Schimbare pompa apa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Azi m-am lamurit pt totdeauna cu folclorul mecanicilor. Am schimbat pompa de apa dupa 120.000 km si era ca noua, si a mai avut tupeul mecanicul cu pompa in mana sa imi spuna povesti vanatoresti, ok e bine sa previi, dar nici sa ii imbogatin pe x si y ca na asa zice manualul , care manual sunt sigur ca a fost facut fara nici un interes, au zis hai sa fie pace in lume si sa ne ajutam intre noi oamenii...

    Comment


    • #62
      Manualul zice despre inlocuirea pompei de apa la fel cum zice despre...planetare, adica nimic, dar s-a creat psihoza asta ca odata cu inlocuirea distributiei sa schimbi si pompa; evident primul schimb.
      Personal n-am inlocuit-o, odata cu primul schimb al distributiei; in mod sigur o voi face la al 2-lea, daca lucrurile merg bine, asa cum sper, pana atunci.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #63
        da, eu personal ii dau o viata de 180.000 km, bine admit ca conteaza si stilul de condus, dar asa mediu cam pe acolo. mecanicii zic ca nu iti dau garantie pe lucrare daca nu schimbi si pompa, dar cred ca unii ar face si magarii ca sa iti puste distributia si apoi sa iti zica "ti-am spus eu " . nu zic ca toti sunt asa dar am avut nenorocul sa intre destui in mine in 7 ani si am vazut cum e prin service-uri auto....

        Comment


        • #64
          da, eu personal ii dau o viata de 180.000 km,
          Eu n-as fi asa optimist, dar admit ca pompa de prima echipare, poate duce in jur de 100-120.000 km.
          mecanicii zic ca nu iti dau garantie pe lucrare daca nu schimbi si pompa,
          Mie, cei din reprezentanta Dacia, nu mi-au conditionat acest lucru; daca aveam in jurul a 100 k, ceream eu inlocuirea.
          Garantie trebuie sa-ti acorde pentru piesele de origine cumparate de la ei si manopera; pompa e pe riscul utilizatorului. Oricum 6 luni, garantie la distributie e un mare fîs.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #65
            LA 160 MII inca nu am inlocuit-o avand in vedere ca nu pierde, nu produce zgomote si antigelul a fost intotdeauna o.k. nici sa schimbi de dragul de a schimba sau pentru ca asa spun unii.

            Comment


            • #66
              E adevarat ca apar si oameni care i se plang ca abia cu cateva mii de km in urma au schimbat distributia si acum le curge pompa. Alta curea distributie, alta manopera.

              Nu exista riscuri zero, la orice nr. de km ar avea pompa.

              Comment


              • #67
                Cati din astia ai la 1000 de distributii schimbate REspectand manualul de reparatie (adica tensiunea curelei)? Eu zic ca putini.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • #68
                  Unul e de ajuns, daca ala esti chiar tu insuti.
                  Eu nu inteleg cum recomanda in 2005 Renault schimbarea pompei de apa la 90k si a distributiei la 60k, cand schimbarea pompei implica si curea de distributie noua plus manopera. Deci cum trebuia sa procedez, sa schimb la 60k distributia si pe la 90k, conform carnetului de intretinere, sa dau cureaua jos, sa schimb pompa si sa pun alta curea?
                  Last edited by mr.K; 26 November 2013, 16:24.

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by IancuMIC View Post
                    Manualul zice despre inlocuirea pompei de apa la fel cum zice despre...planetare, adica nimic,
                    Daca pompa se apa se asimileaza cu lichidul de racire atunci, da se poate inlocui la 90.000km
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #70
                      ON, pompa de apa mi-a cazut la o masina logan 1,6 8v pe benzina sub 8 ani , si la 8 ani cand am fost sa schimb distributia avea 29500km
                      sa-mi explice si mie userii de pe aici cum e cu 2 ... n schimburi, la mine a cedat sub primii 1-2 ani, dar n-am schimbat-o si a mers pana in ACEST AN !
                      nici un semn de scadere apa din vasul de expansiune, doar petele celebre pe capace si atat
                      am schimbat-o la fix, ca doar aveam piesele cumparate de 6 luni, dar am zis hai sa continui testul de stres cat mai tine
                      am schimbat pana cand am simtit eu ca incepe sa se auda rulmentul ceva
                      daca eram dupa alt user de pe aici , mergeam in garantie si cu celebrul simering de la distributie si schimbam si pompa de apa
                      dar uite ca 8 ani a reusit sa reziste, eu ma declar multumit de primele piese de fabrica puse
                      daca tine si skf-ul si simeringul + garnitura de baie VR atata timp, ca am schimbat si celebrul pinion sinterom cu certuri la aia de la SERVICE DEALER dacia, cu unul renault original achizitionat de mine de pe forum de aici
                      ma declar arhi multumit
                      Last edited by Leo0608; 26 November 2013, 21:03.
                      ​​​​​​

                      Comment


                      • #71
                        Eu am cu loganul meu 185000km si am schimbat asa> la 86000 curea distributie si accesorii, la 144000 rola distributie, curea distributie si curea accesorii, dar la 206000 km cred ca o sa schimb si pompa de apa si rolele la accesorii pt. ca e suficient pentru mine.

                        Comment


                        • #72
                          Daca completez aproximativ un litru de antigel la 30 000 Km pe care ii fac in aproximativ 6 ani inseamna ca sistemul pierde lichid (pe la pompa, radiator sau prin alt loc) sau este vorba de un consum "normal"?

                          Comment


                          • #73
                            Salut ! Urmeaza sa-mi schimb distributia + pompa de apa. Am gasit pe net una la ~100 de lei. Firma e Topran Germania. Ce parere aveti de ea? O fi buna ?

                            Comment


                            • #74
                              Sunt atatea si atatea pompe, branduri decente, de ce sa cumperi ceva ce n-a mai folosit nimeni?

                              Comment


                              • #75
                                nu, cumpara Hepu, Valeo,

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google