Schimbarea Propietarului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbarea Propietarului

    Buna seara!

    As dori un pic de ajutor de la cei care au mai trecut printr-o vanzare recenta a autoturismului, mai bine zis schimbarea propietarului.

    Masina, un Logan din 2009, cumparata din reprezentanta, pe numele fratelui meu, trebuie trecuta pe numele meu (din varii motive). Ceea ce ma intereseaza pe mine in mod special daca platesc sau nu taxa de poluare (masina fiind cumparata de noua, nu am platit nimic atunci) si pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a face acest lucru...

    Din cate-am citit pe net, pasii sunt urmatorii:
    - contract de vanzare-cumparare
    - scoaterea din evidenta fiscala a masinii

    Apoi, de aici trebuie sa se ocupe noul propietar, adica eu, trebuie sa ma duc la DRPCIV cu toate actele si inscriu noua masina pe numele meu, platesc talon, inmatriculare, pastrez numerele si cam atat...

    La contractul de vanzare-cumparare mai platesc vreo suma de bani? In afara de taxa pentru incheierea contractului (daca-l fac la notar)...

    Daca am omis vreun pas sau vreo taxa va rog sa-mi spuneti...

    Cum am mai zis, in principiu ma intereseaza taxa de poluare

  • #2
    1.ce face fratele tau :
    -contract de v-c :ori mergi la o toneta de acte auto, ori iei de pe net formularul si-l completezi in 3 exemplare
    -fisa de inmatriculare : idem
    -merge la posta si plateste impozitul pe masina
    -merge la taxe si impozite cu : c.i original si copie, cartea masinii original si copie, o copie dupa contract, fisa de inmatriculare.De acolo va pleca cu certificat fiscal si cu fisa de inmatriculare completata
    - completeaza acolo 2 hartii si plateste un timbru de 4 ron

    -ce faci tu :
    -mergi la cec sa platesti taxa talon si taxa inmatriculare(52ron si 37 ron)
    -mergi la taxe si impozite (sectorul unde locuiesti) cu : c.i original si copie, cartea masinii original si copie, o copie dupa contract, certificat fiscal si cu fisa de inmatriculare completata pentru luarea in evidenta
    - mai completezi 2 formulare de impunere
    - platesti impozitul pana la sf anului

    de acolo, cu toate actele astea,mergi la DRPCIV
    -mai platesti acolo taxa de numere si mai completezi vreo 2 cereri

    De taxa de prima inmatriculare, nu stiu sa-ti spun exact

    SUCCES

    Comment


    • #3
      deocamdata nu se plateste nici o taxa in plus... doar actele normale. poate de la anul intra taxa dar nici asta nu e sigur 100%

      Comment


      • #4
        Tu ca cumparator trebuie sa ajungi si pe la RAR pentru identificare.
        sigpic

        Comment


        • #5
          in ce sector stai?

          Comment


          • #6
            Originally posted by PrietenCuTine View Post
            Tu ca cumparator trebuie sa ajungi si pe la RAR pentru identificare.
            doar daca nu are itp in termen de valabilitate

            Comment


            • #7
              Se merge obligatoriu la RAR; doar pentru identificare, daca are ITP in termen. Se emite Certificat de autentificare; cam 100lei, parca.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #8
                Inca o intrebare..daca tot e vorba de asa ceva..masina e pe numele meu acum..se poate trece in talon numele altuia,in speta sora mea si eu in caz de amenda rovinieta sau altceva sa i vina ei nu mie amenda?Nu ma deranjeaza ca la fisc e pe numele meu,desi dc ma gandesc amenzile ajung acolo..deci..
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • #9
                  Pe talon se trece numele proprietarului; intreaga procedura, la schimbarea proprietarului.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #10
                    deci nu se poate doar pe talon sa schimbe numele proprietarului fara alte plati taxe etc..Practic o dau in folosinta altcuiva..Acela sa suporte amenzi si alte alea..
                    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                    Comment


                    • #11
                      In cazul acesta e vorba de incredintarea- inchirierea autovehiculului unei alte persoane; exista o procedura in acest sens, in care se face referire stricta la "utilizator" si "proprietar".
                      Oricum amenzile pentru incalcarea regulilor referitoare la circulatie se dau conducatorului auto si nu proprietarului masinii.
                      Last edited by IancuMIC; 27 September 2012, 09:47.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #12
                        Am inteles,multumesc..prin amenzi ma gandeam si la cele pentru rovinieta..Alea stiu ca vin proprietarului..
                        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                        Comment


                        • #13
                          Salut.

                          Ridic si eu o problema.
                          Am avut Dacia Logan, am vandut-o recent cu gand sa-mi iau o masina mai confortabila: Renault Megane 1.5 dci. Toate bune si frumoase, am gasit un Renault prin Bucuresti la o firma. Masina este adusa din Franta, Megane 2011 euro5 ( CRED, deoarece nu apare nicaieri ca ar fi euro5 in acte si nici nu are emisia de CO2 trecuta in talon ) taxa poluare mica. Am facut factura pe numele meu . Am primit factura, talonul masinii , factura de la vanzatorul initial ( o firma din Franta) , cred ca sunt acte suficiente. Deocamdata am platit rovigneta si circul pe numere de Franta. Asigurare e facuta pe o luna de acea firma din Bucuresti.

                          Problema mea acum ar fi o taxa RCA mare pe numele meu, care se ridica la minim 900 lei/an. La vechiul logan 1.2 aveam taxa maxim 390 lei in ultimul an dar am dat si 230 lei anii anteriori. Am facut o simulare a taxei RCA daca masina ar fi pe numele tatalui meu si ies sub jumatate din suma, mai exact pe la 370 lei. Am continuat simularile si pt o varsta mai mare a mea ( considerand ca platesc primul an rca marit si mai scade pe masura ce inaintez in varsta ) si scade taxa , dar scade relativ lent. In 4-5 ani pierd lejer 2000 lei.

                          Ma gandeam sa trec masina pe numele tatalui meu deoarece eu n-am facut niciun demers pentru inmatricularea ei, n-am cheltuit inca nimic care sa reprezinte bani pierduti la o reinmatriculare. Problema ar fi daca merge procedura, pentru ca implica vanzare catre tatal meu ( acelasi domiciliu ). La o vanzare-cumparare intre 2 persoane ar fi trebuit sa existe un certificat fiscal. In mod ciudat eu n-am primit de la firma aceasta din Bucuresti. Nu imi dau seama daca am vreun impediment in a "vinde" masina tatalui meu , eu fiind proprietar de vreo 3 zile. Deci revand o masina dupa 3 zile.

                          Astept unele idei, sfaturi cu ce situatii ar putea aparea. Multumesc.

                          Comment


                          • #14
                            La o masina adusa din Franta iti trebuie "Bordereau d'ajucation", daca e luata de la licitatii sau actul de vanzare cumparare, mai pe romaneste, certificatul de imnatriculare, "carte gris" barat si inscris "vendue", certificatul de atestare fiscala al firmei de la care ai cumparat masina si factura.
                            Norma euro o gasesti pe acel certificat, "carte gris" la poz. V9.
                            Imediat programare la RAR (nu cred ca mai prinzi programare in august), on-line sau telefonic, pentru omologare si carte.
                            Dupa aceea, act de vanzare cumparare pe numele tatalui tau, taxa de mediu, dupa care procedura clasica de inmatriculare.
                            Nu inmatricula masina pe numele tau ca ai sa-ti plangi in palme si cu ochii la portofel; la un casco e si mai mare tragedia.
                            Esti sigur ca poti circula cu acele numere de Franta?
                            Last edited by IancuMIC; 10 August 2014, 19:41.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #15
                              Asa este , in august nu mai pot face programare la RAR, am verificat. Masina este luata la licitatie. Scrie "vendue" pe certificat. Actele par in regula pana la punctul cu norma de poluare.

                              La pozitia V9 nu este nimic nimic scris. E gol.

                              Legat de acele numere de inmatriculare din Franta nu sunt foarte foarte sigur. "Siguranta" mi-a dat-o vanzatorul care mi-a zis ca pot ajunge acasa fara probleme pentru ca are incheiata asigurare valabila si a lasat de inteles ca masina este adusa pe roti in Romania. Rovigneta i-am facut in prima benzinarie in ziua cumpararii. Se poate verifica in vreun fel daca pot circula cu acele numere ?
                              Last edited by cro84; 10 August 2014, 19:42.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google