Schimbarea Becurilor Din Butoane

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    daca nu ma insel sunt smd-uri plcc pe 3v ca la ceasuri, nu ?
    Last edited by LexDeeJay; 24 February 2009, 19:42.

    Comment


    • #32
      Da,eu asa ceva am folosit.

      Comment


      • #33
        asa ceva as vrea sa bag si eu.lumineaza uniform ?

        Comment


        • #34
          Lumineaza foarte bine si uniform, mult superior fata de ledurile normale. PLCC-urile au dispersie la 120 grade parca, fata de leduri de 3/5 mm cu lumina focalizata.
          GL-22-TOF

          Comment


          • #35
            Salut. Deci ce tip de led si ce fel de rezistente recomandati pentru butoanele de la geamurile electrice si pentru potentometrele de la aer(as dori un raspuns concret:tip, voltaj si ce mai trebuie)

            Comment


            • #36
              Originally posted by koZmYn View Post
              Salut. Deci ce tip de led si ce fel de rezistente recomandati pentru butoanele de la geamurile electrice si pentru potentometrele de la aer(as dori un raspuns concret:tip, voltaj si ce mai trebuie)
              leduri de 3 mm sau leduri smd si rezistente de 700-1000 ohmi... depinde ce gasesti... daca nu stii ce sa iei intrebi vanzatorul si ii spui ca vrei sa le pui la masina si iti zice el ce si cum... o sa iti dea ce ai nevoie.
              Pentru calcularez rezistentelor este nevoie de un simplu search pe google si gasiti tot... dar lenea...

              un link unde puteti calcula rezistentele de care aveti nevoie
              sigpic

              Comment


              • #37
                Pentru panoul de comanda a climatizarii recomand ceva ca in poza. Adica 9 leduri smd (dispersie mare). Cate 3 legate in serie cu o rezistenta de 300ohm, mai exact cate 3 pe fiecare "buton". Recomand la caldura sa se puna leduri albe, astfel iluminarea va ramane cu rosu/albastru. La celelalte 2 indicatoare se pun culorile dorite, cu specificarea: pentru rosu poate ramane vopsita folia ca nu influenteaza cu nimic nuanta, dar pentru alte culori (albastru, verde, etc) trebuie curatata folia si izolata zona de lumina alba de cea cu lumina colorata. Nu e greu.
                Attached Files
                GL-22-TOF

                Comment


                • #38
                  Am inteles si eu cum vine chestia cu ledurile dar am o intrebare........eu am la geamul de la sofer buton cu impuls.......cum pot sa pun acolo led ca e mai mic spatiul (nu are plasticul ala portocaliu in interior) sau cum iese partea aia electronica din carcasa butonului afara????

                  Comment


                  • #39
                    nu trebuie sa scoti contactele din butoane, doar capacul si suportul acela portocaliu pe care sta becul cu bec cu tot, apoi ai destul spatiu sa lipesti pe cele 2 pini din lateralul butonului, tre sa masori cu un aparat de masura digital tensiunea si sa aflii polaritatea celor 2 pini pentru a stii cum lipesti led-urile, eu am folosit led-uri normale pe 3 volti de 5mm cu rezistori de 1kohm, dupa ce le-am polizat capatul led-urilor pe o piatra de polizor pentru a dispersa fascicolul de lumina, cca 2-3mm din capatul acestora, efectul garantat si mult mai usor de confectionat fata de cele smd plcc care daca le expui la o temperatura mai mare de 250 grade timp de 3 sec ,pa... oricum cu cat sunt expuse mai mult dezlipirii si lipirii led-urile smd i-si pierd din caracteristici, lumina din ce in ce mai slab...

                    Comment


                    • #40
                      daca se scoate plasticul ala galben cred ca se incalzesc butoanele la mine cam asa se intampla eu am intors invers plasticul ala...plus ca unu lumineaza mai tare unu mai incet doua au esit verzi in loc de albastre si doua sau decolorat sau facu gri ca si masina)ps:daca mergi cu masina mult se incing destul de tare:d POATE E VREO CINEVA CARE CHIAR SE PRICEPE SA MA CONTACTEZE SI PE MINE SA O FAC CALUMEA PREFERABIL DIN GALATI SAU BRAILA 0755 721 306

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Seba View Post
                        cumperi led de 12v sau led normal (2-3V si inseriezi o rezistenta de 1Kohm). contactul il faci pe locasul unde intra piciorusele becului stock din butoane. daca nu arde led-ul, il intorci, la ala conteaza polarizarea, nu-i ca la bec.
                        pt consola centrala, pui 3 led-uri pt fiecare rotita de la climatizare/ventilatie, led-urile inseriate cate 3, cu rezistenta de polarizare de grup de 470-560ohm.

                        scriptu' lu' peste cu doublepostu' lu' vbulletin...
                        sal eu am pus rezistenta de 1 kohm si dupa un timp se face din rosu portocaliu, cred ca se va arde
                        ce zici la asta ?
                        astept un rasp. , ms. ciao ciao

                        Comment


                        • #42
                          Cu rezistenta de 1k curentul prin LED este de cca. 15 mA ; nu are cum sa-l arda. Verifica daca nu cumva rezistenta are mai putin de 1k...eventual pune 1k2.
                          Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                          Comment


                          • #43
                            Nu ai cum sa arzi ledul cu o rezistenta de 1k. Eu am pus led cu rezistenta de 700 ohmi si inca nu are nimic (am de 2 ani).
                            I HAVE A !sigpic
                            fara linkuri externe in semnatura

                            Comment


                            • #44
                              se gasesc leduri rosii la butoanele de la bord
                              SRF TARGOVISTE

                              Comment


                              • #45
                                Am atasat si eu 3 poze facute cu telefonul ( sunt alt tip de leduri )
                                Ledurile au rezistente de 1k ohm si rezista cu brio.
                                Eu am pastrat plasticul galben pentru a nu le lipi de pisiorusele butonului si pentru a fixa ledul in ele.
                                In realitate se vad mult mai bine )
                                Attached Files
                                Click! - http://www.youtube.com/watch?v=P9IGaLsK4s4

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google