este alta tinuta la drum ,franele ,stabilitatea ,tu de ce vrei motor mai puternic sa te rastorni cu masina ???

    Comment


    • #3
      Sunt destui colegi ce au pe mașini de la 1.4 pana la 2.0. Cauta informații ca găsești
      My Ride ! B - 29 - TmT

      Comment


      • #4
        Originally posted by valentin2005 View Post
        Crezi ca se merita ?
        Mai bine cumpara un renault megan si ai rezolvat problema .
        Acelas motor il am si eu si sunt foarte multumit de el ,consum ,intretinere ,demaraj .....,problema loganului este alta tinuta la drum ,franele ,stabilitatea ,tu de ce vrei motor mai puternic sa te rastorni cu masina ???
        Da, vreau sa ma dau de-a latul cu ea, probleme?
        E banu meu, masina mea, fac ce vreau din ea. Cand vreau sa fac o depasire sa nu mai trebuiasca sa ma rog la Doamne Doamne sa ma treaca si peste hopul asta.
        Ori tragem, ori nu mai tragem, logic, nu?
        Iar masina este cu discuri ventilate fata+spate, marca BREMBO, coborata, nu-i chiar panarama .

        @Andrei.MT - am gasit doar la benzina, la diesel nu am gasit nici un topic .
        My ride IS 96 YCA - http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...19#post1661119

        Comment


        • #5
          Da, vreau sa ma dau de-a latul cu ea, probleme?
          E banu meu, masina mea, fac ce vreau din ea.
          Da' de ce esti asa acid, tinere? Ai cerut niste pareri, le ai; invata sa te comporti civilizat si sa-i respecti pe cei carora le ceri ajutorul.
          ...
          Cand ti-ai cumparat masina, probabil erai prea mic , incat sa stii ce si cum e cu acel motor.
          Banii tai, masina ta? Discutabil.

          Originally posted by YuccA View Post
          Toate la timpul lor, momentan nu detin suma necesara de bani.
          Last edited by IancuMIC; 7 May 2015, 08:11.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #6
            Pai sa vedem: alt ambreiaj, cutie viteze, alt soft, omologare RAR. Eventual modificare evacuare.
            Toate astea costa, pentru o masina care valoreaza putin.
            Last edited by mr.K; 7 May 2015, 08:31.

            Comment


            • #7
              Imi place mult masina asta, probabil fiind prima masina A mea proprie si personală.
              Vreau sa fac acest proiect deoarece sa schimb sistemul de injectie e cam la acelasi pret cu ce vreau eu sa-i pun.
              Motorul il am, doar ca trebuie sa-l schimb.
              My ride IS 96 YCA - http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...19#post1661119

              Comment


              • #8
                Pai ce motor ai?
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • #9
                  Pe masina 1.5 dci 50kw 218.000 km.
                  Si am un motor de 1.9 dci de 130cp de megane scenic 2007, 89.89.000 km Germania.
                  la rar lucreaza tata, mai trebuie doar schimbat
                  My ride IS 96 YCA - http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...19#post1661119

                  Comment


                  • #10
                    Dacă lucrează tatăl tău e una, dar în mod normal nu te omologhează nimeni ever ever, nici el nu prea cred eu că poate. Loganul e o maşină foarte bună aşa cum e. De mers cu ea, sau eventual de muncit. În rest, de banii ăia îţi iei altceva de care te vei îndrăgosti pe loc şi uiţi de logan instant.
                    http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                    Comment


                    • #11
                      Ciudat sa spui ca loganul 1,5 48 kw nu te ajuta in depasiri,eu am unul identic ca putere si nu am nicio problema cu el cand bag piciorul in ea pt a depasi,mai degrama curata=i EGR-ul,eu simptomele astea le aveam cand EGR din ditamai dreptunghiul de gaura ce il avea mai ramasese o gaura cat moneda de 50 bani,dupa spalare in decarburol,merge giugiuc ca-n tinerete
                      Ca idee motorul 1,9 a cam acelasi,problema este ca trebuie sa-i iei si calculatorul,prinderile sunt altfel,atat la cutie cat si pe suportii motor
                      Si eu mi-as fi dorit ca motorul ce-l pusese pe solenza ,cel de 1,9 ar fi fost mai indicat pe un logan,dar...
                      sigpic
                      Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                      pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google