A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • unele cutii au 3 busoane ;)

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Si care e logica?
      Buson de umplere e logic sa fie, indiferent ca se schimba sau nu uleiul, pentru situatiii gen completare ulei, planetara smulsa din cutie si ulei scurs.
      Dar ala de golire, de ce exista?
      Sa fii sigur ca dai tot uleiul vechi jos? Nu tine explicatia, uleiul ala vechi e pe viata, e excelent sa ramana acolo, trebuie doar completat, cica.
      Ca sa schilmbi ambreiajul dai jos planetara si cutia... Si nu o sa scurgi uleiul prin gaura planetarei!
      Cred ca se inetrzicea schimbul uleiului ca sa nu vina vreunu cu 80W90....
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Deja se schimba mai greu. o sa-l schimb cat mai curand. Va multumesc de pareri(e vorba de 80w90). Sincer am luat uleiul ducandu-ma la primul magazin de piese si cerandu-i ulei de cutie. De ala mi-a dat , de ala am pus. Dupaia m-am uitat pe aici si mi-am zis ca tre sa fie o problema. Insa am vazut ca este si ulei Dacia 80w90.

        Comment


        • De curand m-am pricopsit cu doi litri de Elf nfj 75w80,asa ca am mai cumparat un litru si chiar daca am aproape 20000km am zis ca rau nu face daca-l schimb.L-am schimbat eu la munca unde am rampa,de intrat a intrat 2,8 litri,cutia fiind JH3 dar foarte surprins am fost cand uleiul vechi l-am pus in bidoanele noi golite,am constatat cu stupoare ca aveam doar 2,2 litri desi nu exista pierderi de ulei.Oare sa nu fi pus suficient cei de la Dacia?Sunt sigur ca nu s-a scurs tot uleiul din cutie dar totusi doar 2,2 litri?Ca la vechiul benzinar cad am schimbat uleiul la cutie am scos 2,8 litri si am pus 3 litri.Dupa schimbarea uleiului ma declar foarte multumit de cum merge acum cutia,mult mai fina si silentioasa cu uleiul schimbat si la nivel.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            De aia nu-mi cumpar eu japoneze, ca-s de unica folosinta.
            Auzi, dar macar buson de umplere au? Asa, pentru completare, cum le e drag mecanicilor romani sa recomande.

            Poti spune la ce masini japoneze sunt cutii de viteza automate fara buson de golire? Avensis are, de exemplu.
            Aisin Warner AJ0 de exemplu, mai sunt si la Jatco cateva.Buson de umplere au pentru uzina. AU si joja.
            Portocala, pe unde ai turnat uleiul in cutie? Pe la busonul de umplere, ala cu fluture, sau ai dat furtunsaul reniflardului jos si ai pus pe acolo?
            Last edited by einstein1984; 19 May 2015, 12:12.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Originally posted by cristi.... View Post
              ce pot sa spun eu e ca am schimbat uleiu de servo, acu un an si ceva si de atunci m-am pricopsit cu un zgomot/vibratie si cu cateva pete la pompa de servo. coincidenta sau nu, toate acestea nu au existat inainte de schimb. schimbul s-a facut la 50 de mii de km, nici vorba de ulei inchis la culoare/negru tuci, span, impuritati, etc; uleiu era doar un pic mai inchis la culoare ca unu nou

              deci, din pct meu de vedere nu recomand asemenea schimburi decat daca este absolut necesar (ramai fara ulei servo/cutie). la cutie nu am mai indraznit dupa ce am vazut ca am patit si nici nu intentionez sa-i fac asa ceva; nu am chef sa ma pricopsesc cu probleme aiurea doar ca n-am ce face si ca mi s-a urat cu binele

              restu sunt liberi sa faca / schimbe ce vor la masina lor
              Mie masina mi se pare OK. Daca se respecta programul de intretinere din manual si este exploatata in limite normale nu ai probleme cu ea. Nu se justifica excesul de zel precum schimbul de ulei la cutia de viteze sau utilizarea unui super-ulei la motor.

              Comment


              • Nu stiu cat sa iau de bun ce zici tu, care ai 27.000 de km in 8 ani. Cand sa se strice cutia la tine, daca nu circuli cu masina?


                AU si joja.
                Un lucru bun ar fi sa existe si pe celelate cutii joja..
                La asta alea noastre n-ai cum vedea nivelul, trebuie sa completezi si dupa cat ulei intra, vezi cat iti lipsea.
                Last edited by mr.K; 19 May 2015, 12:44.

                Comment


                • Originally posted by einstein1984 View Post
                  Aisin Warner AJ0 de exemplu, mai sunt si la Jatco cateva.Buson de umplere au pentru uzina. AU si joja.
                  Portocala, pe unde ai turnat uleiul in cutie? Pe la busonul de umplere, ala cu fluture, sau ai dat furtunsaul reniflardului jos si ai pus pe acolo?
                  Pe la orificiul de umplere(fluturele din plastic alb)pana a inceput sa musteasca ulei si au intrat 2,8litri,pe mine ma nelinisteste de ce am scos doar 2,2litri,ca la vechiul benzinar tot cutie JH3,am scos 2,8litri si au intrat 3,litri,oare sa mai scot din el?

                  Comment


                  • Nu scoate din el , daca masina a fost ridicata pe plan perfect drept pui ulei pana incepe sa curga.Aveai 2.2 litri pt ca probabil ti-a pierdut restul de ulei sau atat ai avut din fabrica daca nu s-a umblat la cutie intre timp.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Am mentionat mai sus ca cutia nu prezinta pierderi,de umblat la cutie acum s-a umblat pt.prima data,oare atat sa fi pus Dacia si daia nu se mai recomanda shimbarea de ulei la cutie?

                      Comment


                      • Sa nu fi fost pe cric, JH3ul meu nu a supt 3litri si nici macar 2,8....
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Ulieul se mai si evapora .
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • la 50 de grade in cutie???????, Da ce naiba, e benzina?
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Daca e sa te gandesti ca functioneaza la acea temperatura in decursul a x ani sa fi sigur ca nu o sa mai gasesti exact aceeasi cantitate de ulei .
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Originally posted by einstein1984 View Post
                                Sa nu fi fost pe cric, JH3ul meu nu a supt 3litri si nici macar 2,8....
                                La toate masinile pe care le-am avut,uleiuri si lichide au fost schimbate pe aceiasi rampa,cu siguranta nu este in boloboc dar vad diferentele dintre ele,daca as fi schimbat in alta parte nu vedeam aceste diferente de cantitati si nu va mai ceream parerea,daca la tine JH3 nu a supt 3 si nici macar 2,8litri de ulei o sa ridic masina pe cric,ridic mocheta sa vad daca nu cumva m-am inundat cu ulei de cutie,ca la tine vad ca este in boloboc elevatorul sau rampa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google