-A schimbat careva uleiul la cutia de viteze?? Intrebari frecvente Dacia logan : Cum fac sa ....? Cat costa sa ....? Unde gasesc ....? si alte asemenea intrebari A schimbat careva uleiul la cutia de viteze?? - Pagina 60 - Dacia Logan Forum
Dacia Logan Forum

Inapoi   Dacia Logan Forum > Forum Dacia Logan > Intrebari frecvente

Intrebari frecvente Dacia logan : Cum fac sa ....? Cat costa sa ....? Unde gasesc ....? si alte asemenea intrebari

Atentie ::
Bine ai venit pe forumul LoganClub.ro Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie aici

A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Intrebari frecvente

Raspunde

Thread Tools
Vechi 14th February 2017   #1181
Hirayama
Loganist de 5 stele

Data inscrierii: 18-07-2014
Motorizare : 1.6
Posturi: 931
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Nu-i problema nici pretu....cat dati pe tigari in 6 luni de zile?

Ideea e alta....daca francezii de la renault, care sunt foarte stricti cu mecanica si foarte nationalisti....au renuntat la elf si mai mult decat atat...din toate uleiurile au ales tocmai Redline....e ceva...

Si cand te gandesti la argumentele unora ca nu are aprobari speciale etc etc.....
Hirayama e offline   Reply With Quote
Vechi 19th March 2017   #1182
Vioara09
Incepator

Data inscrierii: 03-11-2014
Motorizare : 1.6MPI
Posturi: 3
Membru :
[Incepator]
Implicit

Buna Seara.
Intru destul de des pe acest forum, dar scriu mai rar.
Obtin informatii competente ptr. intretinerea masinii.
Am schimbat sambata uleiul la cutia de viteze, singur...nu-i mare lucru
Masina merge mult mai bine, parca este alta...plajele de schimbare a vitezelor s-au marit. O treapta de viteze suporta acum alte turatii, mai mari, fara sa se auda acel "uruit " care te face sa schimbi mai repede intr-o treapta superioara.
Ulei folosit ELF NFJ 75W80.
De ce l-am schimabat?
Am considerat ca dupa 4 ani de la inlocuirea planetarei, cand a fost schimbat in sevice, este necesar, indiferent de Km parcursi. Odata ce uleiul este garantat in bidon pe raft 3 ani, nu vad cum ar putea fi garantat pe viata in cutia de viteze, supus la factori diversi de temperaturi si regimuri de functionare.
Am avut dreptate, uleiul era la fel de negru ca cel de la motor, dupa 8.500 Km de functionare- atunci schimb eu uleiul Elf 10W40.
Am recuperat 2.7L ulei uzat si am pus 3L si cam 100ml din al 4-lea bidon, dar a curs cand am scos furtunul.
Schimbati si veti vedea ca aveti alta masina ...recomandare ptr. cei care tin la propria masina.
Vioara09 e offline   Reply With Quote
Vechi 2nd April 2017   #1183
andreyi
Loganist de 5 stele

andreyi's Avatar

Data inscrierii: 22-01-2008
Motorizare : 1.6 16v + GPL
Varsta: 37
Posturi: 1,163
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Mi s-a recomandat de catre mecanic schimbarea uleiului la cutie (zice el ca e un zgomot usor ciudat care zice el ca e de-acolo, plus de asta el recomanda schimbarea uleiului la 90.000 km), si mi-a zis sa ma prezint la el cu 4 litri de ulei.
Voi lua Elf NFJ 75W80(conform recomandarilor de pe forum), si maine-poimaine ma duc sa-l schimbe. Masina intra usor in viteze, nu fluiera, nu caraie, dar mecanicul a ridicat-o, a bagat-o in viteza 1 si zice ca are o rontzaiala care poate fi din lipsa ulei cutie(chiar daca nu se observa ca ar fi curs/pierdut pe undeva). Oricum masina are aproape 142.000 km asa ca nu cred ca strica schimbul.
andreyi e offline   Reply With Quote
Vechi 5th April 2017   #1184
andreyi
Loganist de 5 stele

andreyi's Avatar

Data inscrierii: 22-01-2008
Motorizare : 1.6 16v + GPL
Varsta: 37
Posturi: 1,163
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Ieri am fost la mecanic sa schimbe uleiul la cutie, au iesit aprox. 2,5 litri de ulei(foarte apos si negru), si au intrat un pic peste 3 litri. Ulei folosit Elf NFJ 75W80, kilometri masina 142.000 km.
Total costuri (28 lei x 4 litri + 40 lei manopera = 152 lei).
Nu am observat diferente semnificative dupa schimbare, cred intra un pic mai usor in viteze si nu mai fluiera la 70-80 kmh cu viteza 5, per ansamblu e un pic mai silentioasa. Oricum, avand in vedere cum arata uleiul ala, cred ca a meritat un refresh.
andreyi e offline   Reply With Quote
Vechi 5th April 2017   #1185
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Data inscrierii: 19-02-2008
Motorizare : kerosen
Posturi: 19,510
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Fluiera in tr. a V-a pentru ca aveai cu juma' de litru de ulei mai putin decat era nevoie.

Nu sunt de acord sa fiu de acord cu ce nu fusesem de acord cand eram de acord...
mr.K e offline   Reply With Quote
Vechi 5th April 2017   #1186
Kojak
Loganist de 5 stele

Kojak's Avatar

Data inscrierii: 30-06-2007
Motorizare : 1.4MPI
Varsta: 38
Posturi: 4,475
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

E ciudat ca a iesit "apos si negru". La mine a iesit lacrima, "vascos si brun".
Kojak e offline   Reply With Quote
Vechi 7th April 2017   #1187
m3dic911
Loganist de 5 stele

m3dic911's Avatar

Data inscrierii: 14-02-2016
Motorizare : 1.2 16v (fost 1.5dci)
Posturi: 269
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Dar de ce era cu jumatate de litru mai putin decat trebuia? A pierdut candva, pe undeva? Sau nu a fost complet din fabrica?
m3dic911 e offline   Reply With Quote
Vechi 7th April 2017   #1188
Fanez
Loganist de 5 stele

Fanez's Avatar

Data inscrierii: 21-03-2010
Motorizare : 1.2 16V 73 CP (E6)
Posturi: 4,762
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Economie din fabrica. Pana la 1 litru. Nu e singurul caz.
Vechi 7th April 2017   #1189
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Data inscrierii: 19-02-2008
Motorizare : kerosen
Posturi: 19,510
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

La 142k km parcursi, probabil s-a scurs din cutie juma' de litru, nu-i mult deloc.

Nu sunt de acord sa fiu de acord cu ce nu fusesem de acord cand eram de acord...
mr.K e offline   Reply With Quote
Vechi 7th April 2017   #1190
mp74
Avansat

Data inscrierii: 14-10-2013
Motorizare : 1.6 16V + GPL Landi Renzo(2015)
Varsta: 43
Posturi: 134
Membru :
[Avansat]
Implicit cam 3 litri și un pic

Și la mine a fost cam negru după 8 ani și 50.000 km ( semăna cu cel de motor schimbat deodată ) și cred că a meritat pentru că intră mai ușor īn viteză ... sau e autosugestie ... că l-am schimbat eu. Da, a intrat cam 3 litri și un pic....
mp74 e offline   Reply With Quote
Vechi 7th April 2017   #1191
m3dic911
Loganist de 5 stele

m3dic911's Avatar

Data inscrierii: 14-02-2016
Motorizare : 1.2 16v (fost 1.5dci)
Posturi: 269
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

acum am realizat ca, la loganul vechi, dupa 9 ani si 80k km, iarna (sau cand era mai frig afara), incepuse sa intre mai greu in viteza, schimbatorul era mai teapan/rigid, la plecarea de pe loc, cand motorul/masina era rece. Dupa ce mergea cateva minute totul era fluid, fara probleme. Acum, citind si cele de mai sus, este probabil sa fi devenit apos, si ingheta/se intarea cand era frig. Deci clar trebuia schimbat. E bine de stiut, sa stau cu ochii pe asta noua, care cred ca va prezenta simptome mai devreme decat modelul vechi
m3dic911 e offline   Reply With Quote
Vechi 7th April 2017   #1192
Fanez
Loganist de 5 stele

Fanez's Avatar

Data inscrierii: 21-03-2010
Motorizare : 1.2 16V 73 CP (E6)
Posturi: 4,762
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de mr.K Vezi Post
La 142k km parcursi, probabil s-a scurs din cutie juma' de litru, nu-i mult deloc.
Si la 3000 de km tot 1 litru "s-a scurs". De fapt s-a evaporat ca nu erau urme de scurgere pe nicaieri.
Vechi 7th April 2017   #1193
aris86
Loganist de 5 stele

aris86's Avatar

Data inscrierii: 27-02-2014
Motorizare : 1.2 16V 75HP+
Varsta: 30
Posturi: 4,016
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Si la mine a iesit negru la prima schimbare (28000 km), deci probabil la 40000 km il voi schimba iar.
aris86 e offline   Reply With Quote

Raspunde

Sari la Forum

Tags
careva, cutia, schimbat, uleiul, viteze

Thread Tools

Reguli de Postare