Schimbare Volan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare Volan

    Salutare tuturor.
    Ieri de nervi am tras un pumn in volan, in airbag.
    Logic ca s-a spart acel plastic. )) Acuma arata urat. Trebuie sa schimb airbagul. Doar ca sa arate bine.

    Intrebare stupida.
    Am Logan 2 (inainte de facelift). Fara comenzi pe volan. Doar comenzi in spatele volanului.

    Daca scimb volanul cu un volan Logan 2 facelift cu comenzi pe volan oare se pot lega acele comenzi?

    Atasez 2 poze, cum am eu volanul si la ce volan m-am gandit.
    Multumesc frumos.
    Attached Files
    Last edited by djxhouse; 31 July 2017, 12:40.

  • #2
    Nu, nu poți.

    Trebuie volan Logan II ph2 cu tot cu airbag(atenție volanele de pe piață sunt de Duster ph2 și nu merge airbag de Logan II ph2 pe ele), spiră cu claxon și eventual manetă cu claxon

    E mai ieftin să cauti doar airbag de Logan II ph1
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #3
      Sau sa-l lasi asa, ca atunci cand il vezi sa-ti amintesti ca nu are rost sa te razbuni pe masina!
      „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

      Comment


      • #4
        Deci merge !
        Contactor rotativ (CCSl,Airbag,CLaxon) 120 ron
        Vand bloc lumini cu comanda proiectoare (fara claxon) 120ron
        Vand volan 2017 - 200ron

        Nu vand eu !! am primit o oferta de la "baietiii"" astept airbag
        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

        Comment


        • #5
          Teoretic tai ceva fire daca treci de la volan avand comenzi si claxon clasic la volan avand comenzi si claxon pe volan?Vor functiona comenzile cu noul volan sau e nevoie de ceva artificii"?
          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

          Comment


          • #6
            Dar daca schimbi volanul cu unul de Logan II ph2 dar care provine de la varianta cea mai ieftina, care nu are comenzile pe volan ci doar claxonul si lasi functionale comenzile originale ale masinii si la fel si claxonul original. Doar airbagul trebuie sa fie functional in caz de ceva... Nu m-am ocupat cu asa ceva si nici nu am de gand, dar poate e o idee buna care se poate pune in practica. Poate cineva care e in domeniu poate raspunde

            Comment


            • #7
              Salutare,

              A incercat cineva sa puna pe Logan II Ph1 volan de Ph2 ?

              Comment


              • #8
                Da, merge dar nu e ieftină conversia vezi #2 și #4.

                Notă personală: arată ca dracu, nici X52ph1 nici X52ph2
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by t0rquemada View Post
                  Da, merge dar nu e ieftină conversia vezi #2 și #4.

                  Notă personală: arată ca dracu, nici X52ph1 nici X52ph2
                  Arata ca dracu in ce sens?

                  Volan de ph2 montat pe ph1? Modelul in sine?

                  Comment


                  • #10
                    Cred ca se refera la montatul acelui volan pe ph1... Ca și cum ai pune un volan de porche pe dacie...sincer, habar nu am cum ar arata...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Crutzi View Post
                      Arata ca dracu in ce sens?

                      Volan de ph2 montat pe ph1? Modelul in sine?
                      Da, a vrut cineva volan de X52 ph2 de piele montat pe X52 ph1, ocazie cu care s-a activat și CCSL-ul.

                      Volan de X52 ph2 fără faruri de ph2 și stopuri de ph2 = kitch, părere personală
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • #12
                        Mie aceasta imi pare interesant, daca poti sa muti toate comenzile pe volan.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          Da' parca sa pui de renault... Ca și cum ai pune emblema de mercedes pe dacie .

                          Comment


                          • #14
                            Dar daca masina a fost facuta cu un anumit tip de volan/bord/faruri/stopuri etc, inseamna ca niste oameni au studiat si au imbinat piesele ca sa fie ergonomice si perfect functionale si in acelasi timp sa aiba si un design placut. Orice schimbare, nu se va mai potrivi la fel de bine ca si originalul. Poate va fi ondiferenta de nuanta, comenzile nu vor mai functiona cum trebuie, vor mai trebui si alte modificari pe langa... Dar oricum, va arata kitch.
                            Volanul sigur se poate adapta pe masina, dar se va vedea ca nu face parte din peisaj.
                            La revanzarea masinii va fi un minus mare orice piesa adaptata de la alte masini

                            Trimis de pe al meu LG-H818 folosind Tapatalk

                            Comment


                            • #15
                              Am corectat eu:

                              Poate va fi o diferenta de nuanta, comenzile vor functiona cum trebuie, vor mai trebui si alte modificari pe langa(spiră +monomanetă)... Dar oricum, va arata kitch.
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google