A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    e a fost acum 2veri cu vechia 1310 am baga aproape 1000de euro ca prostu in ea pana am reparato ca nam gasit mecanic bun si nici nu vroiam sa ma despart de masina...

    sigpic

    Comment


    • #32
      Originally posted by SoNyKeL View Post
      e a fost acum 2veri cu vechia 1310 am baga aproape 1000de euro ca prostu in ea pana am reparato ca nam gasit mecanic bun si nici nu vroiam sa ma despart de masina...
      bine ca nu a fost cu asta chiar ma gandeam ce sa intimplat de ai pierdut tot uleiul - la 1310 la mare parte curgeau peste tot

      Comment


      • #33
        gata cu offtopicul
        dati peste gura cum sa pateasca asta asa ceva cred ca mor cu astia de la dacia de gat

        sigpic

        Comment


        • #34
          Originally posted by SoNyKeL View Post
          gata cu offtopicul
          dati peste gura cum sa pateasca asta asa ceva cred ca mor cu astia de la dacia de gat
          Te ajutam si iodupa care

          Comment


          • #35
            La vechea Dacie schimbam uleiul in cutie in fiecare an, c-am la 12.000 km si a mers foarte bine. Nici la Logan nu-i face rau un schimb de ulei in cutie. Uleiul se degradeaza in timp si isi pierde proprietatile de ungere. Cutia e solicitata la drum intins (400-600km fara oprire), se incalzeste iar uleiul isi pierde din calitatile de ungere, in plus mai apare si o spumare a uleiului ce inrautateste si mai mult calitatile de ungere (la ulei mai vechi). Asa ca o shimbare de ulei (de calitate superioara decat cel folosit de Dacia) la 10.000 km nu are decat sa-i faca bine masinii. Depinde si de bugetul fiecaruia. La scoala ne invata ca dupa orice rodaj si inlocuire de piese importante se schimba uleiul, iar uleiul de rodaj e recomandat sa contina si praf de grafit care asigura un rodaj uniform a pieselor aflate in contact prin frecare. Ce vremuri .......
            La Multi Ani !!!!

            Comment


            • #36
              Se schimba sau nu uleiul din cutie? Daca da la cati km

              Comment


              • #37
                Stiu taximetristi care dupa 180000km n-au schimbat uleiul din cutie si merge la fel. Concluzia o trageti singuri...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #38
                  Cam asa ceva.

                  Comment


                  • #39
                    Pe un alt forum am gasit un tip care are logan 1,6 mpi si spunea ca in "cartea tehnica" scrie de o inlocuire la 90 de mii km a uleiului din cv.
                    Last edited by margelatu; 17 October 2008, 11:26.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • #40
                      Da?
                      Curios.Oricum o sa ma uit si eu sa vad.
                      Nu te contrazic,dar rasfoind asa ,,carticica" nu am vazut sa scrie despre asa ceva.
                      Repet ma duc sa ma uit.

                      Comment


                      • #41
                        Uite pe dacia forum am gasit cautand asa de proba .Da search pe google si gasesti.
                        Welcome to the Club, We Have Jackets !

                        Comment


                        • #42
                          Poate numai in unele versiuni de carnete scrie asta, nu in toate.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #43
                            Pai ce cutie are 1,6 mpi jh3?Ca ala care povestea acolo avea 1,6 mpi.cred ca numai in unele manualele scrie de treaba asta altfel nu era asa sigur ala.
                            Last edited by margelatu; 17 October 2008, 18:11.
                            Welcome to the Club, We Have Jackets !

                            Comment


                            • #44
                              Carnetele de intretinere/garantie nu se dau dupa motorizare, ci dupa tipul motorizarii, adica benzina sau motorina.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • #45
                                M-am gandit si eu la schimbat uleiul in cutie, deoarece cand e rece afara, in special iarna, mi se pare ca ar agata putin.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google