A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uleiul fiind mai gros iarna, pana se incalzeste, exista riscul de a stresa sincroanele mai mult decat e cazul mai ales la treapta a 2-a....fireste este un risc minor dar mai "iminent" decat in cazul in care s-ar respecta cifra de vascozitate data de producator. In afara de avantajul ca-i pui un ulei fresh in cutie, altul nu mai este. Repet, ceva cu adevarat mai bun este un oloi sintetic si de firma pentru transmisie.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Multi nu stiu, dar atit motoarele de pe Logan, cit si cutiile de pe Logan, au montate cite un magnet foarte puternic in fundul baii de ulei, respectiv in cavitatea CV. Scopul magnetului este acela de a atrage si retine toata pilitura de fier, toate segmentele de metal feros provenite dupa prelucrare si neslefuite sau nedebavurate.

      Comment


      • @Deluxe sunt sigur ca nu ai depasit 100.000 km pe bord, te mandresti cu o treaba facuta fara sens... Cum sa fie mai bun uleiul bagat de tine mai bun decat ala din fabrica cand tu singur spui ca bagi greu in viteze? Tu intelegi ca sunt cutii de Logan cu peste 300.000 km care nu au vazut ulei schimbat si merg ireprosabil? Eu nu vorbesc prostii, am modelele mele in ceea ce priveste Loganul, modele cu multi kilometri, asta conteaza, ce spune unul si altul din auzite eu compar cu ceea ce vad... Te salut!

        Comment


        • vasile te inteleg foarte bine si iti dau dreptate dar nu ai vrea sa sti ce a ramas pe fundul bidonului dupa decantare ... si cand am zis ca bag greu in viteze era inainte sa schimb uleiul ...

          dupa sfaturile anumitor useri, in principal darkside am ajuna la un compromis si am luat mobil shc 75w90 GL5 54 ron litrul
          Attached Files
          sigpicMy ride

          Comment


          • Imi cer scuze ca te-am "bagat" la cheltuiala
            Ala da ulei de transmisie, acum intradevar poti spune ca ai un ulei cu adevarat bun. O sa schimbi masina cu uleiul ala in CV
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • dap sarumana ... diferenta s-a simtit instantaneu si in plus de asta ... dimineata urmatoare schimbarii a fost rece la constanta si nu prea imi placea cum invarteam in fasole ... si am zis ca nu se merita riscul
              Last edited by DeLuXe; 27 May 2009, 11:53.
              sigpicMy ride

              Comment


              • Schimbat ieri uleiul din cutie cu Elf Trasnelf NFJ 75W80, se simte ceva imbunatatire in sensul ca intra mai ok in viteze, e mai smooth.
                Last edited by lau_swat; 27 May 2009, 13:22.
                No, apoi blana
                Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
                ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

                Comment


                • si ai mai castigat inca 6 cai, bulane!
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • 6+1 ca erau la oferta
                    No, apoi blana
                    Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
                    ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

                    Comment


                    • Originally posted by andrei View Post
                      Da, schimba-l fara sa stai pe ganduri. Dar ca sfat, mergi la un mecanic sa-l schimbe daca n-ai rampa.
                      Fratilor, uleiul din cutia de viteze de Logan NU SE SCHIMBA!!!E garantat pe viata!!!
                      http://www.loganclub.ro/forum/masinu...an-t22792.html

                      Comment


                      • Deci eu nu mai stiu ce sa cred.Am auzit atatea pareri ca deja nu mai stiu ce sa fac.

                        Comment


                        • din moment ce in manualul de utilizare se indica tipul de ulei din cutie in caz ca trebuie inlocuit, ma gandesc ca are totusi o perioada de viata, chiar daca nu depinde de nr de km parcursi. si antigelul se schimba la 2 ani chiar daca masina sta la 20 de grade constant cu motorul oprit, la fel lichidul de frana...
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Eu nu am auzit sa fie un ulei garantat pe viata !

                            Comment


                            • Depinde ce intelege fiecare prin "garantat pe viata"...eu zic ca nu e chiar asa...orice se degradeaza. Personal am sa schimb uleiul la CV la 60.000 km din pur subiectivism mai mult.

                              PS: La Mitsubishi mi-au schimbat uleiul din CV la 150.000 mile (faceti paritatea)...si ala are cutie automata...
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Sa nu uitam caci atunci cand producatorii de masini spun garantat pe viata se refera la maxim 5 ani care este durata medie de folosire a unei masini in tarile cu apa calda

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google