A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu schimb uleiul din cutie o data la 2 ani, indiferent de numarul de km.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Daca nu faci 50k/an, exagerezi cu schimbatul. Ai sa slabesti etansarea la orificiile de golire si umplere.

      Comment


      • Originally posted by boggi View Post
        Uleiul din cutie se schimba,clar.
        Nu fi asa de sigur,nimeni nu a venit cu ceva oficial,in aceasta privinta.Dumneata poti schimba uleiul saptaminal,esti liber sa o faci,dar nu inseamna ca asta-i normalitatea.Cum procedez eu cu intretinerea masinii,n-am dreptul sa o ridic la "litera de lege"...

        Comment


        • @lenush64
          Cati km ai cu masina?

          Comment


          • Eu l-am schimbat daca imi aduc bine aminte pe la 70000 km dupa ce au bagat in service DaciaOil ExtraGear (am luat un sant si am smuls planetara din cutie) , "agata" un pic cand bagam tr II mai ales daca era rece afara.
            Am pus Elf 75W80 si nu a mai agatat.

            Comment


            • Originally posted by B997NDL View Post
              daca inveti, vin sa mi-l schimbi si mie. unde in If ? eu vin saptamanal la Gruiu.

              da nu schimbi prea devreme ?! cat de vechi poate fi 1,2 ?! a mea e din 2009 si n-am schimbat uleiul...


              L-am schimbat ieri, la 104 500 km masina din 31.03.2010.(Am schimbat si uleiul de servo, iar antigelul si lichidul de frana acum 1 an) Am scos 2,5 L am bagat 3L si tot nu a curs pe la orificiul de umplere. Sa mai cumpar 1L sa ii mai completez sau o las asa??
              Vidra, Ilfov. Fluturele se afla frontal sub baterie, ca sa ai acces la el trebuie sa dai scutul jos.
              Last edited by ady_green; 15 March 2015, 20:48.

              Comment


              • Pune ulei pana cand vezi ca incepe sa curga . (masina sa fie la nivel !)
                Eu cand mi-am schimbat uleiul din cutie stiu sigur ca mi-a intrat mai mult de 3 litri.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • eu cand v-am zis ca intra vreo 3.4l...

                  imi fac si eu curaj sa-l schimb dupa ce am vazut cum arata un ulei de motor neschimbat de vreo 50 de ani!

                  http://www.4 tuning.ro/filme-masini/view/GFGI4veYvJb
                  Last edited by cristi....; 15 March 2015, 20:57.

                  Comment


                  • 3l de ulei, sunt suficienti pentru inlocuire; nu mai umblati cu..."maruntis".
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • da, si mie mi-a zis mecanicul de la dacoserv ca ajung 3 litri. inca nu l-am schimbat.

                      Comment


                      • Azi am schimbat uleiul din cutie dupa 195.000 km . Am dat jos aprox 2,4 l si am pus 2,8 l. Probabil nu am asteptat sa se scurga tot. Ca imbunatatire evidenta, dupa aprox 30 km parcursi, parca intra mai usor in viteza. Restul e cam la fel...

                        tapatalk...
                        Mai este mult pana departe ...sigpic

                        Comment


                        • Chiar zilele trecute ma uitam la un BMW E46 cu peste 200.000 km la bord, caruia i se schimba pentru prima data uleiul din cutia de viteze (automata). Magnetul care trebuie sa stranga eventuala pilitura acumulase ceva pudra fina, dar totul in limitele normale. Acu', daca intr-o cutie de viteze, automata, unde clar este mai multa activitate si tehnologie, uzura este in limite normale dupa atata rulaj cu uleiul din fabrica, ma gandesc ca intr-una manuala, unde treburile sunt mult mai primitive, nici nu ar trebui sa te sinchisesti. Ca fapt divers, insa, cea automata are filtru de ulei, pe cand cea manuala, nu.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • aia manuala face mai mult span. la automata nu spanul de dantura e problema cat spanul din pedala.

                            Comment


                            • Originally posted by darksid3 View Post
                              Chiar zilele trecute ma uitam la un BMW E46 cu peste 200.000 km la bord, caruia i se schimba pentru prima data uleiul din cutia de viteze (automata). Magnetul care trebuie sa stranga eventuala pilitura acumulase ceva pudra fina, dar totul in limitele normale. ......................Ca fapt divers, insa, cea automata are filtru de ulei, pe cand cea manuala, nu.
                              Pai asta era una din observatii, automata are filtru, majoritatea piliturii ramane in filtru (obligatoriu la schimbarea uleiului).

                              La manuale lasa mai multa pilitura...e si normal

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                @lenush64
                                Cati km ai cu masina?
                                315000 Km.Nu vad relevanta itrebarii...!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google