Schimbare pompa apa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Posibile scurgeri pe la pompa de apa

    Stimati colegi,

    Dupa o verificare vizuala in compartimentul motor, mi-a atras atentia unul din suruburile de prindere a capacului superior de protectie a distributiei, din aluminiu, mai exact niste posible infiltratii de antigel, dupa banuiala mea, ptr. ca de rugina nu cred ca poate fi vorba doar la un singur surub din toate.
    Probabil pompa de apa nu mai etanseaza perfect pe bloc, nu cred ca scurgerile au loc pe la presetupa...

    In cazul in care e antigel (mentionez ca in borcan nu se observa absolut nimic la nivel), ar trebui sa-mi fac probleme acum sau...sa zicem dupa vreo 30.000km cand ar trebui sa schimb distributia si totodata pompa de apa?

    Cu alte cuvinte ce influenta are o pierdere asa de mica (deocamdata) in functioanrea optima a pompei de apa si ce riscuri exista (de a se gripa pompa de apa sau care ar afecta in mod direct buna functionare a pompei de apa)?

    Va astept cu pareri si sugesti.
    Attached Files
    Last edited by Kojak; 21 April 2015, 23:45.

    Comment


    • #77
      Ma gandesc ca surubul ala e corespunzator gaurii marcate de mine cu albastru in poza de mai jos, sau gresesc?
      Attached Files

      Comment


      • #78
        Trebuie sa dai capacul de la distributie jos sa vezi situatia.

        Comment


        • #79
          Mda...stiu, dar parca nu-mi vine, cel putin in momentul de fata...alti bani, alta distractie.

          Comment


          • #80
            Da' cat costa sa dai DOAR capacul, bre? Te-au daramat financiar BlueResponse-urile? Vezi daca sunt saruri despuse pe acolo in cantitate mai mare, daca au ajuns si pe alte repere.
            Dupa cum te stiu, nu o sa ai liniste pana nu te lamuresti, deci doar amani momentul.
            Ca atunci cu presupusul por din blocul motor, mai aveai un pic si sudai in argon tot.
            Last edited by mr.K; 22 April 2015, 10:30.

            Comment


            • #81
              Uite cine ma cunoaste...

              Ca sa am acces la suroafele alea de desfacere a capacului, e suficient sa desfac doar tamponul de motor, fara sa dau cureaua de accesorii jos?

              Comment


              • #82
                Kojak, stai calm ca toate fac asa. Toate pompele de apa au sarea aia acolo.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • #83
                  News flash!

                  Am fost sa cer pareri cu privire la chestiune ...si verdictu' e ca NU e antigel, nici macar n-are legatura surofu' ala cu pompa de apa.
                  Singurul lui scop e sa prinda impreuna cu celelalte suroafe carcasa de Al de chiulasa.
                  Si ce se vede in poza nu e altceva decat un etansant / silicon sau ceva de genu' dat din greu pe surof (a fost desfacut acum) de mecanic la ultimul schimb al distributiei.
                  Probabil, s-a gandit el ca avand legatura directa cu chiulasa, pe unde, normal, circula ulei, e bine sa-l naclaiasca putin.
                  In concluzie, s-a rezolvat si cu treaba asta, la fel ca si cu "fisura-n" bloc.

                  Oricum, multumesc pe aceasta cale colegului @alessandro!
                  Last edited by Kojak; 22 April 2015, 16:37.

                  Comment


                  • #84
                    Salut.Am un logan 1.5 Dci din 2007.Are aproape 150000 de km.Nicio problema pana acum.Am schimbat distributia de 2 ori la fiecare 60000 de km, insa nu am schimbat niciodata pompa de apa.De vreo 3000 de km cand masina e rece se aude un huruit in partea dreapta fata.Apoi, dupa ce se incalzeste merge perfect normal.E posibil sa fie pompa de apa?

                    Comment


                    • #85
                      De huruit poate sa fie si vreo rola care la rece face galagie. Verifica daca pierzi antigel, daca circula antigelul cand ajunge la temperatura optima( mai greu la voi cu dci-urile pe vremea asta, poate dupa un drum mai lung).


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      sigpic
                      The MVP

                      Comment


                      • #86
                        Multumesc pentru raspuns!

                        Comment


                        • #87
                          Am cumparat kit-ul de distributie si pompa de apa,original Dacia-Renault.Unde se vede pe pompa de apa ca este Pierburg? Scrie Renault si codul pompei,langa "Renault" este inscriptinat ceva ce seamana a "P".

                          Comment


                          • #88
                            Salutare. Aceeasi intrebare mi-am pus si eu, tot la vederea pompei originale Renault. In afara de Renault si ceva coduri nu mai scrie nimic.Din cate stiu eu un producator celebru nu "rateaza ocazia" de a-si afisa numele sau sigla.
                            Asa ca am intrat pe site-ul lor si desi desenul ala in forma de P stilizat
                            nu apare nicaieri am observat acelasi P pe niste pompe de ale lor cu imagine de prezentare mai clara.E posibil ca P-ul sa fie doar un simbol tehnic sau e chiar reprezentativ pentru Pierburg?
                            Last edited by 77sky; 23 November 2016, 19:36.

                            Comment


                            • #89
                              Din partea mea, Pierburg se poate duce pe dunare...

                              In 2004 cand am luat tigaia, a fost prima piesa care mi-a picat....a inceput sa piarda antigel pe langa la nici 30 000 km.....
                              Prin comparatie, petarda de airtex luata de taica-meu atunci a tinut primii 140 000 km si am schimbat-o ca asa am vrut...dar nu curgea, nu facea zgomot....

                              chiar daca oi fi fost eu mai ghinionist, pierburg n-am mai pus si nici nu voi mai pune...

                              Comment


                              • #90
                                131.000 km pompa de apa originala, nu are zgomote, scurgeri de antigel sau joc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google