A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Am fost azi la service sa intreb,au spus ca la 60ooo km trebuie schimbat

    Comment


    • #47
      Cred ca au zis ca e recomandat sa fie schimbat la 60.000 km, ca nu te obliga nimic sa-l schimbi.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #48
        Deci pana la urma cum e?60 mii ,90mii da cineva mai mult?Stie cineva ceva concret?
        Welcome to the Club, We Have Jackets !

        Comment


        • #49
          Originally posted by margelatu View Post
          Deci pana la urma cum e?60 mii ,90mii da cineva mai mult?Stie cineva ceva concret?
          la opel vectra b m-au pus la revizia de 90.000 km sa il schimb.Probabil asa e si la logan

          Comment


          • #50
            Originally posted by margelatu View Post
            Deci pana la urma cum e?60 mii ,90mii da cineva mai mult?Stie cineva ceva concret?
            La 90 000km se schimba

            Comment


            • #51
              Am un prieten care inginer ITP.El are un Solenza.El a schimbat la 120.000 km.Asa a spus ca arata jalnic uleiul.Eu personal nu am vazut dar sincer nu cred ca minteste baiatul.120.000 de kilometrii ii tot 120.000km/Mult de sa umblii cu masina sa faci atatia kilometri.Acuma depinde si de proprietar.Masina care cumpara dansul facea taximetrie pana cand cumpara el masina.Acuma decideti voi.

              Comment


              • #52
                Principala "problema" la uleiul de cutie este acumularea in timp sau mai bine spus dupa un numar mare de km de particule de metal de la piesele din cutie, particule care apoi afecteaza din ce ce ince mai mult cutia.
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • #53
                  La 60 de mii se schimba asta mi-au spus si cei din service.
                  Losers in the mirrors are closer than they appear!

                  Comment


                  • #54
                    Ce bine era (ca la alte masini) sa fi fost cutia capsata, fara posibilitatea de schimb ulei. Nu v-ar mai fi mancat atata sa schimbati oloiu numai ca n-aveti ce face cu banii. )
                    Si cand te gandesti ca altii mai baga si aditivii lu' peste in cutie ))))

                    Comment


                    • #55
                      60000 mi-au spus si mie la service.

                      Comment


                      • #56
                        Este schimbat la mine de la 15000......
                        http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                        Comment


                        • #57
                          Nu se schimba la nici un 60.000 km, atata timp cat nu se mentioneaza asta in carnetul de intretinere.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #58
                            Si uleiul din cutie ar trebui schimbat pentru ca isi pierde din proprietati ca orice ulei si pentru a se indeparta posibilele impuritati din cv care este destul de solicitata mai ales in oras. Eu unul pe la 45.000 km am sa-l schimb cu Mobil sau Castrol. Acum trebuie sa aflu ce cantitate si ce densitate are.
                            sigpic
                            The MVP

                            Comment


                            • #59
                              Este ulei sintetic pentru transmisie care insa nu este supus la un regim atat de dur precum uleiul de motor , ma refer termic si chimic.Pentru linistea ta poti schimba la 45.000 dar iti zic eu ca il schimbi degeaba.Cauta in carnetul de intretinere
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • #60
                                Completare

                                Eu vin cu o completare la cele spuse la postul anterior...
                                La marea majoritate a masinilor nu e nevoie a schimba uloiul din C.V.
                                INSA, vazand cutia mea cum se comporta la diferite temperaturi ambientale (mai ales iarna, cand merg pe distante mici, neavand timp sa se incalzeasca marmelada), am vrut sa il schimb in Octombrie, dar nu am putut (se pare ca uleiul dorit de mine e precum meteoritii, greu de gasit)
                                Abia astept sa ii pun licoarea aia, sa scap odata de poticneli, agatari, fortari si alte asemenea...
                                Bleah!
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google