A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai ar cam fi cazul sa risipesti 100 de lei pe niste ulei de transmisie.

    Comment


    • Intunericitule, uleiul de automata are cu totul alte calitati decat ala de cutie manuala (e ulei hidraulic mai degraba decat ulei de transmisie). Cutiile automate au cate 3-4 dinti in angrenare permanent in angrenajul epicicloidal fata de vreo 2 la astea cu angrenaj cu axa fixa, ambreiajele din cutia automata sunt altceva decat sincronele de bronz etc. Nici la renault nu recomanda schimb la cutiile de viteze automate, ba chiar unele mai noi NU au buson de golire.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Asa ceva se pune in majoritatea cutiilor automate.
        Discover how synthetic automatic transmission fluid like Mobil 1™ Synthetic ATF provides your SUV or car outstanding resistance to oil breakdown and deposits.


        Sunt producatori care recomanda schimbarea uleiului in cutii automate, la km multi, gen 150-200k.

        Daca Loganul ar avea cutie automata, cred ca pe forum s-ar recomanda completare de ulei, nu schimbare.

        Cred ca romanasii traduc gresit lifetime in ani. Daca romanasii folosesc masina 20 de ani, vesticii o folosesc mai putin.
        6-8 ani cred ca e suficient cat a stat un ulei in cutia de viteze.
        Last edited by mr.K; 17 March 2015, 09:42. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • tocmai am pus 80w90 in cutie. ce parere aveti?

          Comment


          • Eu am o parere nu tocmai buna , cutia de Logan eu stiu ca merge foarte bine numai cu 75w-80 indiferent de anotimp alta fascozitate o folosesti pe riscul tau !!
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Originally posted by stelul View Post
              tocmai am pus 80w90 in cutie. ce parere aveti?
              Sincer? Schimba-l
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Ca sa fie 3 pareri, subscriu si eu pentru schimbare.
                La iarna o sa rupi levierul schimbatorului, cat e rece uleiul.

                Comment


                • Schimba-l la iarna, daca vei simti ca schimbi greu.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Asa ceva se pune in majoritatea cutiilor automate.
                    Discover how synthetic automatic transmission fluid like Mobil 1™ Synthetic ATF provides your SUV or car outstanding resistance to oil breakdown and deposits.


                    Sunt producatori care recomanda schimbarea uleiului in cutii automate, la km multi, gen 150-200k.

                    Daca Loganul ar avea cutie automata, cred ca pe forum s-ar recomanda completare de ulei, nu schimbare.

                    Cred ca romanasii traduc gresit lifetime in ani. Daca romanasii folosesc masina 20 de ani, vesticii o folosesc mai putin.
                    6-8 ani cred ca e suficient cat a stat un ulei in cutia de viteze.
                    Japonezii fac cutii automate fara buson de golire, ce zici, or fi lifetime filled????
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • De aia nu-mi cumpar eu japoneze, ca-s de unica folosinta.
                      Auzi, dar macar buson de umplere au? Asa, pentru completare, cum le e drag mecanicilor romani sa recomande.

                      Poti spune la ce masini japoneze sunt cutii de viteza automate fara buson de golire? Avensis are, de exemplu.
                      Last edited by mr.K; 23 April 2015, 13:22.

                      Comment


                      • pana una alta, japonezii fac niste masini foarte fiabile, peste cele germane premium

                        asa ca prefer una dasta care sa nu ma lase pe mine sa-mi bag nasu unde nu-mi fierbe oala, gen schimb ulei cv

                        inca de la golf 1, din cate am citit eu, se interzicea cu strictete, in manualul de utilizare, sa se umble la uleiu din cutie

                        or fi la mazda/honda
                        Last edited by cristi....; 23 April 2015, 13:27.

                        Comment


                        • Golf 1 era si cu cutie automata, sau se interzicea schimbul la aia manuala?
                          La Touareg se schimba uleiul din cutia automata, intra 7 litri de oloi.
                          Pana una alta, la Logan exista buson de golire, exista si buson de umplere, asa ca fiecare decide daca le foloseste sau nu.
                          Last edited by mr.K; 23 April 2015, 13:34.

                          Comment


                          • golf 1 cutie manuala

                            ca exista buson de golire si umplere e una; asa a fost proiectata carcasa cutiei

                            uite ca unii constructori o proiecteaza altfel

                            si la tuareg, pe langa aia 7l iti mai trebuie inca 7 l pt flush, spalarea cutiei. si uite asa ajungi sa dai 2 -3 mii de lei pe un schimb ulei cutie

                            in plus eu nu am incredere in mecanicii care fac astfel de operatiuni la cutiile automate, multi s-au plans ca dupa schimb cutia smucea etc, semn ca mecanicii de la reprezentanta nu au respectat procedura. prefer sa ma documentez eu si sa schimb eu uleiu asa cum trebuie, in ipoteza in care as alege o automata
                            Last edited by cristi....; 23 April 2015, 13:42.

                            Comment


                            • ca exista buson de golire si umplere e una; asa a fost proiectata carcasa cutiei
                              Si care e logica?
                              Buson de umplere e logic sa fie, indiferent ca se schimba sau nu uleiul, pentru situatiii gen completare ulei, planetara smulsa din cutie si ulei scurs.
                              Dar ala de golire, de ce exista?
                              Sa fii sigur ca dai tot uleiul vechi jos? Nu tine explicatia, uleiul ala vechi e pe viata, e excelent sa ramana acolo, trebuie doar completat, cica.

                              Comment


                              • ce pot sa spun eu e ca am schimbat uleiu de servo, acu un an si ceva si de atunci m-am pricopsit cu un zgomot/vibratie si cu cateva pete la pompa de servo. coincidenta sau nu, toate acestea nu au existat inainte de schimb. schimbul s-a facut la 50 de mii de km, nici vorba de ulei inchis la culoare/negru tuci, span, impuritati, etc; uleiu era doar un pic mai inchis la culoare ca unu nou

                                deci, din pct meu de vedere nu recomand asemenea schimburi decat daca este absolut necesar (ramai fara ulei servo/cutie). la cutie nu am mai indraznit dupa ce am vazut ca am patit si nici nu intentionez sa-i fac asa ceva; nu am chef sa ma pricopsesc cu probleme aiurea doar ca n-am ce face si ca mi s-a urat cu binele

                                restu sunt liberi sa faca / schimbe ce vor la masina lor
                                Last edited by cristi....; 23 April 2015, 13:54.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google